Լիբիա. պատերազմի և պատերազմի միջև
Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիի համար կատաղի մարտերը շարունակվում են: Այսօր ավիահարվածներ են հասցվել Տրիպոլիում գործող միակ օդանավակայանին: Ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ՄԱԿ-ի կոչերն անտեսվում են: Լիբիական ազատ բանակի հրամանատար մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը, ով ապրիլի 4-ին հայտարարել էր Տրիպոլին գրավելու գործողության մեկնարկի մասին, բավականին վճռական է տրամադրված «մայրաքաղաքն իսլամիստներից ազատագրելու հարցում»:  Նրա կարծիքով` լիբիացի ժողովրդի փրկությունը վիճակված է հենց իրեն:
Նշենք, որ Տրիպոլիում գործում է ՄԱԿ-ի և ԵՄ-ի աջակցությունը վայելող ազգային համաձայնության կառավարությունը Ֆայեզ Սարաջի գլխավորությամբ:  Տոբրուկում հաստատված խորհրդարանը, որը վերահսկում է երկրի արևելյան շրջանները, չի ճանաչում վերջինիս իշխանությունը:  Լիբիական ազատ բանակի հրամանատար մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը վայելում է երկրի  արևելքում հաստատված իշխանությունների աջակցությունը:
Մարշալ Հաֆթարի կողմից Տրիպոլին գրավելու ռազմական գործողությունը բնավ անսպասելի չէր. Հաֆթարի ուժերն այժմ վերահսկում են Լիբիայի տարածքի երկու երրորդը: Գազով հարուստ հարավային շրջաններում իրենց վերահսկողությունը հաստատելուց հետո հաջորդ թիրախն ակնհայտորեն պետք է դառնային արևմտյան շրջանները` այդ թվում մայրաքաղաք Տրիպոլին, որտեղ կենտրոնացած է երկրի բնակչության մեկ քառորդը: Ընդ որում, մայրաքաղաքը գրավելու գործողության համար այժմ թերևս ամենահարմար ժամանակահատվածն է: Հարևան Ալժիրը, որն այս տարիներին, սեփական անվտանգության նկատառումներից ելնելով, փորձել է կիրառել հնարավոր բոլոր լծակները Լիբիայում ճգնաժամը ռազմական լուծումը բացառելու համար, չի կարողանում ճնշում գործադրել Հաֆթարի վրա իր մոտ տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների պատճառով:
Ապրիլի 14-15-ին նախատեսվում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացնել Լիբիայի հարցով համաժողով և նշանակել ընտրությունները երկիշխանությանը վերջ տալու նպատակով: Տրիպոլիի ուղղությամբ ռազմական գործողությունները կարող են էականորեն մեծացնել Հաֆթարի ազդեցությունը քաղաքական գործընթացներում` հատկապես որ նա վայելում է միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խաղացողների աջակցությունը: Խոսքն առաջին հերթին Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի մասին է:
Միացյալ Նահանգներն ու ԵՄ-ն աջակցում են Տրիպոլիի իշխանություններին, սակայն գործնական քայլեր այդ ուղղությամբ դեռ չեն իրականացնում, առնվազն դրանք տեսանելի չեն (բացառությամբ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի, որը Ռուսաստանի վետոյի պատճառով չընդունվեց): Ավելին, ԱՄՆ-ը հայտարարել է Լիբիայից իր զորքերը դուրս բերելու մասին:
Ինչ վերաբերում է լիբիացի ժողովրդի դիրքորոշմանը, ապա այստեղ ամեն ինչ միանշանակ չէ: Լիբիայում բավականին մեծ է ցեղային ազդեցությունը: Այժմ Հաֆթարին աջակցում է ցեղային ընդարձակ կոալիցիան, որը ժամանակին աջակցում էր Քադաֆիին: Արևմտյան շրջաններում, սակայն,  բնակչությունը լուրջ մտավախություններ ունի, որ Հաֆթարի իշխանության հաստատումը կնշանակի երկրում բռնապետական կարգերի վերականգնում` թեև նրանք այլևս այդքան խանդավառությամբ չեն վերաբերում դեմոկրատական արժեքներին: Այնուամենայնիվ, տնտեսական և անվտանգային խնդիրներ ունեցող Լիբիայի բնակչությունը հոգնել է արդեն 8 տարի շարունակվող ճգնաժամից, և այն կարգավորելու ուղղությամբ իրական քայլեր են ուզում:
Ընդհանուր առամամբ, տպավորություն է, որ և´ միջազգային դերակատաների, և´ Լիբիայի բնակչության մոտ որոշակի ընկալում կա, որ Լիբիայում ճգնաժամին վերջ տալու համար միայն քաղաքական գործընթացը բավարար չէ:
Իսկ ինչ ելք կունենա Տրիպոլիի գրոհը, դեռևս դժվար է ասել: Հաֆթարի հաղթանակի հավանականությունը բավականին մեծ է` հատկապես եթե նրան հաջողվի ստանալ Տրիպոլիում գործող զինված խմբավորումների աջակցությունը: Ամեն դեպքում, այդ հաղթանակը և երկրում երկիշխանության վերացումը լիբիական ճգնաժամի կարգավորում չի կարող նշանակել:

Ливия: между войной и войной
Ожесточенные бои за столицу Ливии Триполи продолжаются уже почти неделю. Сегодня самолеты Ливийской национальной армии Халифы Хафтара нанесли удар  по единственному действующему аэропорту Триполи. Призывы ООН прекратить военные действия игнорируются. Маршал Хафтар, который 4 апреля объявил о начале наступления на Триполи, настроен весьма решительно в вопросе освобождения "столицы от исламистов". По его мнению, спасение ливийского народа предназначено именно ему.
После убийства Муаммара Каддафи в 2011 году в Ливии царит двоевластие. В Триполи, на западе, правит сформированное при поддержке ООН и ЕС правительство нацсогласия во главе с Фаизом Сарраджем. Избранный парламент Ливии, который заседает в Тобруке и контролирует восточные районы страны, действуют независимо от Триполи и сотрудничает с Хафтаром.
Военная операция маршала Хафтара в направлении Триполи не была неожиданной: силы Хафтара контролируют две трети территории Ливии. После установления контроля над богатыми газом южными регионами было очевидно, что следующей целью будут западные регионы, включая столицу Триполи, где сосредоточена четверть населения страны. А сейчас для наступления на Триполи самое удобное время. Соседний Алжир, который в эти годы по соображениям собственной безопасности пытался использовать все возможные рычаги, чтобы исключить военное решение ливийского кризиса, и сейчас не может оказать давление на Хафтара из-за своих внутриполитических развитий.
14-15 апреля под эгидой ООН планируется конференция по Ливии, ожидается назначение всеобщих выборов для прекращения двоевластия в этой африканской стране. Военные действия могут значительно увеличить влияние Хафтара в политических процессах, особенно учитывая, что его поддерживает ряд международных и региональных игроков. Прежде всего, речь идет о Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, России и Франции.
Соединенные Штаты и ЕС поддерживают власти Триполи, но практические шаги еще не осуществлены в этом направлении, или по крайней мере, они не видны (за исключением резолюции Совета Безопасности ООН, которая не была принята из-за российского вето). Более того, США объявили о выводе своих войск из Ливии.
Что касается позиции ливийского народа, то здесь не все однозначно. В Ливии племенное влияние довольно сильное. Хафтара теперь поддерживает широкая племенная коалиция, которая когда-то поддерживала Каддафи. Однако в западных регионах у населения есть серьезные опасения, что установление власти Хафтара будет означать восстановление авторитарного режима в стране, хотя они уже не так увлечены демократическими ценностями. Однако население Ливии, которое уже 8 лет сталкивается с трудностями в сфере экономики и безопасности, хочет реальных шагов по урегулированию кризиса.
В целом складывается впечатление, что как у международных игроков, так и у ливийского населения есть некое восприятие о том, что только политического процесса недостаточно для урегулирования кризиса в Ливии. Какой будет исход наступления на Триполи, все еще трудно сказать. Вероятность победы Хафтара довольно высока, особенно если он сможет получить поддержку вооруженных группировок в Триполи.
Однако эта победа и устранение двоевластия в стране не может означать окончательного урегулирования ливийского кризиса.