Երեք ընտրություն չորս տարվա մեջ. Իսպանիայում ինտրիգը պահպանվում է
2019թ. ապրիլի 28-ին Իսպանիայում տեղի են ունենալու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ. պատճառը Կոնգրեսի պատգամավորների կողմից 2019թ. բյուջեի մերժումն էր: Այս կապակցությամբ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսն իր դժգոհություններ էր հայտնել՝ նշելով, որ երկիրը առանց բյուջեի հնարավոր չէ կառավարել: Այս արտահերթ ընտրությունները վերջին չորս տարվա ընթացքում կլինեն թվով երրորդը Իսպանիայում:
Իսպանիայի խորհրդարանական ընտրություններում պայքարը հիմնականում ընթանալու է Իսպանական սոցիալիստական աշխատավորական կուսակցության (ԻՍԱԿ), Ժողովրդի կուսակցությոան (ԺԿ), Քաղաքացիների քաղաքացիական կուսակցության (ՔՔԿ), Միասին մենք կարող ենք կուսակցության (ՄՄԿ) և Ձայն կուսակցության (ՁԿ) միջև: Ընտրություններին մասնակցելու են նաև Կատալոնիայի եվրոպական դեմոկրատական կուսակցությունը, Բասկերի ազգայնական կուսակցությունը և այլոք:
Համաձայն 2019թ. ապրիլի հարցումների, առաջատար դիրքերում է  իշխող ԻՍԱ կուսակցությունը, որին իր իր դիրքերով գրեթե չի զիջում ընդդիմադիր պահպանողական ԺԿ-ն: Ստորև ներկայացնում ենք հարցումների արդյունքները.
"Poll of polls "
2018թ. Դեկտեմբեր
"Metroscopia "
"Poll of polls"
2019թ. Ապրիլ
1.
ԻՍԱԿ – 23%
ԻՍԱԿ - 22,2%
ԻՍԱԿ – 30%
2.
ԺԿ – 21%
ՔՔԿ – 20,5
3.
ՔՔԿ – 15%
ԺԿ -  18%
4.
ՄՄԿ – 12%
ՄՄԿ – 17,9%
5.
ՁԿ – 10%
ՁԿ – 11,5%
ՁԿ -10%
Այս ընտրություններում հաջողության հասնելու համար կարևոր է են լինելու քաղաքական ուժերի ձեռքբերումները վերջին 10 ամսվա ընթացքում:
Ի օգուտ իշխող ԻՍԱ-ի արձանագրվում է, որ վերջին ամիսներին բացվել են նոր աշխատատեղեր, բնապահպանական և սոցիալական նախաձեռնություններ են իրականացվել: Միաժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ, առնվազն սոց հարցումների տվյալներով, այս ուժին դժվար թե հաջողվի հավաքել ձայների մեծամասնությունը, ուստի օրակարգում է լինելու կոալիցիա ձևավորելու հարցը:
Բացի այդ, բավական փոքր է ձայների տարբերությունը երկրորդ ուժի՝ ընդդիմադիր Ժողովրդի կուսակցության հետ: Ուստի, ինտրիգն Իսպանիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ բավական մեծ է:

Три парламента за четыре года: в Испании сохраняется интрига
28 апреля 2019 года в Испании пройдут внеочередные парламентские выборы. Причина их - отклонение бюджета на 2019 год со стороны депутатов Конгресса. В связи с этим премьер-министр Испании Педро Санчес выразил недовольство, заявив, что невозможно управлять страной без бюджета. Эти внеочередные выборы станут третьими в Испании за последние четыре года.
На парламентских выборах в Испании борьба будет вестись в основном между Испанской социалистической рабочей партией (ИСРП), Народной партией (НП), Гражданской партией граждан (ГПГ), партией "Вместе мы сможем" (ВМС) и партией "Голос" (ПГ). Европейская демократическая партия Каталонии, Баскская националистическая партия и другие также примут участие в выборах.
По данным опроса, проведенного в апреле 2019 года, лидирующую позицию  занимает правящая партия ИСРП, которой не очень сильно уступает консервативная-оппозиционная Народная партия. Ниже - результаты опросов:
"Poll of polls "
Декабрь, 2018 г.
"Metroscopia "
"Poll of polls"
Апрель, 2019 г.
ИСРП – 23%
ИСРП - 22,2%
ИСРП – 30%
2.
НП – 21%
ГПГ – 20,5
3.
ГПГ – 15%
НП -  18%
4.
ВМС – 12%
ВМС – 17,9%
5.
ПГ – 10%
ПГ – 11,5%
ПГ -10%
Для достижения успеха в предстоящих в апреле выборах ключевыми станут успехи политических сил за последние 10 месяцев. Преимущество правящей ИСРП в том, что за последние месяцы в Испании были созданы новые рабочие места, были реализованы экологические и социальные инициативы. В то же время следует учитывать, что, согласно опросам, этой силе вряд ли удастся получить большинство голосов, поэтому вопрос формирования коалиции так или иначе встанет на повестку дня.
Кроме того, разница со второй по рейтингу силой - Народной партией - небольшая. Поэтому интрига предстоящих парламентских выборов в Испании довольно высока.