Ռուսաստանը կրկին ակտիվացնում է միջնորդությունը բանակցային գործընթացում
Հայտնի է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման օրը՝ ապրիլի 15: Ելնելով Փաշինյան-Ալիև վերջին հանդիպման ամփոփումներից՝ տրամաբանական է ակնկալել, որ արտաքին գործերի նախարարները շարունակելու են կարգավորման սկզբունքների և դրանց ընկալումների «պարզաբանման» գործընթացը, ինչպես նաև փորձելու են հստակեցնել բանակցային գործընթացի հետագա ընթացքը:
Սակայն, այս փուլում առավել ուշագրավը հանդիպման ձևաչափն է, մասնավորապես՝ այն, որ հանդիպումը տեղի է ունենալու Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ:
Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո սա առաջին հանդիպումն է Ռուսաստանի անմիջական միջնորդությամբ՝ չհաշված Մոսկվայում Ալիևին և Փաշինյանին ծանոթացնելը: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և ԱԳ նախարարների հանդիպումները մինչ այժմ տեղի են ունեցել կամ առանց միջնորդների, կամ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ:
Ռուսաստանի միջնորդությունը բանակցային գործընթացում նորություն չէ, նման ակտիվ միջնորդություն եղել է Կազանի հանդիպման նախապատրաստական փուլում, ինչպես նաև Ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ Սանկտ-Պետերբուրգում հայտարարություն ընդունվեց հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ:
Ռուսաստանի միջնորդությունն այս փուլում կարող է միաժամանակ մի քանի ազդակ պարունակել իր մեջ:
Առաջինը, Ռուսաստանը, որպես միջնորդ, եթե վերջին տարվա ընթացքում բավական պասիվ էր և հստակ քայլեր չէր ձեռնարկում, ապա այժմ ակտիվանում է, և սկսելու է կրկին ինտենսիվ զբաղվել կարգավորման գործընթացի առաջմղմամբ:
Եվ երկրորդը, ելնելով անցյալի փորձից, կարող ենք ենթադրել, որ ի դեմս Ռուսաստանի ակտիվանալու է ճնշումը կողմերի վրա՝ ծանոթացումներից և հայտարարություններից ավելի հստակ գործողությունների անցնելու համար: Ի դեպ, այդ մասին հիշատակվում էր նաև մարտի 29-ի Վիեննայի հանդիպման ամփոփիչ հայտարարության մեջ՝ երկու առաջնորդները պայմանավորվել էին հստակ քայլեր ձեռնարկել բանակցային գործընթացում:
Ուստի, այս հանդիպումը կարող է բանակցային գործընթացի այս փուլում բավական շոշափելի ազդակ ծառայել՝ օրակարգը հստակեցնելու և հստակ քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ:

Russia Again Active in the Karabakh Talks Process
The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan will reportedly meet on April 15. Given the latest summaries of Pashinyan-Aliyev meeting one can expect that the ministers will continue the process of “clarifying” regulation principles and their perceptions and the future of the talks process as well.
The format of the meeting, however, is more noteworthy at this stage. The meeting will take place under the auspices of Russian foreign minister Sergey Lavrov.
Following the revolution in Armenia this will be the first Russian mediated meeting aside from introducing Pashinyan and Aliyev to each other in Moscow. The meetings between the leaders and foreign ministers of Armenia and Azerbaijan have so far taken place either without mediation or under the auspices of the OSCE MG co-chairs.
Russia’s mediation in the talks process is not something new. Russia was that active in the preparation of Kazan meeting, as well after the April war when a statement on reinforcing ceasefire was made.
Russian mediation at this stage may signal a few things.
First, as a mediator, Russia, passive in the recent years, started to come forefront and engage in the settlement process.
Second, given the past experience one can think that Russia will increase pressure on the sides to take explicit measures above acquaintances and statements. This was also noted in the concluding statement of March 29 Vienne meeting, where the two leaders had arranged to take clear measures in the talks process.
Thus, this meeting may be an important signal at this stage for clarifying the agenda and taking clear measures.