Ռուսաստանը կրկին ակտիվացնում է միջնորդությունը բանակցային գործընթացում
Հայտնի է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման օրը՝ ապրիլի 15: Ելնելով Փաշինյան-Ալիև վերջին հանդիպման ամփոփումներից՝ տրամաբանական է ակնկալել, որ արտաքին գործերի նախարարները շարունակելու են կարգավորման սկզբունքների և դրանց ընկալումների «պարզաբանման» գործընթացը, ինչպես նաև փորձելու են հստակեցնել բանակցային գործընթացի հետագա ընթացքը:
Սակայն, այս փուլում առավել ուշագրավը հանդիպման ձևաչափն է, մասնավորապես՝ այն, որ հանդիպումը տեղի է ունենալու Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ:
Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո սա առաջին հանդիպումն է Ռուսաստանի անմիջական միջնորդությամբ՝ չհաշված Մոսկվայում Ալիևին և Փաշինյանին ծանոթացնելը: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և ԱԳ նախարարների հանդիպումները մինչ այժմ տեղի են ունեցել կամ առանց միջնորդների, կամ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ:
Ռուսաստանի միջնորդությունը բանակցային գործընթացում նորություն չէ, նման ակտիվ միջնորդություն եղել է Կազանի հանդիպման նախապատրաստական փուլում, ինչպես նաև Ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ Սանկտ-Պետերբուրգում հայտարարություն ընդունվեց հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ:
Ռուսաստանի միջնորդությունն այս փուլում կարող է միաժամանակ մի քանի ազդակ պարունակել իր մեջ:
Առաջինը, Ռուսաստանը, որպես միջնորդ, եթե վերջին տարվա ընթացքում բավական պասիվ էր և հստակ քայլեր չէր ձեռնարկում, ապա այժմ ակտիվանում է, և սկսելու է կրկին ինտենսիվ զբաղվել կարգավորման գործընթացի առաջմղմամբ:
Եվ երկրորդը, ելնելով անցյալի փորձից, կարող ենք ենթադրել, որ ի դեմս Ռուսաստանի ակտիվանալու է ճնշումը կողմերի վրա՝ ծանոթացումներից և հայտարարություններից ավելի հստակ գործողությունների անցնելու համար: Ի դեպ, այդ մասին հիշատակվում էր նաև մարտի 29-ի Վիեննայի հանդիպման ամփոփիչ հայտարարության մեջ՝ երկու առաջնորդները պայմանավորվել էին հստակ քայլեր ձեռնարկել բանակցային գործընթացում:
Ուստի, այս հանդիպումը կարող է բանակցային գործընթացի այս փուլում բավական շոշափելի ազդակ ծառայել՝ օրակարգը հստակեցնելու և հստակ քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ:

Россия вновь активизирует свои посреднические усилия в переговорах по Карабаху
Стала известна дата встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана - это 15 апреля. Исходя из результатов встречи Пашинян-Алиев, логично ожидать, что министры иностранных дел продолжат процесс своего восприятия и "уточнения" принципов карабахского урегулирования, а также попытаются прояснить дальнейший ход переговорного процесса.
Однако на данном этапе наиболее интересным является формат встречи, в частности, тот факт, что встреча пройдет при посредничестве министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
После смены власти в Армении это - первая встреча при непосредственном посредничестве России, если не считать факт знакомства Алиева и Пашиняна в Москве. До сих пор встречи президентов и министров иностранных дел Армении и Азербайджана проходили без посредников или при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Посредничество России - не новость в переговорном процессе. Такое активное посредничество наблюдалось при подготовке встречи в Казани, а также после апрельской войны, когда в Санкт-Петербурге было сделано заявление об укреплении режима прекращения огня.
Посредничество России на данном этапе может содержать одновременно несколько сигналов.
Во-первых, Россия - как посредник - в прошлом году была довольно пассивна и не предпринимала никаких конкретных действий, а сейчас она активизируется и начинает вновь интенсивно заниматься процессом карабахского урегулирования.
Во-вторых, исходя из прошлого опыта, можно предположить, что в лице России давление на стороны будет усиливаться – в вопросе перехода из стадии знакомства и заявлений в стадию более конкретных действий. Кстати, об этом говорилось и в заключительном заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ после встречи Пашинян-Алиев в Вене 29 марта: было упомянуто, что оба лидера согласились предпринять конкретные шаги в переговорном процессе.
Поэтому ожидаемая в Москве встреча глав МИД может послужить осязаемым сигналом на данном этапе переговорного процесса - для уточнения повестки и для уточнения конкретных действенных шагов в процессе урегулирования.