Արցախի չճանաչվածությունը չպիտի խոչընդոտ լինի արցախցիների իրավունքների պաշտպանության համար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած իր ելույթում անդրադարձավ նաև Արցախում Եվրոպայի խորհրդի և, մասնավորապես, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անելիքներին: Վարչապետի ելույթով կրկին շեշտվեց Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում եվրոպական կառույցների աջակցության կարևորությունը:
Արցախում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության կայացման գործում եվրոպական կառույցների աջակցության մասին բավական շատ է խոսվել: Մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները եվրոպական արժեհամակարգի հիմնասյուներն են: Դրանք համընդհանուր արժեք են և չպիտի ընտրովի կիրառվեն ու մեկնաբանվեն, առավել ևս՝ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող խոչընդոտ դառնալ այնտեղ ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար: Հատկանշական է, որ Եվրոպայի խորհրդի գաղափարական հիմքում հենց այս արժեքներն են:
Անշուշտ, Եվրոպան անելիքներ ունի Արցախում, որտեղ ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հռչակված են, որպես կարևոր առաջնահերթություններ: Բավական է միայն հիշել, որ Արցախը դեռ 2015 թվականից որդեգրել է միջազգային կոնվենցիաներին միակողմանիորեն միանալու քաղաքականություն՝ շարունակաբար բարելավելով երկրում ժողովրդավարության մակարդակը: Եվ այս ամենը սեփական ուժերով` առանց միջազգային կառույցների աջակցության ու հովանավորության:
Արցախում քաղհասարակության կայացման գործում մեծ դեր ու նշանակություն կարող են ունենալ եվրոպական կառույցներն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները: Կարևոր է հստակեցնել, որ աշխատանքն արցախյան հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ չի պահանջում Արցախի միջազգային ճանաչում: Այստեղ խնդիրն առաջին հերթին արժեքային դաշտում է: Իսկ իր արժեքներով ու արժեհամակարգով, ընտրած զարգացման ու առաջընթացի կուրսով Արցախը, անկասկած, Եվրոպայի մաս է:

Непризнанность Арцаха не должна быть препятствием для защиты живущих там людей
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на весенней сессии ПАСЕ, в своей речи коснулся действий Совета Европы и, в частности, Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Арцахе. Премьер-министр подчеркнул важность укрепления демократических институтов в Арцахе и поддержки европейских структур в развитии там гражданского общества.
О необходимости поддержки со стороны европейских структур в деле защиты прав человека и установления в Арцахе демократии говорилось достаточно много. Права человека и основные свободы являются столпами европейской системы ценностей. Они имеют универсальную ценность и не должны использоваться избирательно, тем более для защиты прав людей не может быть препятствием политический статус территории, на которой эти люди проживают. Примечательно, что в основе идеологии Совета Европы лежат именно эти ценности.
Конечно, Европе есть чем заняться в Арцахе, где демократия и права человека провозглашены важными приоритетами. Достаточно вспомнить, что Арцах еще в  2015 году объявил о политике одностороннего присоединения к международным конвенциям, и регулярно повышает уровень демократии в стране. Все это делается собственными силами и усилиями - без поддержки и спонсорства международных организаций.
Европейские структуры и международные правозащитные организации могут сыграть большую роль в развитии гражданского общества в Арцахе. Здесь важно уточнить, что работа с арцахскими неправительственными организациями и гражданским обществом не требует международного признания Арцаха. Проблема здесь в первую очередь - в ценностном поле. А Арцах - с его системой ценностей и цивилизационным уровнем, с избранным курсом развития и фиксируемым прогрессом, - несомненно, является частью Европы.