Իրաքյան Քրդստանից ժամանած պատվիրակությունը Հայաստանում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու առաքելությամբ
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, խորհրդարանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանը ապրիլի 23-ին հանդիպել է Իրաքյան Քրդստանից ժամանած պատվիրակության հետ:
Հյուրերը Հայաստանում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու առաքելությամբ:
Ռուստամ Բաքոյանը կարևորել է Հայոց եղեռնի ճանաչման գործընթացը և ցեղասպանություն հանցագործության դեմ պայքարը: Պատգամավորը նշել է, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է և դրա դեմ պայքարը պետք է սկսել ամենաստորին մակարդակներից` չթողնելով, որ ատելությունն ու անհանդուրժողականությունը արմատավորվեն հասարակություններում:
Ռուստամ Բաքոյանն անդրադարձ է կատարել Իրաքի Սինջար նահանգում տեղի ունեցած եզդիների ցեղասպանությանը` պատվիրակության անդամներին հորդորելով իրենց հերթին քայլեր ձեռնարկել` բացառելու Իրաքում եզդիների հանդեպ խտրականությունն ու անհանդուրժողականությունը:
Պատվիրակության ղեկավար Ռամիկ Ռամազան Կադիրը, ով Քրդստանի Չամչամալի քաղաքապետն է, խոսել է 1988 թվականին Սամադ Հուսեինի կողմից Իրաքյան Քրդստանում իրականացված «Անֆալ» օպերացիայի մասին, որի հետևանքով շուրջ 50.000 մարդ է ցեղասպանվել:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համատեղ քայլեր իրականացնել ցեղասպանությունների դեմ պայքարում:

Гости из Иракского Курдистана прибыли в Армению, чтобы почтить память жертв Геноцида армян
23 апреля депутат НС, представитель езидской общины в парламенте Р.Бакоян встретился с делегацией из Иракского Курдистана.
Гости прибыли в Армению, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.
Р.Бакоян подчеркнул важность процесса признания Геноцида армян и борьбы с преступлением геноцида. Депутат отметил, что геноцид – злодеяние против человечества и борьбу с ним следует начать с самого нижнего уровня, не позволяя, чтобы ненависть и нетерпимость укоренились в обществе.
Депутат НС обратился к геноциду езидов в иракской провинции Синджар, призвав членов делегации в свою очередь предпринять шаги по исключению в Ираке дискриминации и нетерпимости в отношении езидов.
Руководитель делегации Рамик Рамазан Кадир, являющийся мэром курдистанского города Чамчамал, коснулся проведенной в 1988 г. Самадом Хусейном операции ''Анфал'' в Иракском Курдистане, вследствие которой погибло около 50.000 человек.
В завершение встречи собеседниками достигнута договоренность о совместных шагах в борьбе с геноцидами.