Արցախի պատվիրակությունը Ուրուգվայում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունն Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումների։ Մասնավորապես, ապրիլի 23-ին պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնտեվիդեոյում կազմակերպված հիշատակի երթին, որն ավարտվել է հանրահավաքով: Հանրահավաքին ելույթ է ունեցել նախարար Մայիլյանը:
Դիմելով հանրահավաքի մասնակիցներին՝ ԱՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումն էքզիստենցիալ նշանակություն ունի։ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ սփյուռքահայ կազմակերպություններն իրենց գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների շարքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ մեկտեղ հարկ է հավասարապես դիտարկեն նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հարցը։
Ապրիլի 24-ին պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնտեվիդեոյի «Ազատություն» և «Հայաստան» հրապարակներում կազմակերպված հանրահավաքներին։
Նախարար Մայիլյանը ելույթով հանդես է եկել «Հայաստան» հրապարակում կայացած միջոցառմանը, որին ներկա էին Ուրուգվայի գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ, հայկական կազմակերպությունների անդամներ և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում Արցախի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման կարևորությունը նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսանկյունից, ինչպես նաև երախտագիտություն հայտնել Ուրուգվայի ժողովուրդին և իշխանություններին Մեծ Եղեռնից փրկված հայերին ապաստան տալու և Հայոց ցեղասպանության փաստն առաջինը ճանաչելու համար։ Նախարարը բարձր է գնահատել Ուրուգվայի օրվա իշխանությունների այդ աննախադեպ քայլը, որն ապացուցել է ուրուգվայցիների համար մարդու իրավունքների և արդարության առաջնային նշանակությունը։
Նույն օրն Արցախի պատվիրակությունը մասնակցել է Ուրուգվայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոթինոյի և Հայ Դատի հանձնախմբի համատեղ ջանքերով։

Флаг Арцаха - на площади "Армения" в Уругвае
Делегация Республики Арцах, возглавляемая министром иностранных дел Масисом Маиляном, в рамках рабочего визита в Восточную Республику Уругвай приняла участие в ряде мероприятий, посвященных 104-ой годовщине Геноцида армян. В частности, 23 апреля делегация приняла участие в организованном в Монтевидео марше памяти, который завершился митингом. На митинге выступил министр Маилян.
Обращаясь к участникам митинга, глава МИД Республики Арцах подчеркнул, что международное признание Арцаха имеет экзистенциальное значение. Масис Маилян отметил, что диаспорским организациям следует, наряду с вопросом признания Геноцида армян, рассматривать также вопрос международного признания Республики Арцах в качестве одного из приоритетных направлений своей деятельности.
24 апреля делегация приняла участие в митингах, организованных на площадях "Свобода" и "Армения" Монтевидео.
Министр Маилян выступил на мероприятии, состоявшемся на площади "Армения", на котором присутствовали представители исполнительной и законодательной властей Уругвая, аккредитованные в стране дипломаты, члены армянских организаций и представители духовенства.
В своей речи министр иностранных дел Арцаха подчеркнул важность признания и осуждения геноцида армян с точки зрения предотвращения новых геноцидов, а также выразил благодарность народу и властям Уругвая за предоставление убежища армянам, спасшимся от геноцида, и за признание первыми факта геноцида армян. Министр высоко оценил беспрецедентный шаг тогдашних властей Уругвая, который доказал приоритетную значимость для уругвайцев прав человека и справедливости.
В тот же день делегация Арцаха приняла участие в мероприятии в парламенте Уругвая, посвященном Геноциду армян, которое было организовано совместными усилиями председателя Палаты представителей парламента Сесилии Ботино и комитета "Ай Дат".