Պորտուգալիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Պորտուգալիայի խորհրդարանն ապրիլի 26-ին ընդունել է բանաձև՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է կատարել Մերձավոր Արևելքում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Պետո Դեմիրճյանը։
Բանաձևում նշվում է, որ 1915֊ի ապրիլի 24֊ին երիտթուրքերի կառավարության հրամանով բանտարկվել, ապա սպանվել են շուրջ 250 հայ մտավորականներ և հասարակական առաջնորդներ։ Արձանագրվում է, որ 800 հազարից մինչև 1.5 միլիոն հայեր ցեղասպանության զոհ են դարձել։
Խորհրդարանի ընդունած բանաձևում ասված է՝ «Այս հիշատակի տուրքը դաս է մեր ժամանակների համար, քանզի համաշխարհային մասշտաբի հասնող ազգայնականության, քսենոֆոբիայի և անհանդուրժողականության ներկայիս մակարդակի առկայության պարագայում անհրաժեշտ է հիշել անցայլի անդունդները։
Այսպիսով, Հանրապետության Ասամբլիան լիագումար նիստի ընթացքում իր կարեկցանքն է հայտնում 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ պահպանելով հիշողությունը, որպես ժողովուրդների հաշտեցման և մարդկության հիմնարար արժեքների պաշտպանության կարևոր տարր»։

Parliament of Portugal Recognizes Armenian Genocide
The parliament of Portugal adapted a resolution on April 26 recognizing the Armenian Genocide, an official of the Foreign Ministry of Artsakh Bedo Demirdjian wrote on his Facebook page, Armenpress reports.
It's mentioned in the resolution that on April 24, 1915 nearly 250 Armenian intellectuals and public figures were jailed and later killed. The number recorded as victims of the genocide varies from 800 thousand to 1.5 million.
''The systemic extermination of Armenians by the Ottoman leadership is assessed by the international community of historians the 1st genocide of the 20th century'', reads the text.
The resolution also notes that though the Ottoman courts-martial convicted the organizers of the genocide to death penalty in 1919-20, the verdicts were never implemented.
The resolution also notes that other Christian minorities also fell victim to the genocidal policy of the Ottoman Empire.