ԱՄՆ-ը Թուրքիայից պահանջել է դադարեցնել հորատման աշխատանքները Կիպրոսի ափերի մոտ
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը Թուրքիային կոչ է արել դադարեցնել հորատման աշխատանքները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում, քանի որ դա հղի է տարածաշրջանում լարվածության աճով, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Միացյալ Նահանգները խորապես անհանգսացած է Թուրքիայի հայտարարությունից  այն շրջանում ծովային հորատման աշխատանքներ սկսելու մտադրության մասին, որը Կիպրոսի Հանրապետությունը հայտարարել է իր բացառիկ տնտեսական գոտին: Այդ քայլը խիստ սադրիչ բնույթ է կրում և հղի է տարածաշրջանում լարվածության աճով»,- ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Կիպրոսի առափնյա ծանծաղուտում և բացառիկ տնտեսական գոտում գազի հանքավայրեր են հայտնաբերվել: Թուրքիան գտնում է, որ իրավունք ունի տարածաշրջանի բնական հարստությունների նկատմամբ:

США призвали Турцию прекратить буровые работы у берегов Кипра
Госдепартамент США призвал Турцию не вести буровые работы в исключительной экономической зоне Кипра, так как это чревато ростом напряженности в регионе, передает РИА Новости.
"Соединенные Штаты глубоко обеспокоены объявленными Турцией намерениями начать морские буровые работы в районе, который Республика Кипр объявила своей исключительной экономической зоной. Этот шаг носит весьма провокационный характер и чреват ростом напряженности в регионе. Мы настоятельно призываем турецкие власти прекратить эти операции и призываем все стороны проявлять сдержанность", - говорится в заявлении ведомства.
Турция считает, что имеет право на природные богатства в регионе. Анкара направила в район буровое судно "Фатих", которое с 4 утра субботы находится в ИЭЗ Кипра.