Խորհրդաժողով՝ նվիրված Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրի 25-ամյակին
Մայիսի 10-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում կազմակերպվել է Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու 25 ամյակին նվիրված խորհրդաժողով, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Խորհրդաժողովին մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, Հայաստանի Հանրապետությունից՝ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը և արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։ Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Արցախի ԱԺ խորհրդարանական խմբակցությունների պատգամավորներ, պաշտոնատար այլ անձինք, ինչպես նաև փորձագետներ Արցախից, Հայաստանի Հանրապետությունից և Ռուսաստանի Դաշնությունից։ Խորհրդաժողովին որպես պատվավոր հյուր մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը։
Իր խոսքում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Համաձայնագրի 25-ամյակը լավ առիթ է՝ գնահատական տալու այդ իրադարձությանը, ինչպես նաև ամփոփելու որոշ արդյունքներ և ուրվագծելու անելիքները, որոնք անհրաժեշտ են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացման համար։
Անդրադառնալով Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրի կարևորությանը՝ Մասիս Մայիլյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ 1994 թ. մայիսի 12-ի եռակողմ անժամկետ Համաձայնագիրը, փաստորեն, հակամարտության կարգավորման ողջ գործընթացում միակ շոշափելի ձեռքբերումն է, որի շնորհիվ վերջ դրվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և հակամարտությունը տեղափոխվեց քաղաքական-դիվանագիտական դաշտ։ Այդպիսով՝ պայմաններ ստեղծվեցին, որպեսզի միջազգային միջնորդների աջակցությամբ կողմերը կարողանան իրենց ջանքերը կենտրոնացնել բանակցությունների միջոցով հակամարտության վերջնական լուծման ուղիներ փնտրելու վրա:
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ արցախյան կողմը մշտապես հավատարիմ է եղել 1994 թ. մայիսի 12-ի Համաձայնագրով ստանձնած հանձնառություներին, ինչպես նաև բազմիցս հանդես եկել խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման վերաբերյալ տարբեր նախաձեռնություններով: Որպես օրինակ՝ ԱԳՆ ղեկավարը հիշատակել է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ միջազգային միջնորդներին տրամադրելու սահմանին տիրող իրավիճակի տեսահսկման համակարգի տվյալները, և հավելել, որ նշված համակարգը կարող է դառնալ զինադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմի բաղկացուցիչ մասը:
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է նաև 2016 թ. ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի ունեցած երկու գագաթնաժողովների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը։
Իր խոսքում ԱԳՆ ղեկավարը նաև առանձնացրել է հակամարտ զորքերի սահմանազատման գծի հարցը, որը բոլոր երեք կողմերը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության միջնորդությամբ ամրագրել են որպես հրադադարի ռեժիմի բաղկացուցիչ մաս: Հետևաբար, հրադադարի մասին համաձայնագրի կատարումը նշանակում է նաև կողմերի միջև համաձայնեցված հրադադարի գծի վերականգնում, որը 2016 թ. ապրիլին խախտվել է Ադրբեջանի կողմից:
Մասիս Մայիլյանը համոզմունք է հայտնել, որ ուղիղ եռակողմ բանակցությունների վերականգնման և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ու խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման միջոցով դիվանագիտական և ռազմաքաղաքական պայմանների համադրումն ու փոխլրացնելիությունն անհրաժեշտ նախապայմաններ կստեղծեն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի և Հարավային Կովկասում տևական կայունության ապահովման համար:

Сonference Dedicated to the 25th Anniversary of the Agreement on the Full Cessation of Fire and Hostilities
On May 10, at the initiative of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh, a conference dedicated to the 25th anniversary of the Agreement on the full cessation of fire and hostilities signed by Artsakh, Armenia and Azerbaijan was held in Stepanakert.
Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghulyan and Foreign Minister Masis Mayilian, as well as Chairman of the Foreign Relations Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia Ruben Rubinyan and Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan took part in the conference. Members of the parliamentary factions of Artsakh National Assembly and other officials, as well as experts from Artsakh, Armenia and Russia also participated in the event.
Former Co-Chairman of the OSCE Minsk Group Vladimir Kazimirov also participated in the conference as an honorary guest.
Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian delivered a speech at the event.
In his speech, the Foreign Minister noted that the 25th anniversary of the Agreement is a good opportunity to evaluate the event, as well as summarize some results and outline the steps needed to strengthen the ceasefire regime and to increase the effectiveness of the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
Noting the importance of the Agreement on the full cessation of fire and hostilities, Masis Mayilian, in particular, stressed that the termless trilateral Agreement of May 12, 1994 is, in fact, the only tangible achievement in the entire process of the conflict settlement, which put an end to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh and transferred the conflict to the political-diplomatic field. Thus, conditions were created for the parties to focus their efforts on finding ways for the final settlement of the conflict through negotiations, supported by the international mediators, The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh reports.
Masis Mayilian stressed that the Artsakh party had always adhered to the commitments assumed under the May 12, 1994 Agreement, as well as had repeatedly come forward with initiatives on ensuring the irreversibility of the peace process. As an example, the Foreign Minister noted the readiness of Artsakh authorities to provide the international mediators with the data of the video monitoring system on the situation on the border, adding that the aforementioned system could become part of the international mechanism for monitoring the ceasefire regime.
In this context, Masis Mayilian also noted the importance of implementation of the Agreements reached at the Summits in Vienna and St. Petersburg held after the April war of 2016.
In his speech, the Foreign Minister also stressed the issue of demarcation line of the conflicting forces, which all the three parties fixed as part of the ceasefire regime under the mediation of the Defense Ministry of Russia. Therefore, the implementation of the ceasefire agreement also means the restoration of the agreed ceasefire line, which was violated by Azerbaijan in April 2016.
Masis Mayilian expressed conviction that the combination and complementarity of the diplomatic and military-political conditions - restoration of the direct trilateral negotiations and consolidation of the ceasefire regime and ensuring the irreversibility of the peace process - will create the necessary preconditions for real progress in the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and for ensuring lasting stability in the South Caucasus.