Ռադայի արտահերթ ընտրությունները կկայանան հուլիսի 21-ին կամ 28-ին
Գերագույն ռադայի արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան հուլիսի 21-ին կամ 28-ին: Մայիսի 21-ին այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռադայի առաջին փոխխոսնակ Իրինա Գերաշչենոն՝ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ կայացած խորհրդակցություններից հետո:
«Նախագահն այդ հրամանագիրը պլանավորում է ստորագրել ոչ այսօր, այլ մոտ օրերս: Ժամկետները պահպանելու համար ընտրությունները կհայտարարեն 60 օր առաջ: Դրանք կարող են կայանալ հուլիսի 21-ին կամ 28-ին»,- ասել է նա:
«Նախագահը և խմբակցությունների առաջնորդները համաձայնության եկան վաղաժամկետ ընտրությունների անցկացման շուրջ: Ռադայի արձակման և արտահերթ ընտրությունների մասին հրամանագիրը կհապարակվի, ամենայն հավանականությամբ, վաղը, ընտրությունները հավանաբար կանցկացվեն հուլիսի 21-ին»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ` ասել է Գերաշչենկոն:

Названа дата досрочных выборов в Верховную Раду
Досрочные выборы в Верховную Раду Украины ориентировочно пройдут 21 июля. Об этом сообщил лидер ''Радикальной партии'' Олег Ляшко после совещания с главами фракций парламента с президентом страны Владимиром Зеленским, передает Страна.ua.
''Указ будет завтра. Выборы 21 июля'', - сказал Ляшко, подчеркнув, что тянуть с голосованием нельзя.
Он добавил, что Зеленский предложит спикеру Рады Андрею Парубию созвать внеочередное заседание парламента, чтобы обсудить новый закон о выборах.
Вице-спикер Ирина Геращенко, в свою очередь, уточнила, что выборы могут состояться и 28 июля - президент выпустит указ так, чтобы подгадать на одно из воскресений.