Վարչապետը Սարդարապատում մասնակցել է Հանրապետության տոնին նվիրված տոնակատարությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության և հուշահամալիր այցելած հյուրերի հետ մասնակցել է Հանրապետության տոնին նվիրված տոնակատարությանը:
Վարչապետը ծաղկեպսակ է դրել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել: Այնուհետև բացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիր, պետական քաղաքական գործիչ Արամ Մանուկյանի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված հուշակոթող: Վեց մետր բարձրությամբ կարմիր տուֆից կերտված հուշակոթողը հեղինակել են ճարտարապետ Հայկ Ասատրյանը և քանդակագործ Արտակ Համբարձումյանը:
Այնուհետև վարչապետը միջոցառման մասնակիցների հետ Սարդարապատի հուշահամալիրի Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում դիտել է «Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորումը և մայիսյան հերոսամարտերի պատմությունը» խորագրով ցուցահանդեսը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատում ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Վեհափառ Տեր Ամենայն Հայոց կաթողիկոս,
Հայաստանում հավատարմագրված հարգելի դեսպաններ,
Պարոնայք սպաներ, գեներալներ, պետական այրեր, սիրելի ժողովուրդ,
Այսօր մենք տոնում ենք մեր հազարամյա պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը: 1918 թվականի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայի, Բաշ-Ապարանի, Սարդարապատի հերոսամարտերից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախ Առաջին Հանրապետությունը: Դա տեղի ուենցավ մի ժամանակաշրջանում, երբ թվում էր՝ հայ ժողովրդի պատմությունը հասել է իր ավարտական փուլին: Կիլիկյան Հայաստանի անկումից ուղիղ 500 տարի անց պետականություն չունեցող հայ ժողովուրդը ենթարկվել էր ծանրագույն մի աղետի՝ ցեղասպանության: 1.5 մլն հայ սրի էր քաշվել, հարյուր հազարավորները դարձել էին փախստական և հայ լինելն ինքնին վտանգավոր էր կյանքի համար:
Եվ թվում էր, թե ստեղծված են բոլոր նախադրյալները, որ հայ ժողովուրդը հանձնվի իր պատմության առաջ, ճանաչի իր պարտությունը, կորցնի իր ինքնությունը, մոռանա իր պատմությունը և հրաժարվի ապագայի նկատմամբ ունեցած որևէ հավակնությունից: Բայց տեղի ունեցավ հակառակը, տեղի ունեցավ անսպասելին և հայ ժողովուրդը ձեռք բերեց այն, ինչ թվում է`կորցրել էր անդառնալիորեն, ձեռք բերեց պետականություն, ձեռք բերեց պետական դրոշ, ձեռք բերեց պետական զինանշան, ձեռք բերեց պետական օրհներգ, որն արտահայտում էր մահվան եզրին հասած մեր ժողովրդի պատմական վերածննդի ողբերգական, բայց միևնույն ժամանակ հրաշափառ պատմությունը:
Մեր հայրենիք թշվառ, անտեր
Յուր թշնամյաց ոտնակոխ,
Յուր որդիքը արդ կանչում է
Հանել յուր վրեժ քեն ու ոխ:
Մեր հայրենիք, շղթաներով
Այսքան տարի կապկպված
Յուր քաջ որդոց սուրբ արյունով
Պիտի լինի ազատված:
Մենք այսօր կանգնած են սուրբ հողի վրա, սիրելի հայրենակիցներ, որովհետև նաև այստեղ է հեղվել այն սուրբ արյունը, որով ապրելու և լինելու իրավունք է նվաճվել մեզ համար, մեր ժողովրդի ու նրա ինքնության համար։ Այստեղ հեղված սուրբ արյան վրա է կառուցվել մեր պատմության առաջին Հանրապետությունը և այստեղ հեղված սուրբ արյունն է ապացուցել, որ հայ ժողովուրդը կենսունակ ժողովուրդ է, ապրելու ժողովուրդ է և նրա պատմությանը վերջակետ դնելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման:
Ահա սա է ամենակարևոր պատճառը, որ ամեն տարի մայիսի 28-ին մենք միասին հավաքվում ենք այստեղ, մենք գալիս ենք ասելու, որ գիտակցում ենք մեր պատմական պատասխանատվությունը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների առաջ, մենք գալիս ենք նաև բարձրաձայնելու, լուր տալու երեք ճակատամարտի հերոսներին, որ նրանց արյունը իզուր չի հեղվել, որ նրանց սերունդներն այսօր հպարտ քայլում են այն նույն հողի վրա, որտեղ հանգչում են իրենք, որին նոր իմաստ ու բովանդակություն են հաղորդել իրենք իրենց անասելի զոհողություններով ու սխրանքներով:
Մենք գալիս ենք ասելու Առաջին Հանրապետության պետական այրերին, որ ահա ձեր բարձրացրած դրոշը թանգարանային նմուշ չէ ամենևին, այլ ծածանվում է որպես Հայաստանի անկախ Հանրապետության թիվ մեկ խորհրդանիշ: Մենք գալիս ենք ասելու, որ նրանց գործը կենդանի է, նրանց երազանքն ապրում է և նրանց երազանքը պիտի իրագործվի:
Հանգչեք խաղաղությամբ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը կերտած նահատակներ, հանգչեք խաղաղությամբ Առաջին Հանրապետության պետական այրեր, կառավարության անդամներ՝ գլխավորությամբ Առաջին Հանրապետության չորս վարչապետերի՝ Հովհաննես Քաջազնունի, Ալեքսանդր Խատիսյան, Համո Օհանջանյան, Սիմոն Վրացյան: Հանգչեք խաղաղությամբ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը կերտած հրամանատարներ, պետական այրեր՝ Արամ Մանուկյան, Թովմաս Նազարբեկյան, Դանիել Բեկ-Փիրումայն, Դրաստամատ Կանայան, Մովսես Սիլիկյան, Քրիստափոր Արարատյան, Պողոս Բեկ-Փիրումյան, որովհետև ձեր սխրանքը, ձեր գործը տեր ունի այսօր:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել արցախյան ազատամարտի հերոսները՝ Վազգեն Սարգսյանից մինչև Մոնթե Մելքոնյան, Քրիստափոր Իվանյանից մինչև Լեոնիդ Ազգալդյան, ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսները՝ Ռոբերտ Աբաջյանից մինչև Քյարամ Սլոյան, Արմենակ Ուրֆանյանից մինչ Ադամ Սահակյան: Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված հայոց բանակի այն շարքայիններն ու սպաները, սերժանտները, ենթասպաներն ու գեներալները, ովքեր ամեն օր անխոնջ կրում են հայրենիքի անվտանգության ծանր, բայց հպարտանալու պատասխանատվությունը:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գյուղացիները, ովքեր ամուր կառչած են ձեր կողմից իրենց ժառանգած հողին և բուրաստան են դարձնում տափաստաններն ու ճահճուտները: Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գործարարները, ովքեր իրենց ստեղծարար աշխատանքով ամեն օր նոր կերպար են հաղորդում մեր հայրենիքին, նրա ամեն քաղաքին, ամեն գյուղին, ամեն փողոցին և պարտաճանաչ հարկ են վճարում հանուն հայրենիքի բարօրության:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն դասախոսն ու ուսուցիչը, ովքեր իրենց գործը համարում են երիտասարդ սերնդին թռչելու թևերով օժտելը, ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն մարզիկները, ովքեր ամեն օր բարձրացնում ու բարձրացնում են հայոց երկրի և պետականության և հայ ժողովրդի պատիվը՝ Լևոն Արոնյանից մինչև Արթուր Ալեքսանյան, Հենրիխ Մխիթարյանից մինչև Սիմոն Մարտիրոսյան:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գիտնականն ու ինժեները, ով չի համակերպվում հնարավորի սահմանի գոյության հետ, ում առաքելությունն անհնարը հնարավոր և առօրեական դարձնելն է, այնպես, ինչպես դուք հնարավոր դարձրիք անհնարը:
Ձեր սխրանքներով է ոգեշնչված Հայաստանի Հանրապետության ազատ և հպարտ քաղաքացին, ով իր սեփական իշխանությունն է հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում, ով տեր է դարձել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ձեր հիմնած, ձեր ստեղծած հայրենիքին:
Ձեր սխրանքներով պիտի ոգեշնչված լինի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր պաշտոնյա, կառավարության անդամ, թե Ազգային ժողովի պատգամավոր, համայնքի ղեկավար, թե դատավոր և պետք է հասկանա, որ ասկետի կյանքով ապրած Արամ Մանուկյանի կերտած հայրենիքում տեղ չունի կոռումպացված ու ծախու պաշտոնյան: Յուրաքանչյուր այսպիսի պաշտոնյա դավաճանում է Սարդարապատի հերոսներին և Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների սխրանքներով ոգեշնչված՝ մենք մեր հայրենիքում հաստատում ենք արդարություն, իրավունքի գերակայություն և փոխադարձ հարգանքի ու օրինականության վրա հիմնված ազգային միասնություն:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛ն Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսները, կեցցե՛ն Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում և ապրելու ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում։

"Мы приходим сюда, чтобы сказать, что осознаем свою ответственность перед героями Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы": Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в мемориальном комплексе Героической битвы при Сардарапате вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, президентом Арменом Саркисяном, высшим руководством страны и гостями принял участие в мероприятии, посвященном Празднику Республики.
Премьер-министр возложил венок к увековечивающему память героев Сардарапатской битвы памятнику и воздал дань уважения. Затем состоялась церемония открытия мемориала, посвященного 140-летию основателя Первой Республики Армения, государственного и политического деятеля Арама Манукяна. Авторами шестиметрового мемориала из красного туфа являются архитектор Айк Асатрян и скульптор Артак Амбарцумян.
Затем премьер-министр вместе с участниками мероприятия осмотрел выставку “Формирование Первой Республики Армения и история майских героических сражений” в Национальном музее этнографии армян и истории освободительной борьбы.
Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Праздника Республики
Многоуважаемый президент Республики Армения,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания Республики Армения,
Ваше Святейшество Католикос Всех Армян,
Уважаемые аккредитованные в Армении послы,
Господа офицеры, генералы, государственные деятели, дорогой народ,
Сегодня мы празднуем одно из важнейших событий нашей многовековой истории - День основания Первой Республики. 28 мая 1918 года, после героических сражений Каракилисы, Баш-Апарана, Сардарапата была провозглашена независимость Первой Республики Армения. Это произошло в период, когда казалось, что история армянского народа достигла своего финального этапа. Ровно через 500 лет после падения Киликийской Армении не имеющий государственности армянский народ стал жертвой величайшей трагедии - геноцида. Полтора миллиона армян были убиты, сотни тысяч армян стали беженцами, и быть армянином стало само по себе опасно для жизни.
И казалось, что созданы все предпосылки для того, чтобы армянский народ сдался перед своей историей, признал свое поражение, потерял свою самобытность, забыл свою историю и отказался от каких-либо претензий на будущее. Однако произошло обратное, произошло неожиданное, и армянский народ обрел то, что казалось безвозвратно утраченным - обрел государственность, обрел государственный флаг, обрел государственный герб, обрел государственный гимн, отражающий трагическую, но в то же время чудесную историю исторического возрождения нашего народа, находящегося на грани смерти.
Растоптана лихим врагом,
Глумящимся над честью,
Шлет родина сынов на бой,
Во имя гневной мести.
Бездольная! Немало лет
В оковах, как в темнице,
Но волей смелых сыновей
Она освободится.
(пер. Веры Звягинцевой)
Сегодня мы стоим на святой земле, дорогие соотечественники, потому что здесь была пролита священная кровь, благодаря которой было обретено право жить и существовать для нас, для нашего народа и для его самобытности. Первая в нашей истории Республика зиждется на этой священной крови, и пролитая здесь священная кровь доказала, что армянский народ - это жизнеспособный народ, живущий народ, и любая попытка положить конец его истории обречена на провал.
Именно это является самой важной причиной того, что ежегодно 28 мая мы вместе собираемся здесь, мы приходим сюда, чтобы сказать, что осознаем свою ответственность перед героями Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы, мы приходим сказать героям этих трех сражений, что их кровь была не напрасно пролита, что их потомки сегодня гордо идут по той земле, в которой они покоятся, которой они придали новое значение и содержание своей великой жертвой и героическими подвигами.
Мы приходим, чтобы сказать государственным деятелям Первой Республики, что поднятый ими флаг является не музейным экспонатом, а символом номер один независимой Республики Армения. Мы приходим, чтобы сказать, что их работа жива, их мечта жива и будет осуществлена.
Покойтесь с миром, герои сражений Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы, покойтесь с миром, государственные деятели, члены правительства Первой Республики во главе с четырьмя премьер-министрами Первой Республики - Ованесом Каджазнуни, Александром Хатисяном, Амо Оганджаняном, Симоном Врацяном. Покойтесь с миром, командиры и государственные деятели героических сражений Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы - Арам Манукян, Товмас Назарбекян, Даниэль Бек-Пирумян, Драстамат Канаян, Мовсес Силикян, Кристофор Араратян, Погос Бек-Пирумян, потому что ваш подвиг, ваше дело сегодня живо.
Вашими подвигами вдохновлялись герои Арцахской освободительной войны - от Вазгена Саргсяна до Монте Мелконяна, от Кристофора Иваняна до Леонида Азгалдяна, вашими подвигами вдохновлялись герои Четверехдневной апрельской войны - от Роберта Абаджяна до Кярама Слояна, от Арменака Урфаняна до Адама Саакяна. Вашими подвигами вдохновлены рядовые военнослужащие и офицеры, сержанты и генералы армянской армии, которые ежедневно неустанно несут тяжелую, но гордую ответственность по обеспечению безопасности Родины.
Вашими подвигами вдохновлены крестьяне, которые крепко стоят на заповеданной вами земле, превращают степи и болота в изобилующую цветами местность. Вашими подвигами вдохновлены предприниматели, которые своей творческой работой ежедневно придают новый облик нашей родине, каждому ее городу, каждому селу, каждой улице и добросовестно платят налоги для благосостояния нашей родины.
Вашими подвигами вдохновлены преподаватели и студенты, которые считают своей миссией дать молодому поколению крылья, чтобы лететь, вашими подвигами вдохновлены спортсмены, которые каждый день поднимают и повышают честь армянского народа и государственности - от Левона Ароняна до Артура Алексаняна, от Генриха Мхитаряна до Симона Мартиросяна.
Вашими подвигами вдохновлены ученые и инженеры, которые не могут смириться с существованием границ возможного, и их миссия - сделать возможным и обыденным невозможное точно так, как вы сделали невозможное возможным.
Вашими подвигами вдохновлены свободные и гордые граждане Республики Армения, которые утвердили свою власть в Армении, которые стали хозяевами страны, Родины, которую вы основали
Каждый гражданин, член правительства, депутат Национального Собрания, глава общины и судья должен быть вдохновлен вашими подвигами и должен понимать, что на родине прожившего аскетическую жизнь Арама Манукяна нет места коррупции и продажным чиновникам. Каждый коррумпированный и продажный чиновник предает героев Сардарапата, и воодушевленные подвигами героев Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы, мы установим на нашей родине справедливость, верховенство закона и основанное на законности и взаимном уважении национальное единство.
И следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Республика Армения, да здравствует Республика Арцах, да здравствуют герои Сардарапата, Баш-Апарана, Каракилисы, да здравствуют отцы-основатели Первой Республики, да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении.