Վարչապետը Սարդարապատում մասնակցել է Հանրապետության տոնին նվիրված տոնակատարությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության և հուշահամալիր այցելած հյուրերի հետ մասնակցել է Հանրապետության տոնին նվիրված տոնակատարությանը:
Վարչապետը ծաղկեպսակ է դրել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել: Այնուհետև բացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիր, պետական քաղաքական գործիչ Արամ Մանուկյանի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված հուշակոթող: Վեց մետր բարձրությամբ կարմիր տուֆից կերտված հուշակոթողը հեղինակել են ճարտարապետ Հայկ Ասատրյանը և քանդակագործ Արտակ Համբարձումյանը:
Այնուհետև վարչապետը միջոցառման մասնակիցների հետ Սարդարապատի հուշահամալիրի Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում դիտել է «Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորումը և մայիսյան հերոսամարտերի պատմությունը» խորագրով ցուցահանդեսը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատում ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Վեհափառ Տեր Ամենայն Հայոց կաթողիկոս,
Հայաստանում հավատարմագրված հարգելի դեսպաններ,
Պարոնայք սպաներ, գեներալներ, պետական այրեր, սիրելի ժողովուրդ,
Այսօր մենք տոնում ենք մեր հազարամյա պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը: 1918 թվականի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայի, Բաշ-Ապարանի, Սարդարապատի հերոսամարտերից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախ Առաջին Հանրապետությունը: Դա տեղի ուենցավ մի ժամանակաշրջանում, երբ թվում էր՝ հայ ժողովրդի պատմությունը հասել է իր ավարտական փուլին: Կիլիկյան Հայաստանի անկումից ուղիղ 500 տարի անց պետականություն չունեցող հայ ժողովուրդը ենթարկվել էր ծանրագույն մի աղետի՝ ցեղասպանության: 1.5 մլն հայ սրի էր քաշվել, հարյուր հազարավորները դարձել էին փախստական և հայ լինելն ինքնին վտանգավոր էր կյանքի համար:
Եվ թվում էր, թե ստեղծված են բոլոր նախադրյալները, որ հայ ժողովուրդը հանձնվի իր պատմության առաջ, ճանաչի իր պարտությունը, կորցնի իր ինքնությունը, մոռանա իր պատմությունը և հրաժարվի ապագայի նկատմամբ ունեցած որևէ հավակնությունից: Բայց տեղի ունեցավ հակառակը, տեղի ունեցավ անսպասելին և հայ ժողովուրդը ձեռք բերեց այն, ինչ թվում է`կորցրել էր անդառնալիորեն, ձեռք բերեց պետականություն, ձեռք բերեց պետական դրոշ, ձեռք բերեց պետական զինանշան, ձեռք բերեց պետական օրհներգ, որն արտահայտում էր մահվան եզրին հասած մեր ժողովրդի պատմական վերածննդի ողբերգական, բայց միևնույն ժամանակ հրաշափառ պատմությունը:
Մեր հայրենիք թշվառ, անտեր
Յուր թշնամյաց ոտնակոխ,
Յուր որդիքը արդ կանչում է
Հանել յուր վրեժ քեն ու ոխ:
Մեր հայրենիք, շղթաներով
Այսքան տարի կապկպված
Յուր քաջ որդոց սուրբ արյունով
Պիտի լինի ազատված:
Մենք այսօր կանգնած են սուրբ հողի վրա, սիրելի հայրենակիցներ, որովհետև նաև այստեղ է հեղվել այն սուրբ արյունը, որով ապրելու և լինելու իրավունք է նվաճվել մեզ համար, մեր ժողովրդի ու նրա ինքնության համար։ Այստեղ հեղված սուրբ արյան վրա է կառուցվել մեր պատմության առաջին Հանրապետությունը և այստեղ հեղված սուրբ արյունն է ապացուցել, որ հայ ժողովուրդը կենսունակ ժողովուրդ է, ապրելու ժողովուրդ է և նրա պատմությանը վերջակետ դնելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման:
Ահա սա է ամենակարևոր պատճառը, որ ամեն տարի մայիսի 28-ին մենք միասին հավաքվում ենք այստեղ, մենք գալիս ենք ասելու, որ գիտակցում ենք մեր պատմական պատասխանատվությունը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների առաջ, մենք գալիս ենք նաև բարձրաձայնելու, լուր տալու երեք ճակատամարտի հերոսներին, որ նրանց արյունը իզուր չի հեղվել, որ նրանց սերունդներն այսօր հպարտ քայլում են այն նույն հողի վրա, որտեղ հանգչում են իրենք, որին նոր իմաստ ու բովանդակություն են հաղորդել իրենք իրենց անասելի զոհողություններով ու սխրանքներով:
Մենք գալիս ենք ասելու Առաջին Հանրապետության պետական այրերին, որ ահա ձեր բարձրացրած դրոշը թանգարանային նմուշ չէ ամենևին, այլ ծածանվում է որպես Հայաստանի անկախ Հանրապետության թիվ մեկ խորհրդանիշ: Մենք գալիս ենք ասելու, որ նրանց գործը կենդանի է, նրանց երազանքն ապրում է և նրանց երազանքը պիտի իրագործվի:
Հանգչեք խաղաղությամբ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը կերտած նահատակներ, հանգչեք խաղաղությամբ Առաջին Հանրապետության պետական այրեր, կառավարության անդամներ՝ գլխավորությամբ Առաջին Հանրապետության չորս վարչապետերի՝ Հովհաննես Քաջազնունի, Ալեքսանդր Խատիսյան, Համո Օհանջանյան, Սիմոն Վրացյան: Հանգչեք խաղաղությամբ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը կերտած հրամանատարներ, պետական այրեր՝ Արամ Մանուկյան, Թովմաս Նազարբեկյան, Դանիել Բեկ-Փիրումայն, Դրաստամատ Կանայան, Մովսես Սիլիկյան, Քրիստափոր Արարատյան, Պողոս Բեկ-Փիրումյան, որովհետև ձեր սխրանքը, ձեր գործը տեր ունի այսօր:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել արցախյան ազատամարտի հերոսները՝ Վազգեն Սարգսյանից մինչև Մոնթե Մելքոնյան, Քրիստափոր Իվանյանից մինչև Լեոնիդ Ազգալդյան, ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսները՝ Ռոբերտ Աբաջյանից մինչև Քյարամ Սլոյան, Արմենակ Ուրֆանյանից մինչ Ադամ Սահակյան: Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված հայոց բանակի այն շարքայիններն ու սպաները, սերժանտները, ենթասպաներն ու գեներալները, ովքեր ամեն օր անխոնջ կրում են հայրենիքի անվտանգության ծանր, բայց հպարտանալու պատասխանատվությունը:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գյուղացիները, ովքեր ամուր կառչած են ձեր կողմից իրենց ժառանգած հողին և բուրաստան են դարձնում տափաստաններն ու ճահճուտները: Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գործարարները, ովքեր իրենց ստեղծարար աշխատանքով ամեն օր նոր կերպար են հաղորդում մեր հայրենիքին, նրա ամեն քաղաքին, ամեն գյուղին, ամեն փողոցին և պարտաճանաչ հարկ են վճարում հանուն հայրենիքի բարօրության:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն դասախոսն ու ուսուցիչը, ովքեր իրենց գործը համարում են երիտասարդ սերնդին թռչելու թևերով օժտելը, ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն մարզիկները, ովքեր ամեն օր բարձրացնում ու բարձրացնում են հայոց երկրի և պետականության և հայ ժողովրդի պատիվը՝ Լևոն Արոնյանից մինչև Արթուր Ալեքսանյան, Հենրիխ Մխիթարյանից մինչև Սիմոն Մարտիրոսյան:
Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված այն գիտնականն ու ինժեները, ով չի համակերպվում հնարավորի սահմանի գոյության հետ, ում առաքելությունն անհնարը հնարավոր և առօրեական դարձնելն է, այնպես, ինչպես դուք հնարավոր դարձրիք անհնարը:
Ձեր սխրանքներով է ոգեշնչված Հայաստանի Հանրապետության ազատ և հպարտ քաղաքացին, ով իր սեփական իշխանությունն է հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում, ով տեր է դարձել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ձեր հիմնած, ձեր ստեղծած հայրենիքին:
Ձեր սխրանքներով պիտի ոգեշնչված լինի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր պաշտոնյա, կառավարության անդամ, թե Ազգային ժողովի պատգամավոր, համայնքի ղեկավար, թե դատավոր և պետք է հասկանա, որ ասկետի կյանքով ապրած Արամ Մանուկյանի կերտած հայրենիքում տեղ չունի կոռումպացված ու ծախու պաշտոնյան: Յուրաքանչյուր այսպիսի պաշտոնյա դավաճանում է Սարդարապատի հերոսներին և Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների սխրանքներով ոգեշնչված՝ մենք մեր հայրենիքում հաստատում ենք արդարություն, իրավունքի գերակայություն և փոխադարձ հարգանքի ու օրինականության վրա հիմնված ազգային միասնություն:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛ն Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսները, կեցցե՛ն Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում և ապրելու ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում։

Together with Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II, RA President Armen Sarkissian, Armenia’s top leadership and numerous guests, Prime Minister Nikol Pashinyan attended the Republic Day celebrations at the Sardarapat Battle Memorial Complex.
The Premier laid a wreath at the Memorial of Sardarapat Heroes. A monument dedicated to the 140th birthday anniversary of Aram Manukyan, the founder of the First Republic of Armenia was inaugurated. The six-meter-high monument is authored by architect Hayk Asatryan and sculptor Artak Hambardzumyan.
The Head of Government next visited an exposition, referred to as “Formation of First Armenian Republic and History of May Heroic Battles,” which is up at the National Museum of Ethnography and Liberation War History in Sardarapat.
Prime Minister Nikol Pashinyan delivered remarks on the occasion of Republic Day
Honorable President of the National Assembly of the Republic of Armenia,
Your Holiness Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II,
Dear Government and National Assembly Members,
Dear Ambassadors accredited to Armenia,
Officers and Generals,
My dear people,
Today, we are celebrating one of the most important events in our millennial history, the Day of the First Republic. On May 28, 1918, after the heroic battles of Gharakilisa, Bash-Aparan and Sardarabad, the independent Republic of Armenia was proclaimed. It happened at a time when it seemed that the history of the Armenian people had reached its final stage.
Just 500 years after the collapse of the Cilician Armenia, the Armenian people who had no statehood faced a grave catastrophe – the Genocide: 1.5 million Armenians perished, hundreds of thousands of refugees had fled the country: being an Armenian was a threat to life.
It seemed to him that all the preconditions were created that the Armenian people should surrender to his history, recognize his defeat, lose his identity, forget his history and abandon any claim to the future. But the opposite happened, the unexpected happened, and the Armenian people gained what seemed to have been lost irrevocably, gained statehood, acquired a state flag, acquired a state emblem, acquired a national anthem, which expressed our nation's The tragic, but at the same time, the miraculous story of the historical revival.
Dear compatriots, today we stand on a holy land, because sacred blood was shed here to earn the right to survive, live and preserve our ethnic identity.
The first Republic rose from the holy blood shed here, which reaffirmed our right to survival, and that any attempt to put an end to Armenia’s history is doomed to failure.
This is the most important reason why we come together here on May 28 every year, and we come to say that we are aware of our historical responsibility to the heroes of Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa, and we are coming to hear about the three battles heroes that their blood was not wasted, that their descendants today are proud of walking on the same land where they live, to which they have given new meaning and content to their unspeakable sacrifices and deeds.
We have come to tell the First Republic’s statesmen that the flag they raised is not a museum exhibit; it is the emblem of the sovereign Republic of Armenia. We have come to say that their work is still alive; their dreams are coming true, and will be fulfilled ahead.
Rest in peace, dear martyrs of Bash-Aparan, Gharakilisa!
Rest in peace, dear statesmen that founded the First Republic of Armenia under the leadership of Armenia’s first four prime ministers: Hovhannes Kajaznuni, Alexander Khatisyan, Hamo Ohanjanyan, and Simon Vratsyan!
Rest in peace, brave commanders of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa – Aram Manukyan, Tovmas Nazarbekyan, Daniel Bek-Pirumyan, Drastamat Kanayan, Movses Silikyan, Christopher Araratyan, Poghos Bek-Pirumyan - because your feat is to be continued.
Your heroic deeds inspired the Heroes of the Artsakh Liberation War - Vazgen Sargsyan, Monte Melkonian, Christopher Ivanian, Leonid Azgaldyan, our April war heroic - Robert Abadjyan, Karam Sloyan, Armenak Urfanyan and Adam Sahakyan.
Your deeds are inspiring our brave servicemen and the officers of the Armenian Army who keep watch of Homeland’s security with a high sense of responsibility.
Your deeds are inspiring those farmers who firmly hold to their native land.
Your deeds are inspiring those businessmen who rebuild and reshape our homeland day after day by virtue of their creative work and pay taxes for homeland’s prosperity.
Your deeds are inspiring those teachers and scholars who raise and educate the younger generation. Your deeds are inspiring our athletes who compete for the glory of the Armenian State and the Armenian nation - Levon Aronyan, Arthur Alexanyan, Henrikh Mkhitaryan and Simon Martirosyan.
Your deeds are inspiring those scientists and engineers whose mission is to make possible what seems to be impossible.
Your heroic deeds are inspiring the free and proud citizens of the Republic of Armenia, who have reinstated their power in the Republic of Armenia, who have become the masters of their native land.
Everyone in Armenia should be inspired by your deeds, be it a member of government, a member of the National Assembly, a community head or a judge. We all should realize that there is no room for corrupt officials in the homeland created by Aram Manoogian. Any such state official is living down the heroes of Sardarapat. Inspired by the heroes of Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa, we are now reinstating justice, the rule of law and national unity in our Homeland, based on mutual respect and lawfulness.
And therefore, long live freedom, long live the Republic of Armenia, long live Artsakh, long live the heroes of Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa, long live the fathers of the First Republic of Armenia, long live our children and we who are living and will live in a free and happy Armenia!