«Ֆիթչ Ռեյթինգս»-ը վերահաստատել է Երևանի վարկանիշը՝ «Դրական» կանխատեսմամբ
«Ֆիթչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է Երևանի վարկանիշը՝ հանրային ֆինանսների բնագավառում սահմանելով այն «B+» մակարդակում «Դրական» կանխատեսմամբ:
Երևանի վարկունակությունը, գործակալության գնահատականով, գտնվում է «bb+» մակարդակում:
Ըստ «Ֆիթչ»-ի՝ Հայաստանի խոշորագույն քաղաք Երևանը համարվում է երկրի ամենամեծ շուկան՝ ծառայությունների ոլորտի զարգացած մակարդակով և ամենաշատ բնակչությամբ (1.1 մլն մարդ):
«Երևանի բարեկեցության ցուցանիշները դեռևս մնում են համեմատաբար ցածր մակարդակում, ինչն ազդեցություն է թողնում քաղաքի ընդհանուր ֆինանսական պատկերի վրա: Քաղաքը պահպանում է պարտք չունենալու կարգավիճակը, թեպետ հնարավորություն ունի ներգրավելու փոխառություններ ներքին կապիտալի շուկայում՝ որոշակի սահմանափակումներով հանդերձ»,- նշված է «Ֆիթչ»-ի զեկույցում:
Հարկ է նշել, որ աշխարհի առաջատար մասնագիտացած կազմակերպության կողմից հաստատված վարկանիշը միջազգային վարկային կազմակերպությունների և գործարարների համար կարևոր ցուցիչ է, քանի որ ներդրումային շուկան ընտրելիս նման կառույցների հրապարակած ցուցանիշներն ու կայունության կանխատեսումները գործնականում համարվում են արժանահավատ և հիմնավոր։
Վերահաստատված վարկանիշի առավել մանրամասն հիմնավորումներին և կանխատեսումներին կարող եք ծանոթանալ «Ֆիթչ Ռեյթինգս» գործակալության պաշտոնական fitchratings.com կայքում:

Агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг Еревана с ''позитивным'' прогнозом
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг Еревана в сфере общественных финансов на уровне ''B+'', прогноз ''Позитивный''
По оценкам агентства, кредитоспособность города на самостоятельной основе оценивается на уровне ''bb+''.
''Ереван является столицей и крупнейшим городом Армении. Ереван представляет собой крупнейший рынок страны с развитым сектором услуг и наибольшей численностью населения (1,1 млн. человек). Показатели благосостояния Еревана по-прежнему являются относительно невысокими в международном контексте, что сказывается на общем финансовом профиле города. Город сохраняет бездолговой статус, хотя и имеет возможность привлекать заимствования на внутреннем рынке капитала с учетом определенных ограничений'',- говорится в сообщении агентства Fitch.
Стоит отметить, что присвоенный ведущей мировой организацией статус является важным показателем для международных кредитных организаций и предпринимателей, поскольку рейтинги и прогнозы подобных агентств являются надежными и достоверными показателями при выборе инвестиционного рынка.
Более подробная информация о присвоении рейтинга и прогнозах доступна на официальном сайте Fitch Ratings.