Արցախ. «խաղաղության պարտադրանք» եզրույթը կրկին արդիականանում է
Արցախի սահմանին հակառակորդի կրակոցից 19-ամյա Սիփան Մելքոնյանի մահը նորից ակտիվացրեց պատերազմի ու խաղաղության մասին խոսակցությունները, որոնք վերջին տարվա ընթացքում այլ՝ առավել մարդկային նրբերանգ էին ստացել: Դուշանբեում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից հետո երկու առաջնորդների բանավոր համաձայնությունը պահպանվում էր`սահմաններում զոհ չկար: Եվ չնայած՝ շատ փորձագետներ մեղադրում էին Հայաստանի իշխանություններին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մոռացության մատնելու համար, մի բան ակնհայտ էր. Դուշանբեի բանավոր պայմանավորվածությունը գրավոր համաձայնագրերից լավ էր «աշխատում»: Բայց…
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան կատարած այցի օրերին պաշտոնական Բաքուն հայտարարեց, որ հայկական դիպուկահարի գնդակից ադրբեջանցի մայոր է սպանվել: Սրան անմիջապես արձագանքեցին Հայաստանն ու Արցախը՝ հայտարարելով, որ հայկական կողմերն առնչություն չունեն կատարվածի հետ: Սակայն պատերազմի մեքենան նոր թափով աշխատեց: Հենց հաջորդ օրը, իբրև որպես պատասխան, Արցախի սահմանին հակառակորդի կրակոցից հայ զինվոր սպանվեց:
Շատ փորձագետներ հակված են այն կարծիքին, որ ադրբեջանցի մայորի մահը (առանց հայկական միջամտության) ադրբեջանական քարոզչության կողմից օգտագործվում է իրավիճակն ապակայունացնելու համար: Եվ արդյունքում նորից լռեցվում են վերջին շրջանում հնչող խաղաղության մասին խոսակցությունները: Ի վերջո, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում իրավիճակն ապակայունացնելուն միտված Բաքվի քաղաքականությունը: Արդյո՞ք Բաքուն ուզում է ձեռքերն ազատել նոր պատերազմի պատրաստվելու համար, ինչպես 2016-ի ապրիլին, թե՞ նպատակը հայաստանյան նոր իշխանությունների էմոցիաների հետ խաղալն է՝ սահմանում զինվորի մահն իբրև սպառնալիք օգտագործելով՝ զիջումներ կորզելու համար:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն արդեն դատապարտել է «իրավիճակի սրման ուղղությամբ վերջին երեք օրվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված միտումնավոր քայլերը, ինչը դրսևորվել է սեփական կորուստների վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվության տարածմամբ, Հայաստանի ղեկավարների հասցեին ֆիզիկական բռնության վերաբերյալ Ադրբեջանի խորհրդարանում իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից հրապարակայնորեն հնչեցված ուղղակի կոչերով և հրադադարի ռեժիմի խախտումների զգալի աճով, ինչը հանգեցրեց Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի սպանությանը»: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին, ապա վերջինս մարդկային կորուստների և փոխադարձ տարաձայնությունների «միակ մեղավոր» հայտարարեց Հայաստանին: Թվում է, թե փոփոխվող քաղաքական հռետորաբանությունն ամեն ինչ վերադարձրել է իր տեղը`հիշեցնելով, որ խաղաղության շուրջ երկխոսությունը պետք է փոխադարձաբար անկեղծ լինի, խաղաղության նախապատրաստումը պիտի զուգահեռաբար արվի հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր երեք երկրներում, իսկ «կիրթ Ալիևի» կերպարին կարող են հավատալ միայն ղարաբաղյան իրողություններից շատ հեռու մարդիկ:
ՀՀ ԱԳՆ-ն նորից հիշեց սահմանային միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմներին առնչվող Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնագրերի մասին,  որոնք պաշտոնական Ադրբեջանը համառորեն «մոռանում է»: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, խոսելով մարդասիրական խնդիրներր մասին, նորից հետքայլ արեց՝ հերթական անգամ չնշելով Արցախի սահմանին հրադադարի պահպանման ռեժիմի իրական խախտողին: Ի դեպ, հնարավոր է, որ իրենց՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակման առաքելության ձախողումը ևս դարձել է Ադրբեջանի կողմից չարության հերթական բռնկման կատալիզատոր: Չէ՞ որ հայտնի է, որ պաշտոնական Բաքուն բոլոր հնարավոր ու անհնար միջոցներով ցանկանում է իր երկիր վերադարձնել Արցախում իրենց պատիժը կրող երկու մարդասպաններին՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին: Իսկ Ստեփանակերտում կարծում են, որ Բաքուն այս ճանապարհով փորձում է հավասարության նշան դնել հանցագործների և Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների միջև: Եվ Արցախի իշխանությունները վստահ հայտարարում են, որ չեն վարել և չեն պատրաստվում վարել բանակցություններ այդ հանցագործներին վերադարձնելու շուրջ, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս. որ Բաքվի այդ ցանկությունը Մինսկի խմբի համանախագահները չկարողացան կյանքի կոչել:
Իսկ ի՞նչ ակնկալել:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն նշում է, որ Ադրբեջանը լիարժեք պատասխանատվություն կկրի իրավիճակի հետագա սրման ռիսկերի հետ կապված և հիշեցնում է Ադրբեջանի կողմից բռնության, վայրագությունների և ագրեսիայի նախորդ փորձերի, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության ռիսկերի մասին: Ռազմական էսկալացիայի հնարավորությունն ակնհայտ է, առավել ևս, որ շատ փորձագետներ պնդում են, որ անցկացված զորավարժություններից հետո Ադրբեջանը հետ չի քաշել իր զորքերը: Այս ամենը նշանակում է, որ այսօր բանակցային գործընթացը նորից վերադարձել է հին ռելսերի վրա: Խաղաղության շուրջ երխկոսությունն այսօր, ինչպես և նախկինում, կախված է առավելապես սահմանին կանգնած զինվորների պատրաստվածությունից, պաշտպանական մեխանիզմներից, և եթե անհրաժեշտ է՝ այս ուղղությամբ իրականացվելիք կանխարգելիչ քայլերից: «Խաղաղության պարտադրանք» եզրույթը կրկին արդիականանում է, և պիտի հույսներս դնենք ինքներս մեզ վրա: Այդ թվում՝ հստակ գիտակցելով, որ Արցախն այսօր համար մեկ համազգային գաղափարն է՝ անկախ նրանից, թե ով ինչ կասի…

Карабах: термин "принуждение к миру" вновь актуализируется
Погибший на границе Карабаха 19-летний Сипан Мелконян вновь всколыхнул разговоры о войне и мире, которые за последний год приобретали другой оттенок – более человеческий. После встречи Пашинян-Алиев в Душанбе устная договоренность двух лидеров поддерживалась – на границе не было смертей. И, хотя многие эксперты упрекали власти Армении в отходе от соглашений, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге, факт был налицо: душанбинская устная договоренность "работала" лучше прописных соглашений. Но…
В день визита сопредседателей МГ ОБСЕ в регион карабахского конфликта официальный Баку распространил заявление о том, что от пули армянского снайпера убит азербайджанский майор. И Армения, и Карабах очень быстро и резко отреагировали на это сообщение, заявив о непричастности армянских сторон к случившемуся. Однако машина войны вновь завертелась с большой силой. На следующий день – якобы в отместку – в Карабахе был убит армянский солдат.
Многие эксперты склонны думать, что смерть азербайджанского майора (без вмешательства армян) была использована азербайджанской пропагандой для дестабилизации ситуации. И разговоры о мире, которые велись последнее время в контексте карабахской проблемы, вновь захлебнулись. Какую же цель преследует официальный Азербайджан, идя на дестабилизацию? Желает развязать свои руки для подготовки новой войны – как в апреле 2016-го? Или ставит цель сыграть на эмоциях нового руководства Армении, шантажируя смертями на границе и ожидая политических уступок?
МИД Армении уже осудил "преднамеренные шаги Азербайджана на протяжении последних трех дней в направлении обострения ситуации, что было выражено посредством распространения фальшивой информации о собственных потерях, прямыми публичными призывами представителей партии властей о применении физического насилия к руководителям Армении и ощутимым увеличением нарушений режима перемирия, что привело к убийству военнослужащего Армии обороны Арцаха". МИД Азербайджана назвал "единственным виновником" человеческих потерь и взаимных разногласий Армению. Казалось бы меняющаяся политическая риторика вернула все на свои места, напомнив, что диалог о мире должен быть обоюдно искренним, подготовка к миру должна идти параллельно в трех странах конфликта, а верить в образ "интеллигентного Алиева" могут сегодня только далекие от карабахских реалий люди.
МИД Армении вновь вспомнил о венских и санкт-петербургских соглашениях по мониторингу и механизмах расследования инцидентов на границе, которые официальный Азербайджан упорно "забывает". МГ ОБСЕ, говоря о гуманитарных аспектах, тоже пошла на попятную, в очередной раз не называя истинного нарушителя режима прекращения огня в Карабахе. Кстати, возможно, их провалившаяся миссия по "обмену всех на всех" тоже стала катализатором очередного всплеска злобы Азербайджана. Ведь известно, что официальный Баку всеми правдами и неправдами желает заполучить двоих убийц - Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, отбывающих срок наказания в Арцахе. В Степанакерте считают, что Баку пытается поставить знак равенства между преступниками и удерживаемыми в Азербайджане заложниками. Власти Карабаха заявили о том, что не вели и не будут вести переговоры по двум этим преступникам, что еще раз показывает: этот пункт желаний Баку Минская группа ОБСЕ не сумела выполнить.
Чего же ожидать?
МИД Армении отмечает, что Азербайджан будет нести полную ответственность  за риски дальнейшего обострения ситуации и напоминает о прежних попытках насилия, зверств и агрессии со стороны Азербайджана, а также рисках физической безопасности народа Арцаха. Вероятность военной эскалации налицо, тем более что многие эксперты сегодня говорят об удержании со стороны Азербайджана на границе с Карабахом всех подразделений, стянутых на воинские учения. Это означает, что переговорный процесс, который ведут Пашинян и Алиев, вновь вернулся на старые рельсы. Мирный дискурс сегодня, как и раньше, зависит только от подготовки солдат на границе, от механизмов защиты, самообороны, а если нужно – и превентивной работы в этом направлении. Термин "принуждение к миру" вновь актуализируется. Рассчитывать надо только на самих себя. Причем понимая, что Карабах сегодня – это общенациональная идея номер один, кто бы что ни говорил…