ԵԽԽՎ-ում քվեարկության կդրվի Ալիևի դուստերի մասնակցությամբ կոռուպցիոն սկանդալը բացահայտած լրագրողի սպանության վերաբերյալ զեկույցը
Եվրոպայի խորհրդի իրավական հարցերով և մարդու իրավունքների հանձնաժողովն օրերս հրապարակել է տարբեր երկրների պետական պաշտոնյաների կոռուպցիոն գործունեության հետաքննությամբ զբաղվող մալթացի հայտնի լրագրող Դաֆնա Գալիցիայի սպանության հետաքննության վերաբերյալ զեկույցը: Այն  քվեարկության կդրվի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանին:
Զեկույցի նախագծում նշվում է «սպանության կասկածյալներին դատարանի առջև կանգնեցնելու և սպանության պատվիրատուներին պարզելու հարցում Մալթայի իշխանությունների անկարողության մասին»:
Դաֆնա Գալիցիայի անցկացրած հետաքննության համաձայն` Մալթայում կոռուպցիայի առանցքային օբյեկտը Pilatus մասնավոր բանկն է: Բանկի հաճախորդների մեծ մասը եղել են «քաղաքականապես նշանակալի դեմքեր», ինչը մեծացնում է փողերի լվացման ռիսկը: Բանկում հաշվեհամարներ են ունեցել Մալթայի վարչապետին մոտ մարդիկ, հաճախորդների ցանկում եղել են նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դուստրերին պատկանող ընկերություններ:
Սա հակակոռուպցիոն միջազգային առաջին հետաքննությունը չէ, որի մեջ ներգրավված են Ադրբեջանի նախագահի ընտանիքը և մտերիմները: Այսպես, 2016 թվականին «Պանամայի փաստաթղթերի» շնորհիվ բացահայտվել է Ալիևիների ընտանիքի օֆշորային գործունեությունը և դրա արդյունքում ստացվող եկամուտները:
Ադրբեջանի իշխող վերնախավը հայտնվեց մեկ այլ սկանդալի կենտրոնում 2017 թվականին, երբ բրիտանական The Guardian թերթի կողմից անցկացված լրագրողական հետաքննության արդյունքում բացահայտվեց, որ Ադրբեջանի իշխող վերնախավի ներկայացուցիչները 2012-2014-ն ընկած ժամանակահատվածում կեղծ բրիտանական ընկերությունների միջոցով երկրից մոտ 3 մլրդ դոլար են հանել, ինչն օգտագործվել է եվրոպական տարբեր պաշտոնյաների կաշառելու, ինչպես նաև թանկարժեք ապրանքներ ձեռք բերելու համար: Այս հետաքննությունը հայտնի է «Ադրբեջանական լվացքատուն» անվանմամբ:
Արտասահմանյան տարբեր պաշտոնյաներին կաշառելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն, ի դեպ, արդեն հայտնվել է ԵԽԽՎ օրակարգում: Այսօր Միլանում մեկնարկել է Եվրոպական խորհրդի իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների խորհրդարանական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Լուկա Վոլոնտեի դեմ դատական գործընթացը: Նա մեղադրվում է Ադրբեջանի իշխանություններից խոշոր կաշառքների ստացման մեջ՝ ԵԽԽՎ մյուս պատգամավորներին կաշառելու նպատակով:
Այս բացահայտումներն ադրբեջանական իշխանություններին մեծ հաշվով այդքան էլ չեն մտահոգում, քանի որ սեփական հասարակությանն Ալիևը «հեռու է պահում» նման թեմաներից, իսկ միջազգային հանրությունը պատշաճ չի արձագանքում կոռուպցիոն այդ սկանդալներին:

ПАСЕ обсудит доклад о коррупционном скандале с участием дочерей Алиева
Комитет по правовым вопросам и правам человека Совета Европы обнародовал доклад о расследовании убийства Дафны Каруана Галиции - известной журналистки из Мальты, расследовавшей факты коррупции политиков и госчиновников в ее стране и за рубежом. B проекте доклада, который будет вынесен на летнюю сессию ПАСЕ, говорится о "неспособности мальтийских властей привлечь подозреваемых убийц к суду или установить личность заказчиков".
Согласно проведенному расследованию, ключевым объектом коррупции на Мальте был частный Pilatus Bank, многие клиенты которого были "политически значимыми лицами", что увеличивает риск отмывания денег. Среди них были компании, принадлежащие дочерям президента Азербайджана Ильхама Алиева и одного из азербайджанских министров.
Это не первое международное антикоррупционное расследование, в котором фигурирует семья и ближайший круг президента Азербайджана. Так, в 2016 году, благодаря "Панамским документам", были раскрыты офшорная деятельность семьи Алиевых и размер полученного от этого дохода.
Правящая элита Азербайджана оказалась в очередном скандале в 2017 году, когда в результате расследования британской газеты The Guardian выяснилось, что в течение 2012-2014 годов представители правящей элиты Азербайджана через фиктивные британские компании вывезли из страны 3 миллиарда долларов, которые использовались для подкупа различных европейских чиновников, а также для приобретения дорогих вещей. Это расследование известно под названием "Азербайджанская прачечная".
Кстати, политика Азербайджана по подкупу различных иностранных чиновников уже была в повестке дня ПАСЕ. 3 июня в Милане начался судебный процесс по делу бывшего председателя парламентского комитета по правовым вопросам и правам человека Совета Европы Луки Bолонте. Он обвиняется в получении крупных взяток от властей Азербайджана с целью подкупа других депутатов ПАСЕ.
Между тем эти расследования по большему счету не очень волнуют азербайджанские власти, так как Алиев "держит" своих граждан подальше от подобных тем, а международное сообщество не принимает по этому поводу никаких практических мер.