Շատ կցանկանայի, որ Արցախի թիմը հաղթի. Ջորկաեֆ
Ֆրանսահայ անվանի ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆի եղբայրը` Դենիս Ջորկաեֆը, Արցախում է` դիտելու CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ը: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դենիս Ջորկաեֆն ասել է, որ առաջին հերթին իրեն Արցախ է բերել առաջնությունը, սակայն այս ամենից զատ, կան մի շարք ծրագրեր, որոնք կքննարկվեն ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
«Հունիսի մեկին ներկա եմ գտնվել CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ի բացման արարողությանը և պետք է ասեմ, որ շատ տպավորված եմ: Կարծում եմ` սա մեծ հնարավորություն է, որպեսզի Արցախը ճանաչելի դառնա աշխարհին: Շատ կցանկանայի, որ Արցախի թիմը հաղթի: Ֆուտբոլային խաղերում ամենից կարևորը հաղթանակն է, և սա պետք է մաղթենք մեր մասնակից թիմերին: Նույնիսկ եթե խաղում են հաճույք ստանալու և ուրախանալու համար, միևնույն է հաղթանակը առաջնահերթ է բոլոր մասնակից թիմերի համար»,- նշել է Դ. Ջորկաեֆը:
Հիշեցնենք, Դենիս Ջորկաեֆը Ֆրանսիայի Դեզին-Չարպիեի քաղաքապետի տեղակալն էր մշակութային և միջազգային հարցերով: Նա երրորդ սերնդի ֆրանսիացի է: Դենիս Ջորկաեֆի զավակները հայերեն են խոսում, նրանք պարբերաբար այցելում են Հայաստան: Ջորկաեֆը ինքը սիրում է Հայաստանը և չի բացառում իր պատմական հայրենիք այցելելու հնարավորությունը: Նա ֆեյսբուքյան իր էջում Ստեփանակերտից մի շարք լուսանկարներ է հրապարակել: Էջում կան նաև բազմաթիվ հայամետ հրապարակումներ:

Джоркаефф в Степанакерте: "Я бы очень хотел, чтобы сборная Арцаха победила" (фото)
"Чемпионат Европы CONIFA - это прекрасная возможность сделать Арцах более узнаваемым", - об этом заявил в Степанакерте агентству "Арцахпресс" Денис Джоркаефф, брат знаменитого французского футболиста Юрия Джоркаеффа. Денис Джоркаефф сказал, что он в первую очередь приехал сюда ради чемпионата, но, кроме того, есть ряд программ, которые предстоит обсудить с президентом Республики Арцах Бако Саакяном.
"1 июня я присутствовал на церемонии открытия CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019, и должен сказать, что я очень впечатлен. Я думаю, что это прекрасная возможность сделать Арцах более узнаваемым в мире. Я бы очень хотел, чтобы сборная Арцаха победила. Самое главное в футбольных играх - это победа, и именно этого мы хотим от нашей команды. Даже если они играют ради удовольствия, несмотря на это, победа является приоритетом для всех участвующих команд", - сказал Д. Джоркаефф.
Напомним: Денис Джоркаефф был заместителем мэра французского города Десин-Шарпье по культурным и международным вопросам. Он - француз в третьем поколении. Дети Дениса Джоркаеффа свободно говорят по-армянски, они несколько раз в год бывают в Армении. Сам Джоркаефф обожает Армению и не упускает возможности посетить историческую родину. На своей страничке в Facebook он опубликовал ряд фотографий из Степанакерта. На страничке также много проармянских публикаций.