Լիբանանը չի մասնակցի ԱՄՆ-ի կողմից կազմակերպվող մերձավորարևելյան համաժողովին
Լիբանանի պատվիրակությունը չի մասնակցի հունիսի 25 – 26-ը Մանամայում ԱՄՆ-ի կողմից կազմակերպվող «Խաղաղություն հանուն բարգավաճման» միջազգային սեմինարին, որը նվիրված կլինի Պաղեստինին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հունիսի 12-ին CNN հեռուստաալիքին հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի և միգրացիայի նախարար Ջեբրան Բասիլը:
«Մենք կգերադասեինք նախ հստակ պատկերացում ունենալ ամերիկյան հաշտության պլանի մասին, սակայն մինչ օրս մեզ ոչինչ հայտնի չէ դրա մասին»,- ասել է Լիբանանի նախարարը: Նրա խոսքով՝ Բեյրութն այդ համաժողովին մասնակցելուց ձեռնպահ է մնում «ամենից առաջ այն պատճառով, որ այնտեղ ներկա չեն լինի պաղեստինցի ժողովրդի ներկայացուցիչները, որոնք ավելի վաղ հայտարարել են Մանամայի սեմինարը բոյկոտելու մասին»:
The Daily Star թերթի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Մանամայում հնչեցնել մերձավորարևելյան հիմնախնդրի կարգավորման՝ այսպես կոչված դարի գործարքի տնտեսական մասը,

Ливан не примет участия в ближневосточном форуме
Делегация Ливана не будет участвовать в организуемом США 25-26 июня в Манаме международном семинаре по Палестине "Мир во имя процветания", заявил в среду телеканалу CNN министр иностранных дел и миграции республики Джебран Басиль, сообщает ТАСС.
"Мы бы предпочли сначала иметь четкое представление об американском мирном плане, однако до сих пор нам ничего неизвестно о нем", - сказал ливанский министр. По его словам, Бейрут воздержится от участия в этом форуме "прежде всего потому, что на нем не будут присутствовать представители палестинского народа, ранее объявившее о бойкоте семинара в Манаме".
"У нас также есть районы, которые находятся под израильской оккупацией, - отметил Джебран. - Кроме того, на ливанской территории после арабо-израильской войны 1948 году укрылось значительное число палестинских беженцев". Поэтому, считает глава ливанского МИД, американским дипломатам "следовало бы проконсультироваться с Бейрутом относительно своего мирного проекта".
По сведениям газеты The Daily Star, президент США Дональд Трамп намерен озвучить в Манаме экономическую часть так называемой сделки века по ближневосточному урегулированию.