Պետք է կերակրել յուրաքանչյուրին, ով դրա կարիքն ունի, ուտելիքի համար կրոն չկա
Հնդկաստանի Փենջաբ նահանգի, GNA համալսարանի Հյուրընկալության ֆակուլտետի փոխդեկան, շեֆ-խոհարար Վարինդեր Սինգհ Ռանա
- 17 տարի Դուք հյուրընկալության և զբոսաշրջության ոլորտում եք և արդեն բավականին օգտակար ու հետաքրքիր գործեր եք արել. հետազոտական աշխատանք եք կատարում «Ուտելիքը որպես զբոսաշրջիկներին գրավելու կոմպոնենտ» թեմայով, Լյուդհիանա քաղաքի կենտրոնական բանտում բացել եք փուռ: Ձեր ականավոր նվաճումների համար Փենջաբի կառավարության կողմից զբոսաշրջության ոլորտի պարգև եք ստացել, Աստղային պարգև՝ ռեգիոնալ խոհարարության զարգացման համար՝ Խոհարարական ասոցիացիաների հնդկական ֆեդերացիայի կողմից և այլն: Պատմե՛ք, խնդրեմ, հնդկական ավանդական կերակուրների ոլորտում Ձեր հետազոտությունների մասին:
- Երբ ես մեկնեցի հարավային Հնդկաստան՝ հյուրանոցային կառավարում սովորելու, հետո մի քանի տարի աշխատեցի և վերադարձա իմ հայրենի քաղաքը, հասկացա, որ մենք կորցնում ենք մեր հետաքրքրությունն իրական սննդի նկատմամբ, մոռանում ենք հիմքերը: Եվ ահա ես սկսեցի փնտրել, որպեսզի վերականգնեմ Հյուսիսային Հնդկաստանի կորսված բաղադրատոմսերը: Երբ դրա վրա էի աշխատում, ես այնքան հետաքրքիր բաներ գտա, որ որոշեցի դրանք բոլորին էլ ներկայացնել: Սոցցանցերում տեսանյութեր դրեցի, ցուցադրեցի Փենջաբի ավանդական խոհանոցը DD1 ազգային հեռուստաալիքով, հաղորդաշարը կոչվում է «Ek Bharat, Sresht Bharat» («Մեկ Հնդկաստան, տաղանդավոր Հնդկաստան»):
- Իսկ ումի՞ց եք իմացել բաղադրատոմսերը:
- Ես ճամփորդում էի գյուղերով, հանդիպում ծեր մարդկանց հետ, խնդրում էի հիշել իրենց մանկությունը, թե ինչպես էին կերակուր պատրաստում ընտանիքի անդամները: Ես հանդիպել եմ նաև թագավորական ընտանիքների խոհարարների հետ: Այսպիսով, ես ստացա բավականին շատ հետաքրքիր բաղադրատոմսեր և խոհարարական գաղտնիքներ: Ես փորձել եմ այդ բաղադրատոմսերը նույն պարամետրերով, նույն բաղադրանյութերով, պատրաստման նույն եղանակներով, առանց որևէ ժամանակակից մեթոդ օգտագործելու: Որոշ կերակուրներ հարկավոր է պատրաստել օջախի վրա, որոշները՝ խարույկի: Մեծամասնությունն եփվում է կավե ամաններում: Հիմաչալ Պրադեշ նահանգում օգտագործվել է նաև պղնձե կամ արույրե կաթսա:
- Մարդիկ ինչպե՞ս են արձագանքում այս հին բաղադրատոմսերին:
- Երբ ես մի քանի բաղադրատոմս դրեցի սոցցանցերում, ես մեկնաբանություններ ստացա այլ երկրներում բնակվող մարդկանցից: Նրանցից ոմանք պատրաստել էին տանը և ասացին, որ համն ուղղակի ցնցող է: Որոշ մարդիկ նորամուծություններ են կատարել, քանի որ չեն ունեցել համապատասխան կաթսաներ: Բայց ցանկացած դեպքում ասում են, որ այս բաղադրատոմսերն անպայման կփոխանցեն իրենց սերունդներին:
- Հին հնդկական բժշկական գիտությունում՝ այուրվեդայում, ասվում է, որ սնունդը դեղ է: Այն ժամանակ մարդիկ գիտեին ինչպես պատրաստել առողջ կերակուր, իսկ այժմ մենք այնքան գաղտնիքներ ենք մոռացել…
- Այո´, 5000 տարի առաջ հնդիկները լավատեղյակ էին սննդայնության, հիգիենայի հարցերում: Իսկ մենք նոր ենք միայն սկսել խոսել այդ մասին. օրինակ, կերակուր պատրաստող մարդը պետք է ամբողջովին ծածկված լինի: Հիմաչալ Պրադեշ նահանգում միայն բրահմիններն(բարձր կաստայի քրմերը - ՆՄ) ունեն իրավունք պատրաստելու դհամ  (հարսանիքի կամ այլ արարողությունների համար կերակուր, երբ ողջ համայնքը հրավիրվում է ճաշի), ավելին, միայն հատուկ կարգի բրահմինները: Խոհարար-բրահմինը նախ պետք է լողանա, հետո գոտկատեղին կապի բրահմինի հատուկ թելը:
Սովորաբար լինում է 2-3 խոհարար: Նրանք նախ հավաքում-մաքրում են այն տեղը, որտեղ կերակուր պետք է եփվի: Հետո թունելի նման բան են փորում, որի վերին մասը բաց է և այդտեղ փայտ են դնում, դա կրակի տեղն է: Օգտագործվում են պղնձե կաթսաներ, որոնք դրսի կողմից նախ պատում են մրով, որպեսզի հետո հեշտ լվացվի: Եփելու ժամանակը 6 ժամ է, այդ ընթացքում պետք է եփել և մատուցել, իսկ ուտելուն հատկացվում է 2 ժամ: Դրանից ավել ուտելիքը պահել չի կարելի: Կերակուրը պետք է պահել մարմանդ կրակի վրա:
Բանն այն է, որ բակտերիաներին հարկավոր է 6 ժամ՝ կերակուրի հետ ռեակցիայի մեջ մտնելու համար: Բակտերիաների զարգացման համար ջերմաստիճանը կազմում է 5-63 աստիճան: Դա կոչվում է վտանգավոր գոտի: Ոչ ոք իրավունք չունի մտնելու կերակուրի պատրաստման գոտի: Խոհարարները միաժամանակ նվազագույնը 5-6 ճաշատեսակ են պատրաստում: Նրանք ունեն օգնականներ համայնքի անդամներից, ովքեր լվանում և կտրատում են բանջարեղենը, խմոր հունցում չապատիի (բարակ, կլոր լոշիկ - ՆՄ) համար: Այնպես որ, սա թիմային աշխատանք է: Ամեն ինչը կատարվում է բրահմինի ղեկավարության ներքո:
Եթե գնաք Ամրիտսար, սիկհերի Ոսկե տաճար, այնտեղ կտեսնեք կերակուր պատրաստող մարդկանց խումբ: Նրանք ուտելիք են պատրաստում օրական ավելի քան 100 000 մարդու համար:
- Իսկ ուտելիքն անվճա՞ր է բաժանվում:
-  Այո´: Այդ ծախսը ծածկվում է մարդկանց նվիրատվությունների հաշվին: Կան մի քանի մշտական խոհարարներ, բայց եթե դուք ցանկանաք միանալ նրանց, օգնել, ապա՝ բարով եկաք: Ողջ Հնդկաստանում բոլոր գուրուդվարաներում (սիկհերի տաճար - ՆՄ) կերակուր է մատուցվում օրը երեք անգամ՝ նախաճաշ, ճաշ և ընթրիք, քանի որ Գուրու Նանակը՝ մեր ուսուցիչը և սիկհիզմի հիմնադիրը (500 տարի առաջ - ՆՄ) ասել է, որ պետք է ուտելիք տալ յուրաքանչյուրին, ով դրա կարիքն ունի, կերակուրի համար կրոն չկա, բոլորը մարդ-արարած են: Գուրուդվարաներում կան նաև մի քանի սենյակներ, որոնք տրվում են ճամփորդներին անվճար 2-3 գիշեր: «Գուրուդվարա» նշանակում է ուսուցչի տուն, որը նախատեսված է բոլորի համար:
- Ի՞նչ բաղադրատոմս կառաջարկեիք մեր ընթերցողներին:
- Դուք ինձ պատմեցինք հայկական ավանդական ուտեստի՝ ղափամայի մասին: Ես ձեզ կներկայացնեմ դդումով մեկ այլ բաղադրատոմս: Հավը մանր կտրատել, համեմել, վերցնել 8-10 խաղողի մեծ տերևներ, հավի կտորները լցնել վրան, փաթաթել և դնել դդմի մեջ: Այս ամենը եփվում է դդմի և խաղողի թփի հյութով: Այնպիսի՜ բուրմունք է… Ձեր ղափամայում դուք կարող եք նորամուծություն մտցնել. այդ հավի կտորներով փաթեթը տեղադրեք դդմի միջի բրնձի մեջ: Ձեզ դուր կգա, փորձեք:
- Առողջ սննդի հետ կապված ի՞նչ խորհուրդ կտաք:
- Սննդային սովորությունները տարբեր են յուրաքանչյուր մարդու և յուրաքանչյուր երկրի համար: Յուրաքանչյուր մարդ ունի իրեն հատուկ մարսողությունը: Օրինակ, ասում են, որ օրական պետք է 2-3լ ջուր խմել: Ես այդքան չեմ կարող, խմում եմ ընդամենը մեկ բաժակ, և ի՞նչ, ապրում եմ: Ձեզ համար առողջ սնունդը դա ձեր տեղական սնունդն է, մրգերը, բանջարեղենը, որոնք աճում են ձեր տարածքում, քանի որ ձեր օրգանիզմը մարսում է միայն այն նյութերը, որոնց սովոր է, և դրանք դուք հեշտությամբ եք մարսում:
Կերե´ք ամեն ինչ, դիետաների վրա մի՛ նստեք, բայց շատ մի´ կերեք: Մի՛ կերեք երեկոյան ժամը 5-6-ից հետո: Մեր օրգանիզմին որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ՝ սնունդը մարսելու համար: Եվ մի բան էլ. եթե ցանկանում եք առողջ ապրել, առանց հիվանդությունների, ամեն օր կերեք հալեցրած կարագ:

There is No Religion For Food, All Are Human Beings
- You have 17 years of experience in hospitality and tourism industry and have already done so many important and interesting things. You are conducting a research on “Food As A Component For Tourist Attraction”, you started a bakery unit at Ludhiana Central Jail. For your remarkable achievements you have received Tourism Award from Punjab Government, Star Achiever Award for regional culinary development from Indian Federation of Culinary Associations, etc. Please tell about your research on Indian traditional food.
- When I went to South India to study hotel management, I worked for a few years, came back to my hometown and realized that we are just losing interest in real food, we are forgetting the basics. So I started searching to revive the lost recipes in North India. While working on this, I found so many interesting things that I decided to showcase them. So I put videos on social media, showed the traditional food of Punjab on DD 1st National TV Channel in the TV program called «Ek Bharat, Sresht Bharat” (one India, talented India).
- Who did you get recipes from?
- I went to villages, met with old people, asked them to recall their childhood memories, how the family members were cooking. I met also with the cooks of royal families. So I got so many interesting recipes and cooking secrets. I tried these recipes with the same parameters, same ingredients, same kind of cooking methods without using any advanced techniques. Some food should be prepared on stove, some – on woods. Majority is cooked in clay vessels. In Himachal Pradesh brass utensils were used.
- What is the reaction of the people to these old recipes?
- When I posted some of the recipes on the social media, I got comments from people who live in other countries. Some of them cooked at home and said that the taste was amazing. Some tried innovations in those recipes because they didn't have those utensils or ingredients. However, they said that they will share all these with their coming generations.
- In ancient Indian medical science Ayurveda it is mentioned that food is medicine. At those times they knew how to make healthy food but now we have forgotten so many secrets…
- Yes, 5000 years back Indians were very much aware of nutritional, hygienic issues. Now we started to speak about nutrition, hygiene – the person who is preparing food should be covered. In Himachal Pradesh, when they prepare dham (food for marriage or other ceremonies when all the community is invited to have food together), only Brahmins (priests from 1st caste – NM) are allowed to cook, and moreover, specific types of Brahmins are allowed. The Brahmin-cook first has to take a bath, then - wear brahmin’s thread on his waist.
Usually there are 2-3 cooks. They clean the area where they have to prepare food. They dig a tunnel-like thing but only half side and put wood inside. They use brass utensils, before using they cover them with ash from outside so after cooking it could be easily cleaned. The time frame for cooking is 6 hours. They cook at least 5-6 dishes in one go, simultaneously. In these 6 hours you have to cook and serve, and 2 hours for eating. You can’t keep food more than that. All this time the food should be on slow flame. The thing is that it takes 6 hours for the bacteria to react with food. The temperature for bacteria to grow is from 5-63 degrees. That is called dangerous zone. After 63 degrees no bacteria grows.
Nobody else is allowed in the cooking area. There are helpers from the community, who wash and cut the vegetables, roll the dough to make chapattis (unleavened flatbread – NM). So it’s a team-work effort. Everything is under the guidance of the Brahmin, and only he does the cooking.
If you go to Amritsar, Golden temple of the Sikhs, you will see how a group of people cook there. On daily basis they cook food for more than 1lakh (100 000 – NM) people.
-         And the food is distributed free of cost?
-         Yes. These expenses are covered with donations. There are some regular cooks but if you want to join them and help them, you are welcome. In all gurudwaras (temples of Sikh religion – NM) all over India they serve food free of cost 3 times a day – breakfast, lunch and dinner, because our Guru Nanak, our teacher and founder of Sikhism (500 years ago – NM), said that we have to give food to every person who needs it, there is no religion for food, all are human beings. In gurudwaras there are also few rooms which are given to travelers free of cost for 2-3 nights. “Gurudwara” means teacher’s home, which is for everyone.
-         What recipe can you share with our readers?
-         You told me about Armenian traditional dish “Ghapama” – rice and dry fruits inside  pumpkin. I’ll share our pumpkin recipe from Punjab. Cut chicken into small pieces, marinade them. Take 8-10 big grape leaves, put on them chicken pieces, wrap them and put inside the pumpkin. It will cook with the juice of pumpkin and sour grape leaves. Such an aroma! You can make innovation in your ghapama – put these chicken pieces, wrapped in grape leaves, inside rice and cook. You’d love the taste!
-         What is your advice to our readers regarding healthy food?
-         Eating habits are different for each and everybody and every country. Each individual has their own way of digestion and eating habit. For example they say that you must have 2-3l of water daily. But I can’t, I take only 1 glass of water a day, and I survive. Healthy food for you is the local food, the vegetables and fruits which grow in your area because your body absorbs only those substances you are habituated to and you digest it easily. Eat everything, don’t go for diets but don’t overeat. Just focus on timing and after 5-6pm don’t eat anything. Our body needs some time cycle to digest. One more thing: if you want to live a healthy life, without diseases, every day you must take desi ghee (melted butter – NM).