Պետք է կերակրել յուրաքանչյուրին, ով դրա կարիքն ունի, ուտելիքի համար կրոն չկա
Հնդկաստանի Փենջաբ նահանգի, GNA համալսարանի Հյուրընկալության ֆակուլտետի փոխդեկան, շեֆ-խոհարար Վարինդեր Սինգհ Ռանա
- 17 տարի Դուք հյուրընկալության և զբոսաշրջության ոլորտում եք և արդեն բավականին օգտակար ու հետաքրքիր գործեր եք արել. հետազոտական աշխատանք եք կատարում «Ուտելիքը որպես զբոսաշրջիկներին գրավելու կոմպոնենտ» թեմայով, Լյուդհիանա քաղաքի կենտրոնական բանտում բացել եք փուռ: Ձեր ականավոր նվաճումների համար Փենջաբի կառավարության կողմից զբոսաշրջության ոլորտի պարգև եք ստացել, Աստղային պարգև՝ ռեգիոնալ խոհարարության զարգացման համար՝ Խոհարարական ասոցիացիաների հնդկական ֆեդերացիայի կողմից և այլն: Պատմե՛ք, խնդրեմ, հնդկական ավանդական կերակուրների ոլորտում Ձեր հետազոտությունների մասին:
- Երբ ես մեկնեցի հարավային Հնդկաստան՝ հյուրանոցային կառավարում սովորելու, հետո մի քանի տարի աշխատեցի և վերադարձա իմ հայրենի քաղաքը, հասկացա, որ մենք կորցնում ենք մեր հետաքրքրությունն իրական սննդի նկատմամբ, մոռանում ենք հիմքերը: Եվ ահա ես սկսեցի փնտրել, որպեսզի վերականգնեմ Հյուսիսային Հնդկաստանի կորսված բաղադրատոմսերը: Երբ դրա վրա էի աշխատում, ես այնքան հետաքրքիր բաներ գտա, որ որոշեցի դրանք բոլորին էլ ներկայացնել: Սոցցանցերում տեսանյութեր դրեցի, ցուցադրեցի Փենջաբի ավանդական խոհանոցը DD1 ազգային հեռուստաալիքով, հաղորդաշարը կոչվում է «Ek Bharat, Sresht Bharat» («Մեկ Հնդկաստան, տաղանդավոր Հնդկաստան»):
- Իսկ ումի՞ց եք իմացել բաղադրատոմսերը:
- Ես ճամփորդում էի գյուղերով, հանդիպում ծեր մարդկանց հետ, խնդրում էի հիշել իրենց մանկությունը, թե ինչպես էին կերակուր պատրաստում ընտանիքի անդամները: Ես հանդիպել եմ նաև թագավորական ընտանիքների խոհարարների հետ: Այսպիսով, ես ստացա բավականին շատ հետաքրքիր բաղադրատոմսեր և խոհարարական գաղտնիքներ: Ես փորձել եմ այդ բաղադրատոմսերը նույն պարամետրերով, նույն բաղադրանյութերով, պատրաստման նույն եղանակներով, առանց որևէ ժամանակակից մեթոդ օգտագործելու: Որոշ կերակուրներ հարկավոր է պատրաստել օջախի վրա, որոշները՝ խարույկի: Մեծամասնությունն եփվում է կավե ամաններում: Հիմաչալ Պրադեշ նահանգում օգտագործվել է նաև պղնձե կամ արույրե կաթսա:
- Մարդիկ ինչպե՞ս են արձագանքում այս հին բաղադրատոմսերին:
- Երբ ես մի քանի բաղադրատոմս դրեցի սոցցանցերում, ես մեկնաբանություններ ստացա այլ երկրներում բնակվող մարդկանցից: Նրանցից ոմանք պատրաստել էին տանը և ասացին, որ համն ուղղակի ցնցող է: Որոշ մարդիկ նորամուծություններ են կատարել, քանի որ չեն ունեցել համապատասխան կաթսաներ: Բայց ցանկացած դեպքում ասում են, որ այս բաղադրատոմսերն անպայման կփոխանցեն իրենց սերունդներին:
- Հին հնդկական բժշկական գիտությունում՝ այուրվեդայում, ասվում է, որ սնունդը դեղ է: Այն ժամանակ մարդիկ գիտեին ինչպես պատրաստել առողջ կերակուր, իսկ այժմ մենք այնքան գաղտնիքներ ենք մոռացել…
- Այո´, 5000 տարի առաջ հնդիկները լավատեղյակ էին սննդայնության, հիգիենայի հարցերում: Իսկ մենք նոր ենք միայն սկսել խոսել այդ մասին. օրինակ, կերակուր պատրաստող մարդը պետք է ամբողջովին ծածկված լինի: Հիմաչալ Պրադեշ նահանգում միայն բրահմիններն(բարձր կաստայի քրմերը - ՆՄ) ունեն իրավունք պատրաստելու դհամ  (հարսանիքի կամ այլ արարողությունների համար կերակուր, երբ ողջ համայնքը հրավիրվում է ճաշի), ավելին, միայն հատուկ կարգի բրահմինները: Խոհարար-բրահմինը նախ պետք է լողանա, հետո գոտկատեղին կապի բրահմինի հատուկ թելը:
Սովորաբար լինում է 2-3 խոհարար: Նրանք նախ հավաքում-մաքրում են այն տեղը, որտեղ կերակուր պետք է եփվի: Հետո թունելի նման բան են փորում, որի վերին մասը բաց է և այդտեղ փայտ են դնում, դա կրակի տեղն է: Օգտագործվում են պղնձե կաթսաներ, որոնք դրսի կողմից նախ պատում են մրով, որպեսզի հետո հեշտ լվացվի: Եփելու ժամանակը 6 ժամ է, այդ ընթացքում պետք է եփել և մատուցել, իսկ ուտելուն հատկացվում է 2 ժամ: Դրանից ավել ուտելիքը պահել չի կարելի: Կերակուրը պետք է պահել մարմանդ կրակի վրա:
Բանն այն է, որ բակտերիաներին հարկավոր է 6 ժամ՝ կերակուրի հետ ռեակցիայի մեջ մտնելու համար: Բակտերիաների զարգացման համար ջերմաստիճանը կազմում է 5-63 աստիճան: Դա կոչվում է վտանգավոր գոտի: Ոչ ոք իրավունք չունի մտնելու կերակուրի պատրաստման գոտի: Խոհարարները միաժամանակ նվազագույնը 5-6 ճաշատեսակ են պատրաստում: Նրանք ունեն օգնականներ համայնքի անդամներից, ովքեր լվանում և կտրատում են բանջարեղենը, խմոր հունցում չապատիի (բարակ, կլոր լոշիկ - ՆՄ) համար: Այնպես որ, սա թիմային աշխատանք է: Ամեն ինչը կատարվում է բրահմինի ղեկավարության ներքո:
Եթե գնաք Ամրիտսար, սիկհերի Ոսկե տաճար, այնտեղ կտեսնեք կերակուր պատրաստող մարդկանց խումբ: Նրանք ուտելիք են պատրաստում օրական ավելի քան 100 000 մարդու համար:
- Իսկ ուտելիքն անվճա՞ր է բաժանվում:
-  Այո´: Այդ ծախսը ծածկվում է մարդկանց նվիրատվությունների հաշվին: Կան մի քանի մշտական խոհարարներ, բայց եթե դուք ցանկանաք միանալ նրանց, օգնել, ապա՝ բարով եկաք: Ողջ Հնդկաստանում բոլոր գուրուդվարաներում (սիկհերի տաճար - ՆՄ) կերակուր է մատուցվում օրը երեք անգամ՝ նախաճաշ, ճաշ և ընթրիք, քանի որ Գուրու Նանակը՝ մեր ուսուցիչը և սիկհիզմի հիմնադիրը (500 տարի առաջ - ՆՄ) ասել է, որ պետք է ուտելիք տալ յուրաքանչյուրին, ով դրա կարիքն ունի, կերակուրի համար կրոն չկա, բոլորը մարդ-արարած են: Գուրուդվարաներում կան նաև մի քանի սենյակներ, որոնք տրվում են ճամփորդներին անվճար 2-3 գիշեր: «Գուրուդվարա» նշանակում է ուսուցչի տուն, որը նախատեսված է բոլորի համար:
- Ի՞նչ բաղադրատոմս կառաջարկեիք մեր ընթերցողներին:
- Դուք ինձ պատմեցինք հայկական ավանդական ուտեստի՝ ղափամայի մասին: Ես ձեզ կներկայացնեմ դդումով մեկ այլ բաղադրատոմս: Հավը մանր կտրատել, համեմել, վերցնել 8-10 խաղողի մեծ տերևներ, հավի կտորները լցնել վրան, փաթաթել և դնել դդմի մեջ: Այս ամենը եփվում է դդմի և խաղողի թփի հյութով: Այնպիսի՜ բուրմունք է… Ձեր ղափամայում դուք կարող եք նորամուծություն մտցնել. այդ հավի կտորներով փաթեթը տեղադրեք դդմի միջի բրնձի մեջ: Ձեզ դուր կգա, փորձեք:
- Առողջ սննդի հետ կապված ի՞նչ խորհուրդ կտաք:
- Սննդային սովորությունները տարբեր են յուրաքանչյուր մարդու և յուրաքանչյուր երկրի համար: Յուրաքանչյուր մարդ ունի իրեն հատուկ մարսողությունը: Օրինակ, ասում են, որ օրական պետք է 2-3լ ջուր խմել: Ես այդքան չեմ կարող, խմում եմ ընդամենը մեկ բաժակ, և ի՞նչ, ապրում եմ: Ձեզ համար առողջ սնունդը դա ձեր տեղական սնունդն է, մրգերը, բանջարեղենը, որոնք աճում են ձեր տարածքում, քանի որ ձեր օրգանիզմը մարսում է միայն այն նյութերը, որոնց սովոր է, և դրանք դուք հեշտությամբ եք մարսում:
Կերե´ք ամեն ինչ, դիետաների վրա մի՛ նստեք, բայց շատ մի´ կերեք: Մի՛ կերեք երեկոյան ժամը 5-6-ից հետո: Մեր օրգանիզմին որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ՝ սնունդը մարսելու համար: Եվ մի բան էլ. եթե ցանկանում եք առողջ ապրել, առանց հիվանդությունների, ամեն օր կերեք հալեցրած կարագ:

Мы должны давать еду каждому, кто в ней нуждается: для еды нет религии
Собеседник ИАА "Армедиа" - шеф-повар Вариндер Сингх Рана, замдекана факультета гостеприимства университета GNA (штат Пенджаб, Индия)
- Вы 17 лет в индустрии гостеприимства и туризма, и уже сделали много полезных и интересных вещей: пишете исследовательскую работу на тему  "Еда как компонент для привлечения туристов", открыли пекарню в Центральной тюрьме г.Людхияны. За Ваши выдающиеся достижения получили премию по туризму от правительства Пенджаба, Звездную премию за развитие региональной кулинарии от Индийской федерации кулинарных ассоциаций и т. д. Расскажите, пожалуйста, о Ваших исследованиях в сфере индийской традиционной еды.
- Когда я поехал в южную Индию учиться гостиничному делу, я поработал там несколько лет и приехал обратно в свой родной город. И тут понял, что мы теряем свой интерес к реальной пище, мы забываем корни. И я стал искать утерянные рецепты Северной Индии. Когда работал над этим, я нашел столько интересных вещей, что решил поделиться с другими. Я поставил видеоматериалы в социальных сетях, показал традиционную еду Пенджаба на 1-ом национальном телеканале DD1, программа называется "Ek Bharat, Sresht Bharat" ("Одна Индия, талантливая Индия").
- Откуда, у кого Вы узнавали рецепты?
- Я ходил по деревням, встречался со стариками, просил их вспомнить, как и что в детстве готовили члены семьи. Я встречался также с поварами королевских семей. Таким образом, я получил так много интересных рецептов и кулинарных секретов. Я попробовал эти рецепты с теми же параметрами, теми же ингредиентами, теми же методами приготовления пищи без использования каких-либо передовых методов. Некоторые блюда нужно готовить на плите, некоторые - на дровах. Большинство готовится в глиняной посуде. В штате Химачал-Прадеш использовалась также медная посуда.
- Как люди реагируют на эти старые рецепты?
- Когда я опубликовал несколько рецептов в социальных сетях, я получил комментарии от людей, которые живут в других странах. Некоторые из них приготовили по этим рецептам дома и говорили, что вкус потрясающий. Некоторые привносили инновации в эти рецепты, потому что у них не было соответствующей посуды. Но в любом случае они сказали, что поделятся всем этим со своими следующими поколениями.
- В Аюрведе – в древнеиндийской медицинской науке - говорится, что еда - это лекарство. В те времена люди знали, как готовить здоровую еду, но сейчас мы забыли столько секретов...
- Да, 5000 лет назад индийцы были очень осведомлены в вопросах питания, гигиены. А сейчас мы только начали говорить об этом: например, человек, который готовит еду, должен быть прикрыт. В штате Химачал-Прадеш, когда они готовят дхаму (пищу для свадьбы или других церемоний, когда вся община приглашается на обед), только кулинары-брахманы (жрецы из первой касты) имеют право готовить, и, кроме того, это разрешается только специальным брахманам. Повар-брахман сначала должен искупаться, а затем надеть на талию нить брахмана.
Обычно поваров 2-3. Они убирают, чистят то место, где должны готовить еду. Роют туннель, но только нижнюю половину, и кладут в него дрова. Они используют медную посуду, перед использованием они покрывают их золой снаружи, чтобы после приготовления ее можно было легко помыть. Время приготовления составляет 6 часов, в эти 6 часов нужно готовить и подавать, и еще 2 часа на еду. Вы не можете хранить еду больше этого. Все это время еда должна быть на медленном огне.
Дело в том, что бактериям нужно 6 часов для вступления в реакцию с едой. Температура для роста бактерий составляет от 5 до 63 градусов. Это называется опасной зоной. После 63 градусов бактерии не размножаются. Больше никто не допускается в зону приготовления пищи. Они готовят минимум 5-6 блюд одновременно. Есть помощники из общины, которые моют и нарезают овощи, раскатывают тесто, чтобы приготовить чапати (круглые, тонкие лепешки). Так что это - командная работа. Все выполняется под руководством брамина, только он готовит.
Если вы поедете сегодня в Амритсар, в Золотой храм сикхов, вы увидите группу людей, которые готовят еду. Ежедневно они готовят еду для более 100 тысяч человек.
- Еда раздается бесплатно?
- Да. Эти расходы покрываются за счет пожертвований людей. Есть несколько постоянных поваров, но если вы хотите присоединиться к ним и помочь, добро пожаловать. Во всех гурудварах (храмы сикхов) по всей Индии еда подается бесплатно 3 раза в день - завтрак, обед и ужин, потому что Гуру Нанак, наш учитель и основатель сикхизма (500 лет назад) сказал, что мы должны давать еду каждому, кто в ней нуждается; для еды нет религии, все - люди. В гурудварах также есть несколько комнат, которые предоставляются путешественникам бесплатно на 2-3 ночи. "Гурудвара" означает дом учителя, который предназначен для всех.
- Каким рецептом вы можете поделиться с нашими читателями?
- Вы рассказали мне об армянском традиционном блюде "Гапама" - рис и сухофрукты в тыкве. Я поделюсь с вами нашим рецептом из Пенджаба с тыквой. Надо порезать курицу на мелкие кусочки, мариновать. Возьмите 8-10 больших виноградных листьев, положите на них кусочки курицы, закройте листьями и положите внутрь тыквы. Это все готовится в соке тыквы и виноградных листьев. Такой аромат! Вы можете сделать новшество в своей гапаме - положите эти кусочки курицы, завернутые в виноградные листья, в рис, который уже в тыкве и готовьте. Вам очень понравится!
- Что вы посоветуете относительно здоровой пищи?
- Привычка к еде различна для всех и для каждой страны. У каждого человека свое особое пищеварение и привычка к еде. Например, говорят, нужно пить 2-3 литра воды в день. Но я не могу столько пить, я пью только 1 стакан воды в день, и я выживаю. Здоровая пища для вас - это местная еда, овощи и фрукты, которые растут в вашем регионе, потому что ваше тело поглощает только те материалы, к которым вы привыкли, и вы легко перевариваете их. Ешьте все, не садитесь на диеты, но и не переедайте. Просто сосредоточьтесь на времени и после 5-6 вечера ничего не ешьте. Наш организм нуждается в некотором цикле времени, чтобы переварить пищу. И еще: если вы хотите жить здоровой жизнью, без болезней, вы должны каждый день принимать топленое масло.