Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգան հետ
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն: Հուլիսի 6-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգանի հետ:
Վերջինս բարձր է գնահատել վարչապետի պաշտոնական այցը Վիետնամ և նշել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին տարբեր ոլորտերնում: «Մենք հետևում ենք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, շնորհավորում ենք Ձեզ արձանագրվող հաջողությունների և միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դիրքի ամրապնդման կապակցությամբ: Տեղյակ եմ, որ երեկ արդյունավետ և բաց քննարկումներ եք ունեցել մեր երկրի վարչապետի հետ»,- ասել է Նգույեն Թխի Քիմ Նգանը` ավելացնելով, որ Ազգային ժողովը ևս ամեն կերպ կաջակցի երկկողմ կապերի զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ արդյունավետ բանակցություններ է ունեցել Վիետնամի իր գործընկերոջ հետ` ձեռք բերելով կոնկրետ պայմանավորվածություններ: «Աշնանը Երևանում կայանալիք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում կքննարկվի հարցերի լայն շրջանակ և կընդունվեն արդյունավետ որոշումներ` վիզային ռեժիմի դյուրացման, զբոսաշրջության ոլորտում կապերի զարգացման, կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի ստորագրման և այլ ուղղություններով: Պայմանավորվել ենք նիստի շրջանակում անցկացնել նաև բիզնես ֆորում, որը կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը»,- ասել է վարչապետը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով` Հայաստանին ու Վիետնամին միմյանց են կապում ավանդական հարաբերությունները: Վարչապետը նշել է նաև, որ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի Մինի` 1959 թվականի Հայաստան այցից մեր ժողովրդի մոտ մնացել են ջերմ հիշողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջկառավարական և միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը և տիկին Նգույեն Թխի Քիմ Նգանին փոխանցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի` Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է:
ՀՀ վարչապետը և Վիետնամի ԱԺ նախագահը բարձր են գնահատել միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը և անհրաժեշտ համարել շարունակել քննարկումները` միմյանց դիրքորոշումներին համահունչ գործունեությունը շարունակելու նպատակով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ ՀՀ վարչապետի` Վիետնամ այցի արդյունքում երկու երկրների միջև ձևավորվել է համագործակցության բարենպաստ մթնոլորտ և կողմերը պետք է շարունակեն ակտիվ գործակցությունը կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan’s official visit to the Socialist Republic of Vietnam continues. On the morning of July 6, Nikol Pashinyan met with Vietnam’s National Assembly Speaker Mrs. Nguyen Thi Kim Ngân.
Appreciating the Prime Minister’s official visit to Vietnam, Nguyen Thi Kim Ngân said it might give new impetus to bilateral relations in a variety of spheres. “We are closely following the ongoing developments in Armenia and congratulate you on the achievements you have made in terms of enhancing Armenia’s position in the international arena. I am aware that yesterday you had effective and open discussions with our country’s Prime Minister,” Nguyen Thi Kim Ngân said, noting that the National Assembly of Vietnam would contribute to the development of bilateral ties.
Thankful for the warm welcome, Prime Minister Pashinyan noted that he had had fruitful talks with his Vietnamese counterpart, at which specific agreements were reached.
“A wide range of issues will be discussed at the forthcoming meeting of the intergovernmental commission due to be held this fall in Yerevan. Decisions will be passed on visa facilitation, tourism development, double taxation, etc. We have agreed to hold a business forum on the sidelines of the sitting in order to promote the development and expansion of trade and economic ties,” the Prime Minister said.
According to the head of the Armenian government, Armenia and Vietnam are bound by deeply-rooted ties of friendship. The Premier noted that people in Armenia have kept warm recollections of the landmark visit paid to our country in 1959 by Hồ Chí Minh, the founder of the Socialist Republic of Vietnam.
Appreciating the development of intergovernmental and inter-parliamentary cooperation, Nikol Pashinyan conveyed RA National Assembly Speaker’s invitation for Nguyen Thi Kim Ngân to visit Armenia at her convenience. The invitation was accepted with pleasure.
The Armenian Prime Minister and the Speaker of the National Assembly of Vietnam hailed the ongoing interaction between the two countries’ parliamentarians on the international platforms and considered it necessary to continue cooperating in tune with each other’s positions.
It was underscored that the Armenian Prime Minister’s visit has fostered a favorable atmosphere of cooperation and the sides should continue making joint efforts to achieve specific results.