Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգան հետ
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն: Հուլիսի 6-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգանի հետ:
Վերջինս բարձր է գնահատել վարչապետի պաշտոնական այցը Վիետնամ և նշել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին տարբեր ոլորտերնում: «Մենք հետևում ենք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, շնորհավորում ենք Ձեզ արձանագրվող հաջողությունների և միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դիրքի ամրապնդման կապակցությամբ: Տեղյակ եմ, որ երեկ արդյունավետ և բաց քննարկումներ եք ունեցել մեր երկրի վարչապետի հետ»,- ասել է Նգույեն Թխի Քիմ Նգանը` ավելացնելով, որ Ազգային ժողովը ևս ամեն կերպ կաջակցի երկկողմ կապերի զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ արդյունավետ բանակցություններ է ունեցել Վիետնամի իր գործընկերոջ հետ` ձեռք բերելով կոնկրետ պայմանավորվածություններ: «Աշնանը Երևանում կայանալիք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում կքննարկվի հարցերի լայն շրջանակ և կընդունվեն արդյունավետ որոշումներ` վիզային ռեժիմի դյուրացման, զբոսաշրջության ոլորտում կապերի զարգացման, կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի ստորագրման և այլ ուղղություններով: Պայմանավորվել ենք նիստի շրջանակում անցկացնել նաև բիզնես ֆորում, որը կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը»,- ասել է վարչապետը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով` Հայաստանին ու Վիետնամին միմյանց են կապում ավանդական հարաբերությունները: Վարչապետը նշել է նաև, որ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի Մինի` 1959 թվականի Հայաստան այցից մեր ժողովրդի մոտ մնացել են ջերմ հիշողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջկառավարական և միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը և տիկին Նգույեն Թխի Քիմ Նգանին փոխանցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի` Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է:
ՀՀ վարչապետը և Վիետնամի ԱԺ նախագահը բարձր են գնահատել միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը և անհրաժեշտ համարել շարունակել քննարկումները` միմյանց դիրքորոշումներին համահունչ գործունեությունը շարունակելու նպատակով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ ՀՀ վարչապետի` Վիետնամ այցի արդյունքում երկու երկրների միջև ձևավորվել է համագործակցության բարենպաստ մթնոլորտ և կողմերը պետք է շարունակեն ակտիվ գործակցությունը կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:

Никол Пашинян встретился с председателем Национального Собрания Вьетнама Нгуен Тхи Ким Нган
Продолжается официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна в Социалистическую Республику Вьетнам. Утром 6 июля Никол Пашинян встретился с председателем Национального Собрания Вьетнама Нгуен Тхи Ким Нган.
Председатель НС Вьетнама высоко оценила официальный визит премьер-министра во Вьетнам и отметила, что это придаст новый импульс двусторонним отношениям в различных сферах. “Мы следим за происходящими в Армении событиями и поздравляем Вас с достигнутыми успехами и укреплением позиций Армении на международной арене. Мне известно, что вчера вы провели эффективные и открытые обсуждения с премьер-министром нашей страны”, - отметила Нгуен Тхи Ким Нган, добавив, что Национальное Собрание тоже всячески будет содействовать развитию двусторонних связей.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил, что провел эффективные переговоры со своим вьетнамским коллегой, достигнув конкретных договоренностей. “Осенью на заседании межправительственной комиссии в Ереване будет обсужден широкий круг вопросов, будут приняты эффективные решения по упрощению визового режима, развитию связей в сфере туризма, подписанию соглашения об исключении двойного налогообложения и другим вопросам. Мы также договорились провести в рамках заседания бизнес-форум, который будет способствовать развитию и расширению торгово-экономических связей”, - сказал премьер-министр. По словам главы правительства, Армения и Вьетнам связывают друг с другом традиционные отношения. Премьер-министр также отметил, что наш народ с теплотой вспоминает визит основателя Социалистической Республики Вьетнам Хо Ши Мина в Армению в 1959 году.
Никол Пашинян отметил важность развития межправительственного и межпарламентского сотрудничества и передал г-же Нгуен Тхи Ким Нган приглашение председателя Национального Собрания Республики Армения посетить Армению. Приглашение с удовольствием было принято.
Премьер-министр Армении и председатель Национального Собрания высоко оценили сотрудничество парламентариев двух стран на международных площадках и посчитали необходимым продолжить обсуждения с целью продолжения их деятельности в соответствии с позициями друг друга.
Собеседники подчеркнули, что в результате визита премьер-министра Армении во Вьетнам между двумя странами сложилась благоприятная атмосфера сотрудничества, и стороны должны продолжать активное сотрудничество для достижения конкретных результатов.