Իրանի մշտական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ԱԷՄԳ նիստը ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ արդյունքներ չբերեց
Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններին կից Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադին ասել է, որ ԱՄՆ-ը չի հասել ցանկալի արդյունքների Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) Կառավարիչների խորհրդի հատուկ նստաշրջանում, որը հրավիրվել էր Իրանի միջուկային գործարքի պայմաններին հետևելու հարցով, տեղեկացնում է IRNA գործակալությունը։
Մշտական ներկայացուցչի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը ցանկանում էր հրավիրել արտահերթ նիստ Իրանի կողմից միջուկային գործարքի կատարման հարցով, սակայն երկրների մեծ մասը չի աջակցել այդ առաջարկին։ «Երկրները միաձայն դատապարտել են ԱՄՆ դուրս գալը ԳՀՀԾ-ից և նշել, որ նման հանդիպումը համաձայնագրի դրույթների քննարկման վայր չէ։ Այդ հարցը պետք է լուծվի «5+1» խմբի նիստում»,- ասել է նա։
Իրանի ներկայացուցիչը նաև հայտարարել է, որ «հատուկ նստաշրջանում ԱՄՆ-ը մեկուսացման մեջ է հայտնվել և չի կարողացել ստանալ այն, ինչին ձգտում էր»։
«Միացյալ Նահանգները մտադիր էր օգտագործել հանդիպումը իր քաղաքական շահերն առաջ տանելու, Իրանին հակազդելու համար, բայց նրանց մոտ ոչինչ չստացվեց»,- ասել է Քազեմ Ղարիբ Աբադին։

СМИ: постпред Ирана заявил, что заседание МАГАТЭ не принесло США нужных результатов
Постоянный представитель Ирана при международных организациях в Вене Казем Гариб Абади заявил, что США не добились желаемых результатов на специальной сессии Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по вопросу соблюдения условий Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство IRNA.
По словам постпреда, США хотели созвать экстренное заседание по вопросу о выполнении Ираном СВПД, однако большинство стран не поддержало такое предложение. "Страны единодушно осудили выход США из СВПД и отметили, что подобная встреча - не место для обсуждения положений соглашения. Этот вопрос должен решаться на заседании группы "5+1"", - пояснил он.
Представитель Ирана также заявил, что "на спецсессии США оказались в изоляции и не смогли получить то, чего они добивались".
"Соединенные Штаты намеривались использовать эту встречу для продвижения своих политических интересов, для противодействия Ирану, однако у них ничего не вышло", - сказал Казем Гариб Абади.