ԱՄՆ-ն սահմանափակել է Նյու Յորքում իրանցի դիվանագետների տեղաշարժման հնարավորությունը
Միացյալ Նահանգներն զգալիորեն սահմանափակել է իրանցի դիվանագետների և նրանց ընտանիքների անդամների տեղաշարժման հնարավորությունները, որոնք ծառայողական գործուղումներում են Նյու Յորքում: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ամերիկյան դիվանագիտական նոտան, որն ուղարկվել է ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուչություն:
Առկա տեղեկատվությամբ՝ իրանցի դիվանագիտական ներկայացուցիչների և նրանց ընտանիքների վրա դրված են նույն սահմանփակումները, ինչ որ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆի նկատմամբ, որը հուլիսի 14-իմ ժամանել է Նյու Յորք մասնակցելու ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի տարեկան նստաշրջանին մասնակցելու համար:
Ե՛վ Իրանի ԱԳ նախարարին, և՛ Նյու Յորքում գտնվող իրանցի դիվանագետների տեղաշարժը սահմանափակվում է ՄԱԿ շենքերով, միջազգային այդ կառույցում Իրանի ներկայացուցչությունով, ԱՄՆ-ում Իրանի դեսպանի նստավայրով և Քենեդու անվան միջազգային օդանավակայանով:
Պատճառներն, ըստ որոնց իրանցի դիվանգետների նկատմամբ սահմանվել են նման սահմանափակիչ միջոցներ, ամերիկյան կողմը չի պարզաբանել։

The United States has tightly restricted the travel of more than a dozen Iranian diplomats and their families living in New York, according to a U.S. diplomatic note to sent to the Iran mission to the United Nations and seen by Reuters on Tuesday.
The diplomats are subjected to the same rules imposed by the United States on Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, who arrived on Sunday amid heightened tensions between the two countries.
They may only travel between the United Nations, the Iranian U.N. mission, the Iranian U.N. ambassador’s residence and John F. Kennedy airport. There is also a carve out for the six blocks surrounding Queensboro Plaza in Long Island City in the borough of Queens. It was not immediately clear why.