Մակրոնի այցը Սերբիա. Ֆրանսիան շարունակում է Կոսովոյի և Արցախի հարցում երկակի ստանդարտների կիրառումը
Սերբիա այցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փոխզիջումների կոչ արեց Սերբիային և Կոսովոյին և հրավիրեց երկխոսության՝ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի միջնորդությամբ:
Հուլիսի 15-16-ը տեղի ունեցած այցը 18 տարվա ընդմիջումից հետո Ֆրանսիայի ղեկավարի առաջին այցն էր Սերբիա, ինչը հանդիսացավ նաև Բալկաններում ֆրանսիական ներկայության աճի վերաբերյալ Մակրոնի կողմից հայտարարված նոր ռազմավարության հերթական դրսևորումը: Այս ռազմավարության մասին Ֆրանսիայի ղեկավարը հայտարարել էր 2019-ի ապրիլի 29-ին՝ Բեռլինում կայացած Արևմտյան Բալկանների երկրների ոչ ֆորմալ գագաթաժողովի ընթացքում: Ի դեպ, Սերբիայի և Կոսովոյի ղեկավարների հանդիպում տեղի էր ունեցել նաև վերոնշյալ գագաթաժողովի շրջանակներում՝ չարձանագրելով, սակայն, շոշափելի արդյունքներ: Լարված հարաբերությունների ֆոնին չկայացավ նաև Ֆրանսիայում սպասվող Սերբիայի և Կոսովոյի ղեկավարների Վուչիչ-Տաչի հանդիպումը, ինչին կրկին անդրադարձավ Ֆրանսիայի առաջնորդը:
Սերբիայում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահը հերթական անգամ ընդգծեց Սերբիա-Կոսովո հաշտության ձեռքբերման կարևորությունը Եվրոպայի համար` նշելով, որ «մոտակա շաբաթներին» Սերբիայի և Կոսովոյի առաջնորդները կհանդիպեն Փարիզում՝ սկսելու համար փնտրել «համընդհանուր և կայուն լուծումներ»: Մակրոնի խոսքում առանցքայինը փոխզիջումների կարևորության ընդգծումն էր, որի գիտակցման ու կյանքի կոչման հարցում ցուցաբերած պատրաստակամության համար հատուկ առանձնացվեց Սերբիայի նախագահի՝ Ալեքսանդր Վուչիչի դերը:
Եվրոպան մարտական է տրամադրված Սերբիա-Կոսովո հարաբերություններում առաջընթաց արձանագրելու հարցում՝ կարևորելով, այդ թվում, իրենց կողմից այս տարիների ընթացքում գործադրած ջանքերը: Այս հարցում ունեցած եվրոպացիների նախանձախնդրությունը հերթական անգամ վառ արտահայտվեց Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչիի այն հայտարարությունից հետո, որ առանց Միացյալ Նահանգների աջակցության հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել: Սերբիայում Մակրոնը շատ հստակ արտահայտվեց. «Եվրոպան չի կարող հաշտվել անվերջ ձգվող հակամարտությունների հետ, ինչպես նաև այն փաստի հետ, որ Եվրոպայից դուրս գտնվող ուժերը որոշումներ կայացնեն այդ հակամարտությունների հետ կապված»:
Դժվար է ասել, թե որքանով արդյունավետ կլինի Փարիզում նախատեսվող հանդիպումը, հատկապես վերջին շրջանում Կոսովոյի որդեգրած ապակառուցողական դիրքորոշման ու առավելապաշտական մոտեցումների պարագայում: Բավական է միայն նշել Հաշիմ Տաչիի՝ մոտ երկու ամիս առաջ արած հայտարարությունն այն մասին, որ պաշտոնական Պրիշտինայի կողմից կարող է դիտարկվել Ալբանիայի հետ միավորման համար հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունը: Միաժամանակ, Կոսովոն չի հրաժարվում նաև սերբական ապրանքների համար սահմանած 100 տոկոսանոց մաքսատուրքերից, ինչը լուրջ քննադատություններ առաջ բերեց Եվրամիության և առանձին եվրոպական երկրների կողմից:
Եվ այնուամենայնիվ, Մակրոնի այն մոտեցումը, որ «Եվրոպան չի կարող հաշտվել անվերջ ձգվող հակամարտությունների հետ» և որ հակամարտության լուծման բանալին փոխզիջումներն են, շատ կարևոր է նաև մեր պարագայում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող Ֆրանսիան Կոսովո-Սերբիա հակամարտության լուծումը տեսնում է ուղիղ երկխոսության ու փոխզիջումների մեջ: Հետևաբար, պիտի ընդունի նաև Ադրբեջան-Արցախ երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ արցախյան խնդրի կարգավորման համատեքստում: Անշուշտ, այստեղ անելիքներ ունենք նաև մենք, առավել ևս, որ Կոսովոյի կողմից՝ Ալբանիային միանալու մասին հայտարարություններից հետո երկու հակամարտությունների միջև տարբերություններ դնելն ու դրանով երկակի ստանդարտների կիրառումը հիմնավորելը կորցրել է իր արդիականությունը:

Визит Макрона в Сербию: Франция продолжает применять двойные стандарты в отношении Косово и Арцаха
Во время своего визита в Сербию президент Франции Эммануэль Макрон призвал Косово и Сербию к компромиссу и пригласил к диалогу в Париже при посредничестве Франции и Германии.
Визит, состоявшийся 15-16 июля, был первым визитом французского лидера в Сербию за последние 18 лет. Кроме того, этот визит стал одним из первых проявлений новой стратегии присутствия Франции на Балканах. Об этой стратегии французский лидер заявил 29 апреля 2019 года во время неформального саммита стран Западных Балкан в Берлине. Кстати, в рамках вышеупомянутого саммита прошла также встреча лидеров Сербии и Косово, однако прошла она без ощутимых результатов. На фоне напряженных отношений не состоялась и встреча лидеров Сербии и Косово во Франции, о которой в очередной раз высказался французский лидер в Сербии.
Президент Франции, находящийся в Сербии, еще раз подчеркнул важность достижения сербско-косовского примирения для Европы, отметив, что в “ближайшие недели” лидеры Сербии и Косово встретятся в Париже в поисках “универсальных и устойчивых решений”. В своем выступлении Макрон подчеркнул важность компромисса, и особенно роль сербского президента Александра Вучича – как лидера, готового на компромиссы.
У Европы боевой настрой на достижение результата и прогресса в сербско-косовских отношениях, учитывая в том числе и усилия, приложенные ею в эти годы. Рвение европейцев в этом вопросе в очередной раз ярко выразилось после заявления президента Косово Хашима Тачи о том, что сербско-косовский конфликт не может быть урегулирован без Соединенных Штатов. В Сербии Макрон четко выразился: “Европа не может смириться с конфликтами, которые продолжаются бесконечно, как и с тем, что силы вне Европы принимают решения об этих конфликтах”.
Трудно сказать, насколько эффективной будет встреча в Париже, особенно в нынешней ситуации и при деструктивной позиции Косово. Достаточно упомянуть заявление Хашима Тачи, сделанное около двух месяцев назад, о том, что официальная Приштина может рассмотреть вопрос о референдуме об объединении с Албанией. В то же время Косово не отказывается от 100-процентных таможенных пошлин, установленных для сербских товаров, что вызвало серьезную критику и со стороны Европейского Союза и некоторых европейских стран.
Тем не менее, тот подход Макрона, что Европа не может смириться с бесконечными затяжными конфликтами и что ключом к разрешению конфликта является компромисс, также очень важен - особенно в контексте карабахского конфликта. Франция - один из сопредседателей Минской группы ОБСЕ - видит в основе разрешения косовско-сербского конфликта прямой диалог и компромисс. Таким образом, Франция должна признать также необходимость диалога между Азербайджаном и Арцахом - в контексте карабахского конфликта. Конечно, для достижения этого немалую работу должна выполнить и армянская сторона, особенно после заявления Косово о возможном присоединении к Албании. Ведь такое заявление Косово полностью опровергло миф об уникальности косовоского прецедента, и отныне международное сообщество не сумеет оправдывать применение со своей стороны двойных стандартов в отношении подобных этно-политических конфликтов.