Ֆրանսիայի օմբուդսմենը կայցելի Հայաստան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հուլիսի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը, Պաշտպանի գործունեությունը, աշխատանքի ուղղությունները, լիազորությունների շրջանակը, ինչպես նաև կոնվենցիոն կարգավիճակները և միջազգային համագործակցությունը:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության, նրանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում կատարվող աշխատանքները և հանրային իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ տարվող համակարգային քայլերը:
Պաշտպանն ու Ֆրանսիայի դեսպանը պայմանավորվել են համագործակցել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և զանգվածային լրատվության միջոցների կարողությունների բարձրացման ուղղությամբ։
Կողմերը քննարկել են նաև Ֆրանսիայի օմբուդսմեն Ժակ Տյուբոնի Հայաստան նախատեսվող այցի շրջանակում Գյումրիում թիվ 10 ֆրանսիական դպրոց այցի հետ կապված հարցեր։Այդ դպրոցը 1988 թվականի երկրաշարժից հետո բացվել է Ժակ Տյուբոյի և Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ։
Հանդիպման ավարտին կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ամրապնդել և ընդլայնել ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:

Омбудсмен Франции посетит Армению: омбудсмен Армении принял посла Франции
Омбудсмен Армении Арман Татоян 18 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса омбудсмена Армении, в ходе встречи стороны обсудили ситуацию с правами человека в Армении, деятельность омбудсмена, направления работ, объем полномочий, а также конвенционные статусы и международное сотрудничество.
Арман Татоян представил послу работу, проделанную в области защиты прав женщин и детей, предотвращения насилия в их отношении и систематические шаги по повышению осведомленности общественности.
Омбудсмен и посол Франции договорились о сотрудничестве с гражданским обществом и средствами массовой информации повысить потенциал.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с визитом омбудсмена Франции Жака Тубона в Армению и французскую школу № 10 в Гюмри, которая была открыта после землетрясения 1988 года с участием Жака Тубона и Шарля Азнавура.