Հայաստանը պետք է վերագտնի արդյունաբերական երկրի իր երբեմնի փառքը. վարչապետը մասնակցել է «Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» տնտեսական համաժողովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 20-ին Գյումրիում մասնակցել է «Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» տնտեսական համաժողովին: Կառավարության ղեկավարը նախ շրջայց է կատարել համաժողովի շրջանակում բացված էքսպո-ցուցահանդեսում, ծանոթացել տաղավարներում ներկայացված Շիրակի մարզի ընկերությունների արտադրություններին` գյուղմթերք, վերամշակող արդյունաբերություն, տեքստիլ, կոշիկի արտադրություն և այլն: Նիկոլ Փաշինյանն ընկերությունների ներկայացուցիչներից հետաքրքրվել է արտադրության կազմակերպման խնդիրներից և առաջիկա ծրագրերից:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօրվա միջոցառումը հարմար է հայտնի իրադարձություններից մեկ տարի անց խոսելու կառավարության տնտեսական քաղաքականության հայեցակարգային մոտեցումների մասին: «Ըստ էության, այս հայեցակարգային դրույթները պետք է անվանեմ տնտեսական հեղափոխության հայեցակարգային դրույթներ, որոնք մենք առաջիկայում կամբողջացնենք և կներկայացնենք որպես ամբողջական ռազմավարություն, թե ինչպես ենք պատկերացնում Հայաստանի զարգացումը և տնտեսական կառուցվածքը: Այս փուլում արդեն կարողացել ենք կարևոր քայլ անել, խոսքը Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների մասին է: Տնտեսական քաղաքականության մեջ մենք նաև հարկային փոփոխութունների մի քանի մակարդակ ենք դիտում` միկրո, միջին և մակրո բիզնեսների նկատմամբ վարվող քաղաքականություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով որ մակրո բիզնեսը լինելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ գալիք տարվա հունվարի 1-ից միկրո բիզնեսը կազատվի բոլոր տեսակի հարկերից, այս ընկերությունների աշխատողների համար եկամտային հարկը 23 տոկոսի փոխարեն կսահմանվի 5-հազարական դրամ: «Սա կարևորում ենք գործարար ակտիվությունը մեծացնելու համար, այն մեր աջակցությունն է քաղաքացիներին և կոչը` ծավալել գործունեություն: Այս գործը տեսնում ենք որպես աղքատության հաղթահարման կարևոր մի գործիք: Օրինակ, այսօր ընտանեկան բիզնեսի դեպքում շեմը բարձրացրել ենք մինչև 24 մլն դրամ: Գալիք հունվարի 1-ից այդ հնարավորությունից կօգտվեն նաև Երևանից դուրս գտնվող առևտրային կրպակները, խոսքը վերաբերում է նրանց, ովքեր իրենց գործունեությունը չեն ծավալում առևտրային կենտրոններում: Տարեկան մինչև 24 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող հյուրատները նույնպես կօգտվեն այս արտոնությունից»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` կառավարության տնտեսական քաղաքականությունն ունի սոցիալական ուղղվածություն. ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող տաքսիների վարորդները ազատվել են վճարներից: Մինչ այս Երևանում գործունեություն ծավալող տաքսիների վարորդները ամսական վճարում էին 12, իսկ մարզերում` 8 հազար դրամ: Գործունեություն ծավալելու լիցենզիաների ստացման գործընթացը նույնպես անվճար է:
«Սա նշանակում է որ մեր հայրենակիցներին գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ենք տալիս և հույս ունենք, որ սա կլինի կառավարություն-քաղաքացի համագործակցության որոշակի չափանիշ: Տաքսիների վարորդներին ազատելով հարկային պարտավորությունից` հույս ունենք, որ նրանք հետևողականորեն կաշխատեն սպասարկման, ծառայությունների վրա, որովհետև յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ տաքսիից որոշակի տպավորություններ է ստանում: Մեր խնդիրը պետք է լինի անել այնպես, որ Հայաստանի Հանրապետություն եկող ամեն օտարերկրացի շարունակի այցելել Հայաստան և իր հայրենակիցներին ևս հորդորի դա անել»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ հարկային նոր փոփոխություններով տնայնագործությամբ զբաղվող անհատները նույնպես ազատվում են շրջանառության հարկից: Ռեստորանների համար հարկային սահմանաչափերը վերադարձվել են 2018 թվականի հուլիսի 1-ի մակարդակին, հետադարձ ուժ է հաղորդվել օրենքին և ռեստորանների ներկայացուցիչները հարկերը վերահաշվարկելու հնարավորություն են ստացել:«Սրանք շատ կարևոր խթան կհադիսանան տուրիզմի զարգացման համար: Նշված ոլորտների մեծ մասը մեծ առնչություն ունի տուրիզմի հետ: Կենտրոնական բանկի տվյալներով` ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում զբոսաշրջիկները շուրջ 120 մլն դոլար ավելի են ծախսել Հայաստանում: Սա ընդգծում եմ հետևյալի համար. այս քաղաքականությամբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար բացում ենք որոշակի տնտեսական գործունեություն վարելու հնարավորություն»,- ասել է կառավարության ղեկավարը` ավելացնելով, որ կառավարությունը ուղիղ ձևով վերջ է տալու կոռուպցիոն համակարգի հետ կապված տնտեսական համակարգին և այստեղ կոմպրոմիս չի լինելու:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով Իջանի իրադարձություններին` ընդգծել է, որ կառավարությունը մտադիր չէ ապօրինի որևէ կոմպրոմիսի գնալ և զարմանալի համարել այն կարծիքները, թե ինչու է ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարն այդ ծավալով իրականացվում, չէ որ դա այդ մարդկանց ապրուստի փողն է:
«Սա ինձ համար անհասկանալի մոտեցում է: Կներեք, հազար դրամ վերցնող երբեմնի ճանապարհային ոստիկանի 1000 դրամն էլ իր ապրուստի փողն է, կոռուպցիոների կաշառքն իր ապրուստի փողն է, գողություն անողի ապրուստի փողը գողությունն է, ավազակություն անողի ապրուստի փողն ավազակությունն է: Մենք կարծում ենք` ստեղծել ենք բավարար դաշտ, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ստեղծարար աշխատանքով իրենց հացը վաստակելու հնարավորություն ունենան և մենք հետևողական աշխատելու ենք այս ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ՀԴՄ-ների խնդրին, մասնավորապես այն հարցին, թե ինչպես է կառավարությունը տեղեկացվելու, թե հարկերից ազատվող որ ընկերությունն է տարեկան 24 մլն դրամ շրջանառություն ունենում` վարչապետն ասել է. «Դրա համար կա մեկ հնարավորություն` ՀԴՄ-ների լայն շրջանառությունը, որը կապված է ՊԵԿ-ի հետ: Մարդը պետք է ՀԴՄ թողարկի ամեն գործարքի համար, որպեսզի հանրագումարում իմանանք, թե ինչ է կատարվում: Այն արդարացումները, որ տեսեք` հարկային դաշտն այնքան ծանր է, որպեսզի ՀԴՄ խփենք, որևէ նշանակություն չեն ունենալու: Եթե պարզվի, որ տվյալ ընկերությունը միկրո բիզնես է, ապա միանշանակ պետք է հարկ չվճարի: Այս ուղղությամբ ևս կառավարության քաղաքականությունը խստացվելու է: Այս դեպքում նույնպես օրենքը պետք է գործի ամենայն խստությամբ»:
Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է, որ մեր երկրի այսօրվա տնտեսական վիճակի հաղթահարումն ամենևին էլ միկրո բիզնեսի միջոցով չի լինելու: «Մեր երկիրը պետք է լինի արդյունաբերական պետություն: Առաջիկայում մենք կենտրոնանալու ենք բոլոր տեսակի արդյունաբերությունները զարգացնելու վրա: Հարկային նոր փոփոխություններով մենք սահմանեցինք համահարթ եկամտահարկ ու գիտեմ, որ դրա հետ կապված նույնպես կան որոշակի մտահոգություններ, որովհետև դրա արդյունքում գալիք տարվա հունվարի 1-ից 146 հազար մարդու աշխատավարձերը կավելանան, բայց նրանք մեր աշխատողների մեծամասնությունը չեն, այլ փոքրամասնությունը: Արդյոք արդարացված չեն համահարթ եկամտահարկի հետ կապված քննադատությունները: Կարծում եմ` մենք ճիշտ որոշում ենք կայացրել: Հայաստանում լայնորեն տարածված է ստվերային աշխատավարձի պրակտիկան, համահարթ եկամտահարկի ներմուծմամբ մենք շանս ենք ստեղծում, որպեսզի գործատուները և աշխատողները կարողանան ստվերը դուրս բերել: Պետք է որոշակի ժամանակ սպասենք` հասկանալու համար, թե հարաբերակցությունն ինչպես է փոխվում: Առաջիկա տարիներին մենք համահարթ եկամտահարկի շեմն իջեցնելու ենք` դարձնելով 20 տոկոս, այսինքն բոլորի համար է եկամտահարկը նվազում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ ժամանակը ցույց կտա համահարթ եկամտահարկի կիրառման արդյունավետությունը:
Վարչապետը նշել է, որ այսպիսի քաղաքականության որդեգրումը կապված է նաև Հայաստանի Հանրապետության ապագայի վերաբերյալ կառավարության պատկերացումներով: «Մեզ մեղադրում են, թե այս քաղաքականությունը վարվում է բարձր աշխատավարձեր ստացողների համար: Մենք ասում ենք, որ հենց բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն ենք վարում: Երբ ասում ենք, որ կառուցելու ենք տեխնոլոգիական երկիր, նաև համարում ենք, որ ցածր աշխատավարձային սեգմենտ չպետք է լինի, աշխատանքի շուկան պետք է աչքի ընկնի բարձր աշխատավարձերով և որակյալ աշխատողներով: Այս խնդրի լուծման համար մեր ռազմավարական պատկերացումը մեր երկրի արդյունաբերականացումն է և պետք է լուծենք խնդիրը, թե ինչպես ենք աջակցելու արդյունաբերությանը և արտահանում իրականացնող արտադրություններին: Հիշեցնեմ, որ կառավարության ծրագրում սա առաջնային դրույթներից մեկն է, բայց ցանկանում եմ բոլորիս ուշադրությունը հրավիրել ներքին արտադրության աջակցման բազմաշերտ մշակույթի վրա: Պետք է քաղաքացիները, սպառողներն իրենց գնումներն իրականացնելիս նախընտրությունը տան տեղական արտադրողներին: Ցավոք, մեր տեղական արտադրությունը փոքր է և փոքր աջակցությունը կարող է ունենալ վճռական նշանակություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ այսօր էլ կրում է բացառապես հայկական արտադրության հագուստ, միակ բացառությունը փողկապն է:
Խոսելով ներդրումային միջավայրը բարելավելու մասին` վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը պետք փորձի հանդես գալ տեղական արտադրանքի հիմնական սպառողի դերում, բայց այս հարցը քննարկելիս գործադիրը բախվում է մեծ խնդրի: «Ամեն տարի կառավարությունը խոշոր գնումներ է իրականացնում, բայց ինչպես գիտեք, այդ գնումները պլանավորվում են հիմնականում մեկ տարվա կտրվածքով: Իսկ դա մեր հաշվարկներով չի կարող դառնալ գրավիչ ներդրողների համար, ուստի կայացրել ենք կարևոր որոշում: Պետական գերատեսչությունները, ձեռնարկությունները պետք է իրենց գնումները պլանավորեն 5-10 տարիների կտրվածքով: Մենք գերատեսչությունների ծախսերը պլանավորում ենք առանձին, բայց կառավարոությունը պետք է կոնսոլիդացնի պետական գնումների հաշվարկը: Մեր խնդիրն է պարզել, թե առաջիկա 10 տարիների ընթացքում պետական ընկերություններն, օրինակ, որքան համակարգիչներ են գնելու, հաշվարկել ծավալը, անել հաշվարկներ, պարզել, արդյոք 10 տաս տարվա ընթացքում մեր երկրում համակարգիչ արտադրելը կարող է պոտենցիալ ներդրողի համար տնտեսապես լինել շահավետ: Եթե պարզվի, որ դա հետաքրքիր չէ այսօրվա օրենսդրության պայմաներում, ապա պետք է իրականացնել փոփոխություններ, որպեսզի արտադրությունը կազմակերպելը լինի հետաքրքիր ներդրողների համար»,-ասել է կառավարության ղեկավարը` ավելացնելով, որ արդյունքում ներդրող ի հետ կկնքվի երկարաժամկետ պայմանագիր և տվյալ ապրանքի արտադրությունը կկազմակերպվի Հայաստանում:
Վարչապետի խոսքով, բնականաբար, ներդրողի առաջ պետք է խնդիր դրվի գնումների ընթացքում Հայաստանից դուրս ձեռք բերել գործընկերներ, որպեսզի արտադրական պրոցեսը լինի հնարավորինս երկարաժամկետ:
Տնտեսության զարգացման գործում վարչապետը կարևորել է նաև հողային ռեֆորմի իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանը մեծ խնդիր է համարել այն, որ մեր երկրի աշխատուժի 30 տոկոսը ներգրավված է գյուղատնտեսության մեջ, ՀՆԱ-ի 14 տոկոսը կազմում է գյուղատնտեսությունը: «Հայաստանում պետք է գյուղատնտեսության մեջ զբաղված աշխատուժի տեսակարար կշիռը նվազի և ավելանա արդյունաբերության մեջ ներգրավվածների տեսակարար կշիռը: Այս առումով, հողային ռեֆորմը շատ կարևոր է, որը հնարավորություն պետք է տա զարգացնել արդյունաբերությունը, բարձրացնել աշխատանքի արտադրողականությունը: Այդ ջանքերը պետք է լինեն մեր կառավարութան քաղաքականության հաջորդ կարևոր ուղղությունը:
Նաև մենք տեխնոլոգիական ոլորտը տեսնում ենք որպես տնտեսության առաջատար ճյուղ: Վերջերս տեղի ունեցած օրենսդրական փոփոխություններով ավելի լավ պայմաններ ստեղծեցինք ստարտափերի գործունեության համար և այս քաղաքականությունը վարելու ենք շարունակական: Մեզ համար կարևոր է նաև ռազմարդյունաբերական համալիրի շոշափելի զարգացումը, հույս ունենք, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը կբերի կոնկրետ արդյունքների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` համաժողվի ընթացքում ցուցադրված Շիրակի մարզի մասին պատմող տեսանյութում ականատես եղանք արդյունաբերական փլուզված, ժանգոտած հզորությունների: «Մի առիթով ասել եմ, ինչպես նախորդ 30 տարիների ընթացքում արդյունաբերական տարածքները, ձեռնարկությունները վեր են ածվել առևտրային տարածքների, այնպես էլ առաջիկա 30 տարիների ընթացքում տոնավաճառները պետք է վերածվեն արտադրական, արդյունաբերական տարածքների, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վերագտնի արդյունաբերական երկրի իր երբեմնի փառքը: Նորը նման չի լինի հին արդյունաբերությանը, բայց ունենք բավարար ինտելեկտուալ պոտենցիալ, ի վիճակի կլինենք կրթական բարեփոխումներով այդ պոտենցիալը քայլ առ քայլ հետևողականորեն զարգացնել: Մենք հավատում ենք, որ սա նաև լուծելու է երկրում առկա դեմոգրաֆիական խնդիրը»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ այդ խնդիրը կլինի լուծել ոչ այնքան սոցիալական ծրագրերով, որքան Հայաստանը հզոր արդյունաբերական երկիր դարձնելու արդյունավետ քաղաքականությամբ: Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ մեր երկրում դեմոգրաֆիական խնդիրը լուծվել է այն ժամանակ, երբ խորհրդային ժամանակաշրջանում զարգացում է ապրել արդյունաբերությունը:
«Այն, ինչ մեկ անգամ կարողացել ենք անել, կկարողանանք անել նաև երկրորդ անգամ, սակայն այս անգամ դաս քաղելով նախորդ սխալներից»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` կոչ անելով, որպեսզի յուրաքանչյուրը սկսկի որոշումներն իր ներսում կայացնելով և ձևավորելով դրանք իրականացնելու անկոտրում և անբեկանելի կամք:

Армения должна вновь обрести былую славу промышленной страны: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян 20 июля в Гюмри принял участие в инвестиционном бизнес-форуме "Мой шаг во имя Ширакской области". Глава правительства сначала посетил организованную в рамках форума выставку, ознакомился с представленным производством действующих в Шираке компаний - сельхозпродукция, перерабатывающая промышленность, текстиль, производство обуви и др. Никол Пашинян поинтересовался у производителей проблемами организации производства и предстоящими планами.
Приветствуя участников форума, Никол Пашинян отметил, что сегодняшнее мероприятие является хорошим поводом для того, чтобы через год после известных событий обсудить концептуальные подходы экономической политики правительства. "По сути, эти концептуальные положения я должен назвать концептуальными положениями экономической революции, которые мы вскоре обобщим и представим в качестве законченной стратегии того, как мы представляем развитие и экономическую структуру Армении. На данном этапе нам уже удалось сделать важный шаг, речь идет о реформе Налогового кодекса. В контексте экономической политики мы также рассматриваем несколько уровней налоговых изменений - политику в отношении микро-, среднего и макробизнеса", - сказал Никол Пашинян, добавив, что макробизнес будет в центре внимания правительства.
Премьер-министр сообщил, что с 1 января следующего года микробизнес будет освобожден от всех видов налогов, а подоходный налог для сотрудников этих компаний будет установлен на уровне 5 000 драмов вместо 23%. "Мы считаем это важным в плане повышения экономической активности, это наша поддержка гражданам и призыв к действию. Мы считаем это важным инструментом для преодоления бедности. Например, в случае семейного бизнеса сегодня мы подняли порог до 24 млн драмов. С 1 января следующего года коммерческие киоски за пределами Еревана также будут пользоваться этой возможностью, речь идет о тех пунктах, которые не действуют в торговых центрах. Гостевые дома с годовым оборотом до 24 млн драмов также воспользуются этой льготой", - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, экономическая политика правительства имеет социальную направленность. С 1 июля водители такси, которые не являются индивидуальными предпринимателями, освобождены от уплаты налогов. До этого работающие в Ереване таксисты платили 12 тыс, а в областях - 8000 драмов в месяц. Процесс получения лицензий также бесплатный.
"Это означает, что нашим соотечественникам предоставляется возможность работать, и мы надеемся, что это станет определенным критерием сотрудничества между правительства и гражданами. Освобождая таксистов от налоговых обязательств, мы надеемся, что они будут последовательно работать над обслуживанием и услугами, поскольку каждый турист получает определенные впечатлениям, начиная с такси. Наша задача должна состоять в том, чтобы каждый иностранный посетитель Республики Армения посещал Армению и также призывал своих соотечественников сделать это", - сказал премьер-министр.
Глава правительства добавил, что с учетом новых налоговых изменений физические лица, занимающиеся кустарным производством, также освобождаются от налога с оборота. Для ресторанов были возвращены действующие до 1 июля 2018 года налоговые рамки, закон получил обратную силу, и ресторанам была предоставлена возможность пересчитать налоги. "Эти действия станут очень важным импульсом для развития туризма. Большинство этих сфер связано с туризмом. По данным Центробанка, в первом полугодии этого года в Армении туристы потратили на около 120 миллионов долларов больше, чем в аналогичный период прошлого год. Я подчеркиваю это со следующей целью: благодаря этой политике мы создаем возможность для граждан Республики Армения заниматься определенной экономической деятельностью", - сказал глава правительства, добавив, что правительство покончит с экономической системой, связанной с коррупцией, и здесь не будет никакого компромисса.
Коснувшись событий в Иджеване Никол Пашинян подчеркнул, что правительство не намерено идти на какие-либо незаконные компромиссы, и посчитал удивительным мнение о том, что борьба с незаконной вырубкой лесов неправильная, поскольку это деньги людей на пропитание.
"Это непонятный для меня подход. Извините, когда сотрудник дорожной полиции раньше брал тысячу драмов, - это тоже были деньги на пропитание, а взятка для коррупционера - это тоже на пропитание, деньги, которые украл грабитель, - это тоже на пропитание. Мы считаем, что создали достаточное поле для граждан Республики Армения, чтобы иметь возможность зарабатывать свой хлеб творческим трудом, и мы будем последовательно работать в этом направлении", - сказал Никол Пашинян.
Коснувшись проблемы контрольно-кассовых аппаратов, в частности, вопроса о том, как правительство будет проинформировано о том, что компания, которая освобождена от налогов, имеет оборот в 24 млн драмов в год, премьер-министр сказал: "Есть одна возможность: широкое распространение контрольно-кассовых аппаратов, которые связаны с КГД. Человек должен выдавать чек за каждую сделку, чтобы в итоге мы знали, что происходит. Оправдания, что, вот, посмотрите, налоги очень тяжелые, и наши чеки не будут иметь никакого значения. Если выяснится, что компания является микробизнесом, то она определенно не должна платить налоги. Политика правительства в этом направлении также будет ужесточена. В этом случае закон также должен строго соблюдаться".
Вместе с тем премьер-министр подчеркнул, что преодоление нынешнего экономического состояния нашей страны не будет происходить за счет микробизнеса. "Наша страна должна быть индустриальным государством. В ближайшее время мы сосредоточимся на развитии всех отраслей промышленности. Новыми налоговыми изменениями мы установили равномерный подоходный налог, и я знаю, что существуют некоторые опасения в этой связи, так как в следующем году зарплаты 146 000 человек увеличатся, но они составляют не большинство наших работников, а меньшинство. Не оправдана ли критика, связанная с подоходным налогом? Думаю, мы приняли правильное решение. В Армении широко распространена практика теневых зарплат, внедрением равномерного подоходного налога мы даем шанс работодателям и работникам выйти из тени. Мы должны подождать некоторое время, чтобы понять, как изменится соотношение. В ближайшие годы мы снизим порог подоходного налога до 20%, то есть подоходный налог будет снижен для всех", -сказал Никол Пашинян, добавив, что время покажет эффективность применения равномерного подоходного налога.
Премьер-министр отметил, что принятие такой политики также связано с видением правительства будущего Республики Армения. "Нас обвиняют в том, что эта политика проводится для тех, кто получает высокие зарплаты. Мы говорим, что проводим именно политику высоких зарплат. Когда мы говорим, что строим технологическую страну, мы также считаем, что сегмента с низкой заработной платой не должно быть, рынок труда должен выделяться высокими зарплатами и высококвалифицированными работниками. Наше стратегическое видение решения этой проблемы заключается в индустриализации нашей страны, и мы должны решить проблему того, как мы будем поддерживать промышленность и экспортные отрасли. Напомню, что это одно из основных положений программы правительства, но я хочу обратить внимание всех на многослойную культуру поддержки отечественного производства. Граждане и потребители должны во время покупок отдавать предпочтение местным производителям. К сожалению, наше местное производство невелико, и небольшая поддержка может иметь решающее значение", - сказал Никол Пашинян, добавив, что и сегодня носит одежду исключительно армянского производства, единственным исключением является галстук.
Говоря об улучшении инвестиционной среды, премьер-министр отметил, что правительство должно попытаться выступить в качестве основного потребителя местной продукции, но при обсуждении этого вопроса исполнительная власть сталкивается с большой проблемой. "Каждый год правительство осуществляет крупные закупки, но, как вы знаете, эти закупки планируются в основном на год. И это, по нашим подсчетам, не может быть привлекательным для наших инвесторов, поэтому мы приняли важное решение. Государственные ведомства и предприятия должны планировать свои покупки на 5-10 лет. Мы планируем расходы ведомств отдельно, но правительство должно консолидировать государственные закупки. Наша задача - выяснить, в течение 10 лет государственные компании, например, сколько компьютеров будут покупать, рассчитать объемы, провести расчеты, понять, может ли в течение 10 лет производство компьютеров в нашей стране быть прибыльным для потенциального инвестора. Если окажется, что в условиях сегодняшнего законодательства это неинтересно, нужно внести изменения, чтобы организовать производство было интересно инвесторам", - сказал глава правительства, добавив, что в результате с инвестором будет подписан долгосрочный контракт, и в Армении будет организовано производство этого продукта.
По словам премьер-министра, конечно, перед инвестором должна быть поставлена задача найти в ходе закупок партнеров за пределами Армении, чтобы производственный процесс был максимально долгосрочным.
В контексте развития экономики премьер-министр отметил важность осуществления земельной реформы. Никол Пашинян посчитал большой проблемой тот факт, что 30% рабочей силы нашей страны занято в сельском хозяйстве, 14% ВВП составляет сельское хозяйство. "Удельная доля рабочей силы в сельском хозяйстве в Армении должна снизиться, а доля вовлеченных в промышленность - увеличиться. В этом смысле земельная реформа очень важна, что должно дать возможность развивать промышленность, повышать производительность труда. Эти усилия должны стать следующим важным направлением политики нашего правительства.
Мы также рассматриваем технологический сектор как ведущую отрасль экономики. Недавние законодательные изменения создали лучшие условия для стартапов, и мы продолжим эту политику. Для нас также важно ощутимое развитие военно-промышленного комплекса и надеемся, что создание министерства высокотехнологичной промышленности приведет к конкретным результатам", - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в видеоролике о Ширакской области было представлено падение промышленности. "Однажды я сказал, что как промышленные зоны за последние 30 лет превратились в коммерческие территории, так и ярмарки должны быть преобразованы в производственные и промышленные зоны в течение следующих 30 лет, и Республика Армения должна вновь обрести былую славу промышленной страны. Новая промышленность не будет похожа на старую, но у нас достаточно интеллектуального потенциала, посредством образовательных реформ мы сможем постепенно развить этот потенциал шаг за шагом. Мы считаем, что это также решит демографическую проблему в стране", - отметил премьер-министр, добавив, что эта проблема будет решена не столько посредством социальных программ, сколько посредством эффективной политики превращения Армении в мощную индустриальную страну. Глава правительства напомнил, что демографическая проблема в нашей стране была решена в то время, когда в советское время начала развиваться промышленность.
"То, что мы смогли сделать один раз, сможет сделать то же самое и во второй раз, но на этот раз с учетом прошлых ошибок", - сказал Никол Пашинян, призвав, чтобы каждый человек начал с принятия внутри себя собственных решений и формирования непоколебимой и неоспоримой воли.