Զարեհ Սինանյանը դեռ լիարժեք չի ընկալել իր աշխատանքի բարդությունն ու ծավալները. ավարտվեց առաջին այցը Մոսկվա
Ավարտվեց Զարեհ Սինանյանի առաջին այցը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ որպես սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատար: Այցի օրակարգը բավական հագեցած էր: Մի շարք հանդիպումներ տեղի ունեցան Ռուսաստանի հայկական համայնքի, ՀՅԴ Հայ դատի մոսկովյան հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ, այցի ավարտին Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց նաև ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ: Վերջինիս հետ հանդիպմանը ներկա էր նաև ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Այցի ընթացքում Սինանյանը «Ազատության» հայկական ծառայությանը տված իր հարցազրույցում մանրամասներ ներկայացրեց նորաստեղծ կառույցի կազմավորման, սփյուռքի հետ աշխատանքների համակարգման և որդեգրված քաղաքականության հետ կապված: Նախ, հստակեցվեց, որ գրասենյակն ունենալու է 50 աշխատակից (հիշեցնենք՝ նախկինում գործող սփյուռքի նախարարությունը, ըստ հաստիքացուցակի, ուներ 88 աշխատակից), ապա նշվեց, որ ամբողջական կազմը կհաստատվի առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում: Այդ ժամկետներում, համաձայն հանձնակատարի, կձևավորվի նաև սփյուռքի հետ աշխատանքների իրենց ռազմավարությունը:
Հատկանշական է, որ սփյուռքի նորանշանակ հանձնակատարը, բացի հայկական գաղթօջախների հետ աշխատանքնից, նախատեսում է աշխատանքներ տանել նաև Հայաստանի տնտեսական միջավայրի առողջացման ուղղությամբ. «Եթե մենք մարդկանց ասում ենք՝ գիտե՞ք՝ եկեք ապրեք, գիտե՞ք՝ եկեք ներդրում արեք, համապատասխան պայմաններ պետք է լինեն», - իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը: Սա վկայում է այն մասին, որ նորանշանակ հանձնակատարը դեռևս լիարժեք չի ընկալել իր աշխատանքի բարդությունն ու ծավալները, այլապես կգիտակցեր, որ 50 աշխատակցով սփյուռքի հետ կապված բոլոր խնդիրները կարգավորել և անցնել  Հայաստանի տնտեսական միջավայրի առողջացմանը, մեղմ ասած, անիրատեսական է:
Մոսկվայում հայ համայնքի հետ Սինանյանի շփումներն անցան դրական մթնոլորտում: Խնդիրներն, անշուշտ, քիչ չեն, դրանց մի մասի վերաբերյալ համայնքի ներկայացուցիչները հասցրին բարձրաձայնել: Ի դեպ, ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ, պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինի հետ հանդիպմանը Սինանյանը նշեց, որ սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ձևավորման ընթացքում ներգրավվելու են աշխատակիցներ նաև Ռուսաստանի հայ համայնքից: Սա շատ կարևոր է, կարևոր է նաև սփյուռքի այլ խոշոր համայնքների ներգրավվումը գրասենյակի աշխատանքներում, ինչը կօգնի ավելի ընկալելի և մոտ դարձնել նորաստեղծ այս կառույցը բազմաշերտ հայկական սփյուռքի համար:

Заре Синанян еще не в полной мере осознал сложность и масштабы своей работы
Завершился первый визит Заре Синаняна в Москву, который он совершил в качестве Верховного комиссара по делам диаспоры. Программа визита была довольно насыщенной. Был проведен ряд встреч с представителями армянской общины России, московского городского комитета АРФ Дашнакцутюн, а по окончании визита Заре Синанян встретился также с заместителем министра иностранных дел России Григорием Карасиным. На встрече с последним присутствовал посол РА в России Вардан Тоганян.
В ходе своего визита Синанян в беседе с армянской службой “Свободы” подробно рассказал о формировании нового офиса, о координации и новой политике в отношении армянской диаспоры. В ходе беседы уточнилось, что Офис Верховного комиссара по делам диаспоры будет состоять из 50 сотрудников (напомним, в бывшем министерстве диаспоры, согласно штатному расписанию, было 88 сотрудников), а весь персонал будет подобран в течение следующих шести месяцев. В этих самых сроках, по словам комиссара, также будет сформирована и стратегия работы с диаспорой.
Примечательно, что новоназначенный комиссар, помимо работы с армянскими общинами, также планирует работать над улучшением экономической ситуации в Армении. “Если мы говорим людям "знаете, давайте приезжайте тут жить, знаете, давайте инвестируйте", то должны и обеспечить соответствующие условия”, - сказал Заре Синанян. И, конечно же, такой подход Синаняна свидетельствует о том, что новоназначенный комиссар еще не полностью осознал сложность и масштабы своей работы, в противном случае говорить о координации работы с армянской диаспорой, имея 50 сотрудников, а потом успеть восстановить экономическую ситуацию в Армении, мягко говоря, нереально.
В целом, первые контакты Синаняна с армянской общиной Москвы прошли в позитивной атмосфере. Конечно, проблем немало, и некоторые из них были озвучены представителями этой общины. Кстати, на встрече с заместителем министра иностранных дел РФ Григорием Карасиным Синанян отметил, что при формировании Офиса Верховного комиссара по делам диаспоры будут также вовлечены представители армянской общины России. Это очень важно. Важно еще и то, что кроме российской общины, в этой работе должны принимать участие и представители других крупных общин армянской диаспоры. Такая политика будет способствовать тому, чтобы новый Офис Верховного комиссара не вызвал бы отчуждения у многослойной армянской диаспоры.