Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանի հետ
Օգոստոսի 1-ին Ավստրալիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Սիդնեյ քաղաքում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել Արցախի և Նոր Հարավային Ուելս նահանգի միջև համագործակցության զարգացման և կապերի ամրապնդման վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով որ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանը 2012 թ. ճանաչել է Արցախի Հանրապետությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջմղման գործում հայկական սփյուռքի դերի բարձրացման վերաբերյալ հարցեր: Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և այդ բնագավառում առկա մարտահրավերները:
Իր հերթին Գլեդիս Բերեջիկլյանը պատմել է վերջերս Հայաստան կատարած իր այցի և ունեցած հանդիպումների մասին:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախում բարձր են գնահատում Գլեդիս Բերեջիկլյանի՝ համահայկական նշանակության հարցերի առաջմղմանն ուղղված գործունեությունը, և հրավիրել նրան այցելել Արցախ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ավստրալիայի Նոր հարավային Ուելս նահանգի Oրենսդիր ժողովի խոսնակ Ջոնաթան Օ’Դեան (Jonathan O’Dea) և Օրենսդիր խորհրդի նախագահ Ջոն Աջական (John Ajaka), ինչպես նաև Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian Met with Prime Minister of the Australian State of New South Wales Gladys Berejiklian
On August 1, within the framework of the working visit to Australia, the delegation headed by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian met in Sydney with Prime Minister of the Australian State of New South Wales Gladys Berejiklian.
During the meeting, the sides exchanged views on the development of cooperation and strengthening the ties between Artsakh and the State of New South Wales, taking into account that the Parliament of New South Wales recognized the Republic of Artsakh in 2012.
The sides also touched upon issues related to the increase of the role of the Armenian Diaspora in promoting the foreign policy agenda of Artsakh. In this context, Masis Mayilian presented the priorities of Artsakh's foreign policy and the challenges in this sphere.
In turn, Gladys Berejiklian briefed on her recent visit to Armenia and the meetings she had there.
Masis Mayilian noted that the people of Artsakh highly appreciate Gladis Berejiklian's activities aimed at promoting Pan-Armenian issues and invited her to visit Artsakh.
Speaker of the New South Wales Legislative Assembly Jonathan O'Dea and President of the Legislative Council John Ajaka, as well as Member of the National Assembly of Artsakh David Ishkhanyan, Permanent Representative of the Republic of Artsakh to Australia Kaylar Michaelyan and Executive Director of the Armenian National Committee (Hay Dat) of Australia Hayk Kayserian also participated in the meeting.