ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ուշադրությունը հրավիրվել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի և ՀՀ-ի բնակչության թիրախավորմանը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցավ «Երեխաները և զինված հակամարտությունները» թեմայով հանդիպումը, որին ելույթ ունեցավ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Յացեկ Չապուտովիչի նախագահությամբ ԱԽ նիստին մասնակցեցին շուրջ 80 անդամ երկրների պատվիրակություններ: Երեխաների և զինված հակամարտությունների հարցերով ՄԱԿ-ի ԳՔ հատուկ ներկայացուցիչ Վիրջինիա Գամբան և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը հանդես եկան հակամարտային իրավիճակներում երեխաների պաշտպանության արդի խնդիրների վերաբերյալ զեկույցներով։
Իր ելույթում Մհեր Մարգարյանն ընդգծեց Հայաստանի համար երեխաների իրավունքների պաշտպանության առաջնայնությունը՝ ներկայացնելով ՀՀ ձեռնարկած քայլերը սահմանամերձ բնակավայրերում տեղակայված հանրակրթական հաստատությունների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համատեղ ապահով կացարանների ստեղծումը։
Մհեր Մարգարյանն Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի սահմանակից շրջանների քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների կանխամտածված թիրախավորմանը, ինչը հանգեցրել է խաղաղ բնակչության և երեխաների շրջանում զոհերի և վիրավորների։ Նա ընդգծեց, որ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը հնարավորություն կտար քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ երեխաներին սպառնացող վտանգների նվազեցմանը, և դրա ներդնումից հրաժարվելը որևէ արդարացում չունի։ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կարևորեց նաև հումանիտար կազմակերպությունների ազատ և անխափան մուտքը հակամարտությունների գոտիներ, ինչը կենսական նշանակություն ունի երեխաների պաշտպանությունն ապահովելու համար։

Armenia Draws Attention of UNSC to Deliberate Targeting of Civilians by Azerbaijan
On August 2, Permanent Representative of Armenia to the United Nations, Mher Margaryan participated in the United Nations Security Council open debate on “Children and armed conflict”. Close to 80 delegations took part in the meeting presided by the Foreign Minister of Poland, Jacek Czaputowicz. Special Representative of the Secretary-General for Children and Armed Conflict Virginia Gamba and Executive Director of UNICEF Henrietta Fore briefed on the issues of protection of children in conflict situations.
In his statement Mher Margaryan underscored that Armenia prioritizes the protection of children’s rights and referred to the steps undertaken by Armenia to ensure safety of schools located in border regions, including creation of safe rooms and shelters in cooperation with the International Committee of Red Cross.
The Ambassador drew the attention of the Council to the deliberate targeting of civilian population and infrastructure of Nagorno-Karabakh and bordering regions of Armenia, as a result of which civilians and children had been killed and injured. He emphasized that rejecting the creation of an investigative mechanism to identify cease-fire violations, which would contribute to reducing the risks to life of civilians and children, is beyond any justification.
The Permanent Representative of Armenia also underlined the importance of free and unimpeded humanitarian access to conflict areas as vital for ensuring protection of children.