ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ուշադրությունը հրավիրվել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի և ՀՀ-ի բնակչության թիրախավորմանը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցավ «Երեխաները և զինված հակամարտությունները» թեմայով հանդիպումը, որին ելույթ ունեցավ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Յացեկ Չապուտովիչի նախագահությամբ ԱԽ նիստին մասնակցեցին շուրջ 80 անդամ երկրների պատվիրակություններ: Երեխաների և զինված հակամարտությունների հարցերով ՄԱԿ-ի ԳՔ հատուկ ներկայացուցիչ Վիրջինիա Գամբան և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը հանդես եկան հակամարտային իրավիճակներում երեխաների պաշտպանության արդի խնդիրների վերաբերյալ զեկույցներով։
Իր ելույթում Մհեր Մարգարյանն ընդգծեց Հայաստանի համար երեխաների իրավունքների պաշտպանության առաջնայնությունը՝ ներկայացնելով ՀՀ ձեռնարկած քայլերը սահմանամերձ բնակավայրերում տեղակայված հանրակրթական հաստատությունների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համատեղ ապահով կացարանների ստեղծումը։
Մհեր Մարգարյանն Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի սահմանակից շրջանների քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների կանխամտածված թիրախավորմանը, ինչը հանգեցրել է խաղաղ բնակչության և երեխաների շրջանում զոհերի և վիրավորների։ Նա ընդգծեց, որ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը հնարավորություն կտար քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ երեխաներին սպառնացող վտանգների նվազեցմանը, և դրա ներդնումից հրաժարվելը որևէ արդարացում չունի։ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կարևորեց նաև հումանիտար կազմակերպությունների ազատ և անխափան մուտքը հակամարտությունների գոտիներ, ինչը կենսական նշանակություն ունի երեխաների պաշտպանությունն ապահովելու համար։

Механизмы расследования нарушений режима прекращения огня могли бы снизить риски угроз: обсуждение в СБ ООН
В Совете безопасности ООН 2 августа состоялась встреча на тему "Дети и вооруженные конфликты", на которой выступил постоянный представитель Армении Мгер Маргарян.
Как сообщили из Департамента СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, на заседании Совета безопасности под председательством министра иностранных дел Польши Яцека Чапутовича принимали участие делегации из около 80 стран-членов.
Специальный представитель генерального секретаря ООН по вопросам детей и вооруженных конфликтов Вирджиния Гамба и исполнительный директор Детского фонда ООН Генриетта Фор выступили с докладами по актуальным проблемам защиты детей в конфликтных ситуациях.
Мгер Маргарян в своем выступлении подчеркнул приоритетность защиты прав детей для Армении, представил предпринятые Арменией шаги по обеспечению безопасности общеобразовательных учреждений, расположенных в приграничных населенных пунктах, в том числе и создание совместно с Международным комитетом Красного Креста безопасных жилищ.
Мгер Маргарян обратил внимание Совета безопасности на преднамеренную стрельбу со стороны Азербайджана в сторону проживания гражданского населения и инфраструктур приграничных районов Нагорного Карабаха и Армении, что приводит к жертвам и раненым среди мирного населения и детей. Он подчеркнул, что создание механизма расследования нарушений режима прекращения огня позволило бы снизить риски угроз гражданскому населению, в том числе и детям, и отказ от его внедрения не имеет никакого оправдания.
Постоянный представитель Армении также отметил важность свободного и бесперебойного доступа гуманитарных организаций в зоны конфликтов, что имеет жизненно важное значение для обеспечения защиты детей.