Ո´չ մենք ենք Էրդողանին սիրում, ո´չ էլ Էրդողանը մեզ. Իսրայելի արտգործնախարարը՝ Թուրքիայի նախագահի մասին
Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը լրագրողների հետ զրույցում խոսել է հունիսին Աբու Դաբիում կայացած ՄԱԿ-ի համաժողովին ԱՄԷ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպման մասին:
Ինչպես հայտնում է Turkish Minute-ը՝ հղում կատարելով The Jerusalem Post-ին՝ խոսելով Ծոցի երկրների հետ համագործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտություն մասին, Կացը օրինակ է բերել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ ունեցած հարաբերությունները։
«Ո´չ մենք ենք Էրդողանին սիրում, ո´չ էլ Էրդողանը մեզ։ Ծոցի մյուս երկրներն էլ չեն սիրում նրան: Բայց չնայած Իսրայելի և Թուրքիայի միջև առկա իրական թշնամանքին՝ երկու երկրների միջև տնտեսական և առևտրային հարաբերությունները շարունակվում են»,- ասել է Կացը:
Իսրայելի արտգործնախարարի խոսքով՝ Սիրիական ճգնաժամից հետո,  Իսրայելում գտնվող Հայֆայի օդանավակայանն ավելի նախընտրելի է դարձել Թուրքիայից Ծոցի երկրների հետ առևտուր իրականացնողների համար, որոնց թվում են նաև Էրդողանի ընտանիքից որոշ անդամներ։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, who last month said he was against anyone “who is on the side of Israel,'' may have relatives benefiting financially from trade with the Jewish state, Foreign Minister of Israel Katz said on Monday, Turkish Minute reports, referring to the Jerusalem Post.
Speaking at a meeting of the Knesset's Foreign Affairs and Defense Committee, Katz spoke briefly on camera about meetings he had with a senior UAE official in June while attending a UN meeting in Abu Dhabi.
Katz when talking about the need for closer cooperation between Israel and the Persian Gulf, he brought up the example of Erdoğan as a case where it is still possible to do business with someone you disagree with.
''We don't like him, nor does he like us – and they [in the Gulf] also don't like him, because the Muslim Brotherhood, in its extreme version in Turkey and Qatar, threatens them no less than Iran,'' Katz said.
There is clear hostility between Turkey and Israel, Katz said, “but the trade continues to grow, and I said that Erdoğan – perhaps even some of his family — is involved in bringing trucks to the Haifa Port and then on to you [in the Gulf].”