Պատրիարքական ընտրությունների նախաձեռնակ մարմինը հանդիպել է Թուրքիայի ՆԳ նախարարի հետ
Կ. Պոլսի 85-րդ հայոց պատրիարքի ընտրությունները կազմակերպելու համար ձևավորված նախաձեռնակ մարմնի ղեկավարությունն օգոստոսի 7-ին հանդիպումներ է ունեցել Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունում, փոխանցում է Ermenihaber-ը: Հաղորդվում է, որ նախաձեռնակ մարմնի ատենապետ Խոսրով Քյոլեդավիթօղլուն և փոխատենապետ Սարգիս Չավուշյանը հանդիպել են Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի, փոխնախարարի և նախարարության այլ պաշտոնյաների հետ:
Քյոլեդավիթօղլուն թեմայի վերաբերյալ հայկական «Ակոս» թերթին տված պարզաբանման մեջ ասել է, որ հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են պատրիարքական ընտրությունների գործընթացի հետ կապված քայլերը, անդրադարձ է կատարվել նաև պետության կողմից մարմնին փոխանցվելիք ընտրական կանոնադրությանը:
Նախաձեռնակ մարմնի ղեկավարը նաև նշել է, որ հանդիպումներն անցել են դրական մթնոլորտում և առաջիկայում ևս մի քանի հանդիպումներ տեղի կունենան:
Օրեր առաջ Նախաձեռնակ մարմինը նիստ էր գումարել, որի ժամանակ որպես պատրիարքական ընտրությունների անցկացման նախնական ժամանակահատված հստակեցվել էր դեկտեմբեր ամիսը: Նիստին որոշում էր կայացվել նաև դիմել Ստամբուլի նահանգապետարան և պատկան մարմիններին՝ պատրիարքական ընտրություններն անցկացնելու համար հատուկ կանոնադրության մշակման համար։
Կանոնադրության մեջ պիտի նշվի վերջնաժամկետ, որով հնարավոր կլինի պատրիարքի ընտրությունները կազմակերպել մինչև տարեվերջ։

Глава МВД Турции обсудил тему выборов армянского патриарха с представителями армянской общины
Руководство инициативного органа, созданного для организации выборов 85-го константинопольского патриарха Армянской апостольской церкви, встретилось с министром внутренних дел Турции, сообщает Ermenihaber. Председатель инициативного органа Хосров Келедавитоглу и заместитель председателя Саргис Чавушян встретились с министром внутренних дел Турции Сулейманом Сойлу, заместителем министра и другими должностными лицами МВД Турции.
Келедавитоглу сказал армянской газете "Агос", что на встрече обсуждались шаги, связанные с процессом выборов армянского патриарха, речь шла также об избирательном кодексе, который должен быть передан со стороны государства инициативному органу.
Руководитель инициативного органа отметил, что встречи прошли в позитивной атмосфере. В ближайшее время ожидается также ряд встреч.
Напомним: инициативный орган на совещании уточнил предварительные сроки проведения выборов армянского патриарха - это декабрь. Принято также решено обратиться к администрацию Стамбула и соответствующим органам - с целью разработки специального избирательного кодекса для проведения выборов патриарха.
В этом кодексе должен быть указан срок избрания патриарха: это должно произойти до конца этого года.