Արցախի ներքին գործերին միջամտելը ՀՀ իշխանությունների մոտ ձեռագիր է դառնում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից բազմիցս են հնչել հայտարարություններ, որոնք ուղղակի հարվածի տակ են դնում Արցախի սուբյեկտայնությունը: Ավելին, այս ուղղությամբ ունենք նաև գործնական քայլեր, օրինակ՝ ՀՀ վարչապետի կողմից Արցախի մայրաքաղաքում հանրահավաք հրավիրելու փաստը: Մի կողմ դնենք վարչապետի՝ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» հայտարարությունը, որն ԱԳՆ-ն հետևողականորեն փորձում է սրբագրել՝ ջանալով ներկայացնել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության համատեքստում: Ենթադրենք թե՝ վարչապետն իսկապես այդ է նկատի ունեցել: Հետաքրքիր է՝ իսկ ի՞նչ կարող է ասել ԱԳՆ-ն վարչապետի այն հայտարարության մասին, որ ՀՀ-ն Արցախում սպասվող ընտրությունների երաշխավորն է լինելու: Կարո՞ղ է արդյոք վարչապետի հայտարարությունների սրբագրմամբ զբաղված նախարարությունը ներկայացնել աշխարհի որևէ այլ ինքնիշխան պետություն, որի ընտրությունների անցկացումը երաշխավորվում է այլ պետության կողմից: Թե՞ Արցախն այլևս ինքնիշխան պետություն չէ մեզ համար:
Գուցե կարելի էր այս հայտարարություններին «ըմբռնումով» մոտենալ՝ դրանք մեկնաբանելով որպես էմոցիոնալ վարչապետի էմոցիանալ ելույթ: Սակայն առնվազն տարակուսանք է առաջացնում նույն մտքի նույն բառակազմով կրկնությունը ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի կողմից: Սիվիլնեթին տված հարցազրույցի ընթացքում Գրիգորյանը նորից կրկնեց, որ ՀՀ իշխանությունը երաշխավորն է լինելու Արցախում ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրությունների անցկացմանը: Ավելին՝ Ախ քարտուղարի համոզմամբ՝ Արցախում սեպտեմբերին սպասվող ՏԻՄ ընտրությունները «թեստ կլինեն, որպեսզի մենք ընդհանուր հասկանանք՝ ինչ գործընթաց կա Արցախում, դեպի ուր ենք գնում, և ավելի հստակեցնենք ազատ, արդար ընտրությունների պահանջը»: Հիշեցնեմ՝ խոսքը 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին անկախություն հռչակած, այդ անկախության համար զենքով պայքար մղած Արցախի Հանրապետությունում սպասվող ընտրությունների մասին է:
Եվ այս ամենից հետո մնում է միայն հուսալ, որ այն ժամանակ, երբ ՀՀ իշխանությունները վերջապես կհասկանան, որ նախ ինքներս պիտի հարգենք Արցախի ինքնիշխանությունն ու սուբյեկտայնությունը, հետո նոր պահանջներ ներկայացնենք աշխարհին, շատ ուշ չի լինի:

Вмешательство во внутренние дела Арцаха становится почерком армянских властей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно делал заявления, которые ставят под удар субъектность Арцаха. Более того, в этом направлении уже есть и практические шаги - например, факт созыва митинга в столице Арцаха премьер-министром Республики Армения. Не будем говорить о заявлении Пашиняна "Арцах-это Армения, и все", которое МИД Армении последовательно пытается откорректировать, представляя его в контексте триединства Армения-Арцах-Диаспора. Предположим, что премьер-министр действительно имел в виду это. Интересно, а что может сказать МИД по поводу заявления премьер-министра о том, что Армения будет гарантом предстоящих демократических выборов в Арцахе? Может ли МИД указать какое-либо другое суверенное государство в мире, демократические выборы которого были бы гарантированы другим государством? Или, может быть,  Арцах больше не суверенное государство для нас?!
Возможно, к этим утверждениям премьера Армении можно было бы отнестись с "пониманием", интерпретируя их как эмоциональную речь эмоционального премьер-министра. Но повтор этих же слов и такого же подхода со стороны секретаря Совета национальной безопасности РА Армена Григоряна, по крайней мере, озадачивает. В интервью CivilNet Григорян подтвердил, что власти Армении будут гарантом свободных, справедливых выборов в Арцахе. Более того, секретарь СНБ РА заверяет, что предстоящие в сентябре выборы в органы местного самоуправления в Арцахе "станут для нас тестом, чтобы полностью понять, что происходит в Арцахе, куда мы направляемся, и выполнить требование о свободных, справедливых выборах". Напомню - речь идет о предстоящих выборах в Республике Арцах - стране, которая провозгласила независимость 2 сентября 1991 года и боролась за эту независимость.
После всего этого нам остается только надеяться, что тогда, когда власти Армении наконец поймут, что сначала мы должны уважать суверенитет и субъектность Арцаха, а затем предъявлять требования остальному миру, не окажется слишком уж поздно.