Լեհաստանի տնտեսական համաժողովին Հայաստանի չմասնակցության մասին խոսելիս իշխանությունները մի փաստ բաց են թողնում
Սեպտեմբերին Լեհաստանի Կրինիցա-Զրդույ քաղաքում տեղի կունենա 29-րդ  միջազգային տնտեսական համաժողովը, որին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի:
Համաժողովին Հայաստանի չմասնակցության հետ կապված հարցը կարելի է մեկնաբանել մի քանի ուղղություններով՝ սկսած աշխարհաքաղաքական նկատառումներից, որոնք կապ ունեն համաժողովին նախորդող  Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի 80-ամյակի հետ կապված  միջոցառումների հետ,  ընդհուպ մինչև համաժողովին մասնակցության հարցի առաջնահերթությունը մեր երկրի համար ու դրան մասնակցության նպատակահարմարությունն ըստ այդմ: Այսպիսի դեպքերում ճիշտ կլիներ հղվել բացառապես պատկան մարմինների կողմից արված հայտարարություններին, որոնց թվում՝ ԱԳ նախարար Զոհրապ Մնացականյանի, եթե չլիներ մի հանգամանք, որի մասին, կարծես թե մեր իշխանությունները մոռացել են: Բանն այն է, որ համաժողովի պաշտոնական կայքէջում մինչ մեր կողմից մասնակցության չհաստատումը, հայտարարվել էր, որ կարևոր հյուրերից է լինելու Նիկոլ Փաշինյանը: Կարելի է ենթադրել, որ  առանց մեզ հետ նախնական ձեռք բերված պայմանավորվածության համաժողովի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ դա չէր արձանագրվի: Իսկ եթե այնուամենայնիվ նման հայտարարությամբ հանդես գալը բացառապես լեհական կողմի նախաձեռնությունն է, ապա լավ կլինի այս մասին խոսվի, ունենանք որոշակիություն:
Ինչ վերաբերում է համաժողովին առհասարակ, ապա սա  առավելապես Արևելյան Եվրոպայի երկրների համար մասսայականություն վայելող համաժողով է, որին մասնակցում են եվրոպական լիդերներ, բիզնես ներկայացուցիչներ, ներկայացուցիչներ տարբեր հիմնադրամներից: Մի շարք այլ տնտեսական համաժողովների նմանությամբ, այս մեկը ևս կրում է դեկլարատիվ բնույթ, քաղաքական կոնտեքստ:

Говоря о неучастии Армении в экономическом форуме в Польше, власти РА упускают один факт
В сентябре в польском городе Криница-Зрдуй состоится 29-ый Международный экономический форум, в работе котрого не примет участия премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Неучастие Армении в работе конференции может быть истолковано по-разному: начиная от геополитических соображений, связанных с предшествующими конференции мероприятиями, посвященными 80-летию начала Второй мировой войны, завершая вопросами приоритетности и целесообразности участия нашей страны в работе этого форума. В таких случаях правильнее всего ссылаться исключительно на заявления, сделанные соответствующими структурами, в том числе министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном, если бы не обстоятельства, о которых наши власти, похоже, забыли.
Дело в том, что перед тем, как заявить о неучастии нашей страны в работе форума, на официальном сайте международной конференции было объявлено, что Никол Пашинян будет одним из важных гостей мероприятия. Можно предположить, что такое не было бы зафиксировано в официальном пресс-релизе форума, если бы организаторы заранее не согласовали бы это с представителями властей Армении. А если это заявление - исключительно инициатива польской стороны, было бы неплохо сказать об этом, чтобы внести определенную ясность в данный вопрос.
Что касается форума в целом, то отметим, что это - наиболее популярный форум для стран Восточной Европы, в котором принимают участие европейские лидеры, бизнес-лидеры, представители различных фондов. Как и многие другие экономические форумы, эта конференция также носит декларативный и политический контекст.