Հայաստանում այս տարի առաջին դասարան կհաճախի մոտ 42․000 աշակերտ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, Հայաստանը նշում է Գիտելիքի և դպրության օրը՝ նոր ուսումնական տարվա մուտքը։ ԿԳՄՍ նախարարության հանրակթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ այս տարի հանրապետությունում առաջին դասարանցիների կանխատեսվող թիվը 42 հազարն է՝ այնքան, որքան անցած տարի էր։ Վերջնական թիվը դեռ ճշգրտվում է, կհստակեցվի սեպտեմբերի 5-ին։
Այսօր դասապրոցես չկա, սակայն Գիտելիքի և դպրության օրվա առիթով հանրապետության բոլոր ուսումնական հաստատություններում կազմակերպվել են տոնական միջոցառումներ:
Այս ուսումնական տարվա նորություններից է այն, որ առաջին անգամ 48 անուն դասագրքեր կկիսվեն երկու մասի՝ առաջին մաս և երկրորդ մաս։ Առաջին կիսամյակում դասագրքի երկրորդ մասը երեխան կպահի տանը, իր հետ դպրոց չի տանի, առաջինն ավարտելուց հետո նոր կանցնի երկրորդ մասին: Երկհատոր կդառնան այն ծավալուն դասագրքերը, որոնք այս տարի վերահրատարակվելու էին:

42 000 детей В Армении пойдут "в первый раз - в первый класс"
Сегодня, 1 сентября, в Армении отмечают начало нового учебного года и День знаний. Начальник управления общего образования министерства образования, науки, культуры и спорта Ашот Аршакян сообщил NEWS.am, что в этом году ожидаемое число первоклассников в республике составит 42 000 детей: столько же, сколько и в прошлом году. Окончательная цифра уточняется и будет известна 5 сентября.
Сегодня в школах нет занятий, но по случаю Дня знаний во всех учебных заведениях республики прошли праздничные мероприятия.
Одним из новшеств этого учебного года станет то, что впервые 48 наименований учебников будут поделены на две части: первую и вторую. В первом полугодии вторую часть учебников дети будут хранить дома и лишь после завершения обучения по первой части учебников перейдут ко второй.