ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը Իսրայելին և Լիբանանին զսպվածության կոչ է արել
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը Իսրայելին եւ Լիբանանին կոչ է արել  զսպվածություն ցուցաբերել և կատարել հրադադարի մասին 2006 թվականի պայմանավորվածությունները, հայտնել է  գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սթեֆան Դյուժարիկը, փոխանցում է РИА Новости-ը։
Ավելի վաղ լիբանանյան բանակի հրամանատարությունը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից ավելի քան 40 հրթիռ է արձակվել Լիբանանի ուղղությամբ: Իսրայելի բանակը կրակ է բացել այն բանից հետո, երբ Հզբոլլահի զինյալների երկու խումբ սահմանային գոտում իսրայելական տեխնիկա է ոչնչացրել հակատանկային հրթիռով: Շարժման զինյալներն իրենց հերթին նշում են, որ դա եղել է Իսրայելի կողմից նախորդ շաբաթ Դամասկոսի արվարձանի հրթիռակոծման պատասխանը:
Դյուժարիկի խոսքերով՝ գլխավոր քարտուղարը լրջորեն անհանգստացած է ՄԱԿ-ի կողմից երկու երկրների սահման ճանաչված «երկնագույն գծում» տեղի ունեցող միջադեպերից։
Նա առավելագուն զսպվածության կոչ է անում: Հորդորում է բոլոր կողմերին դադարեցնել ցանկացած գործողություն, որոնք խախտում են 1701 բանաձեւը եւ սպառնում ռազմական գործողությունների դադարեցման»,- ասել է Դյուժարիկը մամուլի ծառայության տարածած հայտարարությունում։

Конфликт Израиля и Ливана: ООН призывает к сдержанности
Генсек ООН Антониу Гутерреш призывает Израиль и Ливан проявлять сдержанность и соблюдать договоренности 2006 года о прекращении огня. Об этом, как передает РИА Новости, сообщил официальный представитель генсека Стефан Дюжаррик.
Ранее командование ливанской армии заявило, что со стороны Израиля были выпущены более 40 ракет по окрестностям поселений Марун Ар-Рас, Айтарун и Ярун. Армия Израиля открыла огонь после того, как группа из двух бойцов "Хезболлах" уничтожила израильскую бронетехнику противотанковой ракетой в приграничной зоне. Бойцы шиитского сопротивления в свою очередь провели операцию в ответ на бомбардировки Израиля в пригороде Дамаска на прошлой неделе.
По словам Дюжаррика, генсек ООН серьезно обеспокоен инцидентами у "голубой линии" - признанной ООН границы двух стран.
"Он призывает к максимальной сдержанности. Призывает стороны прекратить все действия, нарушающие резолюцию 1701 и препятствующие прекращению военных действий", - заявил официальный представитель.