Ամազոնիայի երկրների ղեկավարները անտառների պաշտպանության մասին «Լետիցիայի պակտ» են ստորագրել
Պերուի, Էկվադորի, Բրազիլիայի, Բոլիվիայի և Սուրինամի ղեկավարները Ամազոնիայի երկրների գագաթաժողովի արդյունքներով  ստորագրել են «Լետիցիայի պակտը»՝ վերջնական փաստաթուղթ, որով որոշվում է ամազոնյան անտառների պաշտպանության գործում տարածաշրջանի պետությունների փոխգործակցության ապագան, հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Լետիցիայի պակտը ենթադրում է Ամազոնիայի երկրների փոխգործակցություն անտառահատումների պատճառների հակազդման գործում, այդ թվում՝ հանածոների ապօրինի արդյունահանում, թմրավաճառք, գյուղատնտեսական հողերի տարածքների անօրինական մեծացում»,- Twitter-ում հայտնել է Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուկեն:
Դուկեի խոսքով՝ գագաթաժողովի մասնակիցները պայմանավորվել են նաև գիտական և տեխնիկական ոլորտներում մշտական համագործակցության, համատեղ գործողությունների համար ինֆորմացիայի փոխանակման շուրջ:
Գագաթաժողով անցկացնելու համար պատճառ են հանդիսացել այս տարի ամազոնյան անտառներում ուժգին հրդեհները, որոնք տարածքով գրեթե 2 անգամ գերազանցել են 2018 թվականի հրդեհները: Դրանք շարունակվում են արդեն մոտ մեկ ամիս և միջազգային հանրության շրջանում մեծ արձագանք են առաջացրել:

Главы стран Амазонии подписали "Летисийский пакт" для защиты лесов
Руководители Колумбии, Перу, Эквадора, Бразилии, Боливии и Суринама подписали по итогам саммита стран Амазонии "Летисийский пакт" - итоговый документ, определяющий будущее взаимодействие государств региона в защите амазонских лесов, передает РИА Новости.
"Летисийский пакт предусматривает взаимодействие стран Амазонии в противодействии причинам обезлесения, таким как незаконная добыча ископаемых, наркотрафик, нелегальное увеличение площади сельскохозяйственных земель", - сообщил президент Колумбии Иван Дуке на своей странице в Twitter.
По словам Дуке, участники саммита договорились также о постоянном взаимодействии в научной и технической сферах, обмене информацией для обеспечения совместных операций.
Поводом для проведения саммита стали сильные пожары в лесах Амазонии в этом году, почти вдвое превышающие по площади пожары 2018 года. Они продолжаются уже около месяца и вызвали громкую реакцию международного сообщества.