Բրիտանիան հոկտեմբերի 31-ին կլքի ԵՄ-ն՝ չնայած խորհրդարանի դիմադրությանը. Ջոնսոն
Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ի կազմից դուրս կգա հոկտեմբերի 31-ից ոչ ուշ, չնայած Brexit-ի նոր հետաձգման հասնելու բրիտանական խորհրդարանի փորձերին: Այդ մասին հայտարարել է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը՝ Իռլանդիայի իր պաշտոնակից Լեո Վարադքարի հետ Դուբլինում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ինչպես ԵՄ-ում ամենուրեք հասկանում են, ներառյալ Դուբլինը, Brexit-ին նվիրված բանակցություններն ու բանավեճերն արդեն չափազանց երկար են շարունակվում: Այնտեղ ցանկանում են փակել այդ հարցը, և ես նույնն եմ ցանկանում: Մենք ԵՄ-ից դուրս կգանք հոկտեմբերի 31-ին, և ես վստահ եմ, որ խորհրդարանականները կհասկանան, որ դա իմաստուն որոշում է՝ հիմնված ժողովրդավարական հանրաքվեի արդյունքների հարգման վրա: Ինձ բնավ չի վախեցնում այն, ինչ կարող է տեղի ունենալ խորհրդարանում, քանի որ ես կարծում եմ,  որ բրիտանական ժողովուրդը ցանկանում է, որ մենք գործարք կնքենք ԵՄ-ի հետ և հանրակցությունը լքենք հոկտեմբերի 31-ին»,-ասել է Ջոնսոնը՝ հավելելով, որ հավատում է «մինչև հոկտեմբերի 18-ը գործարքի հասնելու հնարավորությանը»:

Джонсон: Британия покинет ЕС 31 октября, несмотря на сопротивление парламента
Великобритания выйдет из состава ЕС не позднее 31 октября, несмотря на попытки британского парламента добиться новой отсрочки Brexit. Об этом заявил в понедельник премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон в ходе совместной пресс-конференции в Дублине со своим ирландским коллегой Лео Варадкаром, передает ТАСС.
"Как понимают везде в ЕС, включая Дублин, посвященные Brexit переговоры и дискуссии продолжаются уже слишком долго. Там хотят закрыть этот вопрос, и я хочу того же. Мы выйдем из ЕС 31 октября, и я уверен, что парламентарии поймут, что это мудрое решение, основанное на уважении результатов демократического референдума. Меня совершенно не пугает то, что может произойти в парламенте, так как я считаю, что британский народ хочет, чтобы мы заключили сделку с ЕС и покинули сообщество 31 октября", - сказал Джонсон, добавив, что верит "в возможность добиться сделки к 18 октября".