Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը կրկին մերժեց Ջոնսոնի առաջարկը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատը երկրորդ անգամ մերժեց երկրում հոտկեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը, հայտնում է ТАСС-ը:
Կառավարության ղեկավարի նախաձեռնության օգտին քվեարկել է ընդամենը 293 օրենսդիր՝ պահանջվող 434-ի փոխարեն, դեմ է հանդես եկել 46-ը:
Ավելի վաղ Լեյբորիստական կուսակցությունը, առանց որի աջակցության Ջոնսոնը չէր կարող ստանալ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու համար անհրաժեշտ քվեների քանակը, հայտարարել էր, որ արտահեթ ընտրությունների մասին Ջոնսոնի առաջարկը կընդունի, եթե վարչապետը ԵՄ-ից Brexit-ի հարցով հետաձգում ուզի, սակայն Ջոնսոնը վճռական է հոկտեմբերի 31-ին երկիրը Միության կազմից դուրս բերելու հարցում:

British Prime Minister Boris Johnson again tried and again failed, to call a snap general election in a vote that took place in the early hours of Tuesday morning, his sixth-straight defeat in five days of House of Commons business.
To trigger an early election, the government needs 434 votes - two-thirds of all MPs in the 650-seat lower house of parliament - but only 293 backed the proposal, Al Jazeera reports.
Opposition parties united to block Johnson's bid to take the country to the polls, distrustful of the prime minister and wary of any chicanery that could see the administration change the date of the election once it was agreed and run down the clock on a "no-deal" Brexit.