Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը կրկին մերժեց Ջոնսոնի առաջարկը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատը երկրորդ անգամ մերժեց երկրում հոտկեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը, հայտնում է ТАСС-ը:
Կառավարության ղեկավարի նախաձեռնության օգտին քվեարկել է ընդամենը 293 օրենսդիր՝ պահանջվող 434-ի փոխարեն, դեմ է հանդես եկել 46-ը:
Ավելի վաղ Լեյբորիստական կուսակցությունը, առանց որի աջակցության Ջոնսոնը չէր կարող ստանալ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու համար անհրաժեշտ քվեների քանակը, հայտարարել էր, որ արտահեթ ընտրությունների մասին Ջոնսոնի առաջարկը կընդունի, եթե վարչապետը ԵՄ-ից Brexit-ի հարցով հետաձգում ուզի, սակայն Ջոնսոնը վճռական է հոկտեմբերի 31-ին երկիրը Միության կազմից դուրս բերելու հարցում:

Британские депутаты во второй раз отвергли предложение Джонсона
Палата общин во второй раз отвергла предложение премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона провести в октябре досрочные выборы в парламент страны, сообщает ТАСС. В ходе голосования, которое в прямом эфире транслировал парламентский телеканал, инициативу главы правительства поддержали лишь 293 законодателя, что значительно меньше требуемого. Против выступили 46 депутатов.
Для того, чтобы назначить внеочередные выборы правительство должно было заручиться поддержкой 434 депутатов - двух третьих от всего состава Палаты общин, что возможно лишь при поддержке со стороны оппозиции. Однако Лейбористская партия, которую поддержали другие оппозиционные силы, заявила о намерении поддержать досрочные выборы лишь после того, как Джонсон попросит у Евросоюза об отсрочке Brexit.