Վարչապետը մասնակցել է ՄԱԿ-ի՝ Կայուն զարգացմանը նվիրված քննարկմանը
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման նպատակներ. 2020-2030 տեսլական» խորագրով գագաթաժողովի աշխատանքներին և հանդես եկել ելույթով։
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Ձերդ Գերազանցություններ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ուրախ եմ մասնակցել կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրականացման վրա ազդող միտումներին ու մարտահրավերներին նվիրված այսօրվա քննարկմանը: Կայուն զարգացման նպատակները սահմանում են զարգացման համագործակցության հավակնոտ շրջանակ՝ նպատակ ունենալով վերափոխել հասարակությունները և հասնել կայուն ներառական տնտեսական աճի:
Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ անհավասարությունը շարունակ աճում է, իսկ բացառման միտումները՝ ահագնանում: Հետևաբար, մենք պետք է քննարկենք այն ուղիները, որտեղ կարող ենք միասին աշխատել՝ ներառական գործընթացների դրական օրինակների միջոցով մեղմելու առկա միտումները և մարտահրավերները։
Ներկայում Հայաստանը գտնվում է բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրագործման փուլում, որի նպատակն է մեր ժողովրդին օժտել հնարավորինս լայն իրավասություններով, որպեսզի յուրաքնչյուր ոք կարողանա օգտագործել իր տաղանդն ու էներգիան հանուն կայուն զարգացող և բարգավաճ հասարակության:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ հասարակության մեջ առաջընթաց չի կարող լինել, եթե դատական համակարգը հանրային վստահություն չվայելի: Եթե դատական համակարգը արդար չէ, կայուն զարգացում չի կարող լինել, տնտեսական աճ չի կարող գրանցվել, ներդրումներ չեն գա: Եվ մենք այժմ գտնվում ենք մեր դատական համակարգի բարեփոխման ուղիների և ձևերի մշակման գործընթացում:
Անցյալ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած խաղաղ թավշյա հեղափոխությունն ամբողջությամբ վերափոխեց կանանց դերը հասարակության մեջ: Այսօր մենք լիովին համոզված ենք, որ նրանք կարող են փոփոխություններ բերել մեր երկրին. հետևաբար մենք խթանում ենք կանանց իմաստալից մասնակցությունը մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում: Բիզնեսում կանանց մասնաբաժինն աճում է: Կառավարչական բարձր պաշտոններում կանանց մասնաբաժինը համեմատելի է Եվրամիությունում գրանցված միջին ցուցանիշին: ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մենք ունենք ավելի շատ կին, քան համաշխարհային միջին ցուցանիշն է: Այսօր մենք կանանց մեծ մասնակցություն ունենք խորհրդարանում, կառավարության բարձրագույն պաշտոններում:
Ընդհանուր տեսակետ կա, որ հեղափոխությունները բացասական ազդեցություն են ունենում բիզնեսի վրա: Այնուամենայնիվ, անցյալ տարի մեր տնտեսությունը թուլության որևէ նշան ցույց չտվեց: Ընդհակառակը, մեր ՀՆԱ-ն 2018-ին գրանցեց 5.2% աճ: Մեր ֆինանսական համակարգը բացարձակապես կայուն է եղել: Նույնիսկ մեր ազգային արժույթը մնաց կայուն, չնայած վերջին մեկ տարվա ընթացքում գրեթե բոլոր տարածաշրջանային արժույթների արժեզրկմանը։
2019 թվականի առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ներդրումների ծավալն աճել է ընդհուպ 26%-ով: Եվ վերջապես, մենք մեր բյուջեի եկամտային մասն ավելացրել ենք 25,1% -ով` ստվերային տնտեսության դեմ պայքարում մեր կառավարության կողմից ձեռնարկված կտրուկ միջոցների շնորհիվ:
Այժմ մենք վերափոխում ենք մեր հարկային համակարգը, որպեսզի գորխարար միջավայրն էլ ավելի բարելավվի Հայաստանում:
Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում Հայաստանն արդյունաբերական երկիր դարձնելու և մեր տնտեսությունը հանքարդյունաբերականից բարձր տեխնոլոգիականի վերածելու նպատակով: Զբոսաշրջությունը մեր տնտեսական առաջընթացի ևս մեկ կարևոր արագացուցիչ է: Մասնավորապես, մենք կենտրոնանում ենք մշակութային, էկոլոգիական և բժշկական տուրիզմի վրա:
Տնտեսական առաջընթացին միտված մեր քաղաքականության մեջ մենք կենտրոնանում ենք մարդկային կապիտալի վրա: Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս մեր երիտասարդության կարողությունների զարգացմանը թվային տեխնոլոգիաների ուսուցման միջոցով: Այս ոլորտում կարևոր ձեռքբերումներից է ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, որտեղ հազարավոր հայ պատանիներ հնարավորություն ունեն սովորելու նոր տեխնոլոգիաներ: Կենտրոնը հիմնադրվել է Երևանում և արդեն գործում է մի շարք այլ երկրներում։
Տնտեսական և բնապահպանական քաղաքականության ինտեգրումը կարևոր խնդիր է Հայաստանի համար: Դժբախտաբար, մեզ արդեն իսկ սպառնում է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը՝ միջինում գրանցելով Ցելսիուս ջերմաստիճանի 1,3 աստիճան բարձրացում, ինչը մեզ դարձնում է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 4-րդ ամենախոցելի երկիրը: Այս խնդրի լուծման համար մենք մշակում ենք կլիմայի ֆինանսավորման նորարարական մեխանիզմ, համաձայն Գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնած Կլիմայի գործողությունների գագաթաժողովում Հայաստանի ստանձնած ազգային պարտավորության:
Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս նաև ՄԱԿ-ի զարգացման համակարգի հետ համագործակցությանը՝ Խելացի զարգացման (Smart Development) ծրագրի շրջանակում: Այս գործընթացը ներկայումս փոխլրացվում է Հայաստան 2050-ի հավակնոտ տրանսֆորմացիոն ռազմավարության մեկնարկով, որը բաղկացած է 16 մեգանպատակներից:
Դեռ շատ անելիքներ ունենք: Մենք պետք է հաղթահարենք աղքատության շոշափելի մակարդակը մեր երկրում: Մենք դեռ պետք է մեր տնտեսությունը վերածենք տեխնոլոգիական առումով զարգացած և էկոլոգիապես մաքուր արդյունաբերության:
Կայուն զարգացման նպատակները կոչված են խթանելու մարդկային արժանապատվության, հավասարության և ժողովրդավարության արժեքները: Եվ մեր նպատակն է վերակենդանացնել և ամրապնդել այդ մարդակենտրոն արժեքները:

Мы предпринимаем шаги для превращения Армении в промышленную страну: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках рабочего визита в Нью-Йорк принял участие в саммите ООН "Цели стабильного развития: видение 2020-2030 гг.", в ходе которого выступил с речью.
Ниже представляем речь премьер-министра Никола Пашиняна полностью:
"Ваши превосходительства,
Я рад принять участие в сегодняшнем обсуждении о тенденциях и проблемах, влияющих на реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР). Цели устойчивого развития устанавливают амбициозную базу для сотрудничества в целях преобразования общества и достижения устойчивого инклюзивного экономического роста.
Мы живем в таком мире, где неравенство последовательно растет, а негативные тенденции ужесточаются. Следовательно, мы должны обсудить те пути, над которыми должны совместно работать для смягчения тенденций и вызовов посредством положительных примеров инклюзивных процессов.
В настоящее время Армения находится на этапе реализации амбициозной повестки реформ, цель которых заключается в том, чтобы дать нашему народу максимально широкие полномочия, чтобы каждый смог использовать свой талант и свою энергию во благо стабильно развивающегося и процветающего общества.
Мы глубоко убеждены, что прогресс в обществе невозможен без общественного доверия к судебной системе. Если судебная система несправедлива, не может быть стабильного развития, невозможен экономический рост, не будет инвестиций. И сейчас мы находимся в процессе разработки путей и формата реформирования судебной системы.
Произошедшая в прошлом году в Армении бархатная революция полностью преобразовала роль женщин в обществе. Сегодня мы полностью убеждены, что они могут изменить нашу страну, следовательно, мы стимулируем разумное участие женщин во всех сферах нашей жизни. Растет доля женщин в бизнесе. Доля женщин на высоких управленческих должностях сопоставима со средним показателем по странам ЕС. В сфере ИТ и высоких технологий в Армении работает больше женщин, чем в среднем в мире. Сегодня велико участие женщин в парламенте и на высоких постах в правительстве.
Существует общее мнение, что революции негативно влияют на бизнес. Тем не менее, в прошлом году наша экономика не показала никаких признаков ослабления. Наоборот, в 2018 году рост ВВП составил 5.2%. Наша финансовая система оказалась абсолютно стабильной. Даже наша национальная валюта сохранила стабильность, несмотря на обесценение национальных валют практически всех стран региона в прошлом году.
В первом полугодии 2019 года объем иностранных инвестиций вырос вплоть до 26%. И, наконец, доходная часть нашего бюджета увеличилась на 25,1% за счет принятых нашим правительством жестких мер по борьбе с теневой экономикой.
Сейчас мы реформируем налоговую систему, чтобы еще больше улучшить предпринимательскую среду в Армении.
Мы предпринимаем шаги для превращения Армении в промышленную страну и превращения экономики из горнорудной в высокотехнологичную. Туризм является еще одним важным ускорителем нашего экономического прогресса. В частности, мы концентрируемся на культурном, экологическом и медицинском туризме.
В политике, нацеленной на экономический прогресс, мы делаем акцент на человеческий капитал. Приоритетом для нас является развитие навыков молодежи посредством обучения цифровым технологиям. В этой сфере одним из важнейших приобретений является центр креативных технологий "Тумо", где тысячи армянских юношей и девушек имеют возможность обучаться новым технологиям. Центр был основан в Ереване и уже действует также в ряде других стран
Важной задачей для Армении является интеграция экономической и экологической политики. К сожалению, нам уже угрожает негативное влияние изменения климата: в среднем фиксируется потепление на 1,3 градусов по Цельсию, что делает нас четвертой по уязвимости страной среди стран Восточный Европы и Центральной Азии. Для решения данной проблемы мы разрабатываем инновационный механизм финансирования климата, согласно национальным обязательствам Армении, принятым в рамках инициированного генеральным секретарем ООН Саммита по климатическим действиям.
Мы также отдает приоритет сотрудничеству с системой развития ООН в рамках программы "Умное развитие" (Smart Development). Данный процесс в настоящее время взаимодополняется стартом амбициозной трансформационной стратегии "Армения-2050", которая состоит из 16 мегацелей.
Нам еще многое предстоит сделать. Мы должны преодолеть заметный уровень бедности в нашей стране. Мы еще должны превратить нашу экономику в технологически развитую и экологически чистую промышленность
Цели устойчивого развития призваны стимулировать ценности человеческого достоинства, равенства и демократии. И наша цель - реанимировать и укрепить эти антропоцентрические ценности.