Վարչապետը մասնակցել է ՄԱԿ-ի՝ Կայուն զարգացմանը նվիրված քննարկմանը
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման նպատակներ. 2020-2030 տեսլական» խորագրով գագաթաժողովի աշխատանքներին և հանդես եկել ելույթով։
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Ձերդ Գերազանցություններ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ուրախ եմ մասնակցել կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրականացման վրա ազդող միտումներին ու մարտահրավերներին նվիրված այսօրվա քննարկմանը: Կայուն զարգացման նպատակները սահմանում են զարգացման համագործակցության հավակնոտ շրջանակ՝ նպատակ ունենալով վերափոխել հասարակությունները և հասնել կայուն ներառական տնտեսական աճի:
Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ անհավասարությունը շարունակ աճում է, իսկ բացառման միտումները՝ ահագնանում: Հետևաբար, մենք պետք է քննարկենք այն ուղիները, որտեղ կարող ենք միասին աշխատել՝ ներառական գործընթացների դրական օրինակների միջոցով մեղմելու առկա միտումները և մարտահրավերները։
Ներկայում Հայաստանը գտնվում է բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրագործման փուլում, որի նպատակն է մեր ժողովրդին օժտել հնարավորինս լայն իրավասություններով, որպեսզի յուրաքնչյուր ոք կարողանա օգտագործել իր տաղանդն ու էներգիան հանուն կայուն զարգացող և բարգավաճ հասարակության:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ հասարակության մեջ առաջընթաց չի կարող լինել, եթե դատական համակարգը հանրային վստահություն չվայելի: Եթե դատական համակարգը արդար չէ, կայուն զարգացում չի կարող լինել, տնտեսական աճ չի կարող գրանցվել, ներդրումներ չեն գա: Եվ մենք այժմ գտնվում ենք մեր դատական համակարգի բարեփոխման ուղիների և ձևերի մշակման գործընթացում:
Անցյալ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած խաղաղ թավշյա հեղափոխությունն ամբողջությամբ վերափոխեց կանանց դերը հասարակության մեջ: Այսօր մենք լիովին համոզված ենք, որ նրանք կարող են փոփոխություններ բերել մեր երկրին. հետևաբար մենք խթանում ենք կանանց իմաստալից մասնակցությունը մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում: Բիզնեսում կանանց մասնաբաժինն աճում է: Կառավարչական բարձր պաշտոններում կանանց մասնաբաժինը համեմատելի է Եվրամիությունում գրանցված միջին ցուցանիշին: ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մենք ունենք ավելի շատ կին, քան համաշխարհային միջին ցուցանիշն է: Այսօր մենք կանանց մեծ մասնակցություն ունենք խորհրդարանում, կառավարության բարձրագույն պաշտոններում:
Ընդհանուր տեսակետ կա, որ հեղափոխությունները բացասական ազդեցություն են ունենում բիզնեսի վրա: Այնուամենայնիվ, անցյալ տարի մեր տնտեսությունը թուլության որևէ նշան ցույց չտվեց: Ընդհակառակը, մեր ՀՆԱ-ն 2018-ին գրանցեց 5.2% աճ: Մեր ֆինանսական համակարգը բացարձակապես կայուն է եղել: Նույնիսկ մեր ազգային արժույթը մնաց կայուն, չնայած վերջին մեկ տարվա ընթացքում գրեթե բոլոր տարածաշրջանային արժույթների արժեզրկմանը։
2019 թվականի առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ներդրումների ծավալն աճել է ընդհուպ 26%-ով: Եվ վերջապես, մենք մեր բյուջեի եկամտային մասն ավելացրել ենք 25,1% -ով` ստվերային տնտեսության դեմ պայքարում մեր կառավարության կողմից ձեռնարկված կտրուկ միջոցների շնորհիվ:
Այժմ մենք վերափոխում ենք մեր հարկային համակարգը, որպեսզի գորխարար միջավայրն էլ ավելի բարելավվի Հայաստանում:
Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում Հայաստանն արդյունաբերական երկիր դարձնելու և մեր տնտեսությունը հանքարդյունաբերականից բարձր տեխնոլոգիականի վերածելու նպատակով: Զբոսաշրջությունը մեր տնտեսական առաջընթացի ևս մեկ կարևոր արագացուցիչ է: Մասնավորապես, մենք կենտրոնանում ենք մշակութային, էկոլոգիական և բժշկական տուրիզմի վրա:
Տնտեսական առաջընթացին միտված մեր քաղաքականության մեջ մենք կենտրոնանում ենք մարդկային կապիտալի վրա: Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս մեր երիտասարդության կարողությունների զարգացմանը թվային տեխնոլոգիաների ուսուցման միջոցով: Այս ոլորտում կարևոր ձեռքբերումներից է ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, որտեղ հազարավոր հայ պատանիներ հնարավորություն ունեն սովորելու նոր տեխնոլոգիաներ: Կենտրոնը հիմնադրվել է Երևանում և արդեն գործում է մի շարք այլ երկրներում։
Տնտեսական և բնապահպանական քաղաքականության ինտեգրումը կարևոր խնդիր է Հայաստանի համար: Դժբախտաբար, մեզ արդեն իսկ սպառնում է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը՝ միջինում գրանցելով Ցելսիուս ջերմաստիճանի 1,3 աստիճան բարձրացում, ինչը մեզ դարձնում է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 4-րդ ամենախոցելի երկիրը: Այս խնդրի լուծման համար մենք մշակում ենք կլիմայի ֆինանսավորման նորարարական մեխանիզմ, համաձայն Գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնած Կլիմայի գործողությունների գագաթաժողովում Հայաստանի ստանձնած ազգային պարտավորության:
Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս նաև ՄԱԿ-ի զարգացման համակարգի հետ համագործակցությանը՝ Խելացի զարգացման (Smart Development) ծրագրի շրջանակում: Այս գործընթացը ներկայումս փոխլրացվում է Հայաստան 2050-ի հավակնոտ տրանսֆորմացիոն ռազմավարության մեկնարկով, որը բաղկացած է 16 մեգանպատակներից:
Դեռ շատ անելիքներ ունենք: Մենք պետք է հաղթահարենք աղքատության շոշափելի մակարդակը մեր երկրում: Մենք դեռ պետք է մեր տնտեսությունը վերածենք տեխնոլոգիական առումով զարգացած և էկոլոգիապես մաքուր արդյունաբերության:
Կայուն զարգացման նպատակները կոչված են խթանելու մարդկային արժանապատվության, հավասարության և ժողովրդավարության արժեքները: Եվ մեր նպատակն է վերակենդանացնել և ամրապնդել այդ մարդակենտրոն արժեքները:

During his working visit to New York, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the “UN Sustainable Development Goals: The 2020-2030 Vision” summit and delivered a speech. Below is the full text of Prime Minister Nikol Pashinyan’s speech.
“Excellences,
It is a great pleasure to take part in today’s discussion on the trends and challenges impacting the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs). The SDGs set out an ambitious framework for development cooperation, with a view to transform societies and achieve sustainable and inclusive economic growth.
We live in a world where inequalities continue to grow and tendencies of exclusion continue to rise. Therefore, we need to look into the ways in which we can work together to mitigate the current trends and challenges, through positive examples of inclusive processes.
Currently Armenia is in the midst of implementing an ambitious reform agenda, aimed at empowering our people, each and every one to use their talent and energy and make our society more resilient and prosperous.
We strongly believe that no progress could be achieved in a society if the judicial system is not trusted. If the judiciary is not fair, no sustainable development can be achieved, no economic growth can be registered, no investments will flow. And we are now in the process of elaboration on the ways and modalities of reforming our judiciary.
Our peaceful velvet revolution, which took place in Armenia last year, totally transformed the role of women in the society. Today we are absolutely convinced that they can bring changes to our country; hence we are promoting meaningful participation of women in all aspects of our life. The share of women in business is rising. The proportion of women in high managerial positions is similar to the average figure recorded in the European Union. We have more women in the IT and high-tech sector than the global average. Today we have a large participation of women in our Parliament, in top positions of our Government.
The revolutionary changes, as it is generally believed, have a negative effect on business. Nevertheless, last year our economy did not show any signs of weakness. On the contrary, our GDP registered a 5.2% growth in 2018. Our financial system has been absolutely stable. Even our national currency remained stable despite the devaluation of almost all regional currencies during the last year. In the first half of 2019 the volume of the foreign investments to Armenia has grown up to 26%. And last but not least, we have increased the income part of our budget by 25.1% due to the drastic measures taken by our Government in the fight against shadow economy.
We are now reforming our tax system to make business operations in Armenia even smoother.
We are taking steps to become an industrial country and transform our economy from mining to high tech. Tourism is yet another important accelerator of our economic advancement. In particular, we focus on cultural, ecological, and medical tourism.
In our policies of economic advancement, we focus on human capital. We place high priority on empowerment and capacity building of our youth, providing digital technology training. One of the important achievements in this field is the TUMO Center for Creative Technologies, where thousands of Armenian teens have the opportunity to learn new technologies. The Center started out in Yerevan, and has already expanded to a number of other countries.
The integration of economic and environmental policies is an important issue for Armenia. Unfortunately, we are already facing the negative impact of the climate change having registered a 1.3-degree Celsius average temperature increase, which makes us the 4th most vulnerable country in the Eastern Europe and Central Asia. To address this problem, we have been working to develop an innovative climate finance mechanism which is part of Armenia’s national pledge for the Climate Action Summit of the Secretary-General.
We put high priority on the cooperation with the United Nations development system for the advancement of Smart Development. This process is currently complemented by the launch of an ambitious Transformation Strategy of Armenia 2050, consisted of sixteen mega goals.
We still have a lot to achieve. We have to overcome a tangible degree of poverty in our country. We still have to transform our economy to technologically advanced and environmentally friendly industry.
The Sustainable Development Goals are designed to promote the values of human dignity, equality and democracy. And our aim is to revive and strengthen those human-centered-values.