Ջոնսոնը հայտարարել է, որ ԵՄ-ին կխնդրի հետաձգել Brexit-ը, եթե չհասնի գործարքի կնքման
Շոտլանդիայի Սեսիոն դատարանն ստացել է բրիտանական կառավարության և նրա ղեկավար Բորիս Ջոնսոնը գրավոր հավաստիացումները, որ վարչապետը ԵՄ-ին կխնդրի հետաձգել Brexit-ը, եթե չկարողանա Բրյուսելի հետ նոր համաձայնագիր կնքել առաջիկա «ապահարզանի» պայմանների մասին: Կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումն ամփոփող փաստաթղթից է մեջբերել բրիտանացի իրավաբան Ջո Մոյեմը Twitter-ի իր էջում:
«Եթե 1 (1) և 2 պարագրաֆներում շարադրված պայմաններից ոչ մեկը չկատարվի, նա (վարչապետ Ջոնսոնը) սահմանված ձևով 2019 թվականի հոկտեմբերի 19-ից ոչ ուշ նամակ կուղարկի (Brexit-ի հետաձգման խնդրանքով)»,-ասվում է փաստաթղթում:
Ավելի վաղ Ջոնսոնը բազմիցս հայտարարել է, որ Եվրամիությանը չի խնդրելու հերթական անգամ հետաձգել Brexit-ի ամսաթիվը և ավելի շուտ «մեռած կպառկի ջրանցքում», քան կգնա այդ քայլին:

Джонсон заявил, что попросит ЕС отложить Brexit, если не добьется сделки
Сессионный суд Шотландии получил письменные заверения британского правительства и его главы Бориса Джонсона в том, что премьер-министр попросит ЕС об отсрочке Brexit, если не сможет заключить с Брюсселем новое соглашение об условиях предстоящего "развода". Выдержки из документа с изложением официальной позиции правительства опубликовал в пятницу на своей странице в Twitter британский юрист Джо Моэм, сообщает ТАСС.
"В случае, если ни одно из условий, изложенных в параграфах 1(1) и 2, не будет выполнено, он [премьер-министр Джонсон] направит письмо [с просьбой об отсрочке Brexit] в установленной форме не позднее 19 октября 2019 года", - говорится в документе.
При этом ранее Джонсон неоднократно заявлял о том, что не будет просить Евросоюз в очередной раз отложить дату Brexit и скорее будет "лежать мертвым в канаве", чем пойдет на такой шаг.