Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի դիրքորոշումը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի՝ Խորhրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում հնչեցրած դիրքորոշումը՝ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում բոլոր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և առաջմղման կարևորության մասին, անկախ նրանց բնակության պետությունների քաղաքական կամ իրավական կարգավիճակից։ Այս մասին իր մեկնաբանության մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը։
«Ողջունում ենք Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի՝ Խորhրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստասշրջանում հնչեցրած դիրքորոշումը՝ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում բոլոր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և առաջմղման կարևորության մասին, անկախ նրանց բնակության պետությունների քաղաքական կամ իրավական կարգավիճակից։
Հավատարիմ լինելով ժողովրդավարական արժեքներին և ճանաչելով միջազգային հանրության կարևոր ձեռքբերումները մարդու իրավունքների պաշտպանության, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության ոլորտներում՝ Արցախը, սկսած 1992 թ., միակողմանիորեն միացել է միջազգային մի շարք կոնվենցիաների, այդ թվում Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան։
Համոզված ենք, որ յուրաքանչյուր մարդու իրավունքների և ազատությունների հարգման երաշխավորումը՝ հիմնված արդարության և հավասարության վրա, հանդիսանում են կայունության, զարգացման և տևական խաղաղության հիմքը։ Այս կապակցությամբ կարևոր ենք համարում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի մտադրությունը գտնելու հնարավորություններ՝ չկարգավորված հակամարտությունների գոտում բնակվող մարդկանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում կազմակերպության մեխանիզմների օգտագործման համար՝ բոլոր ներգրավված կողմերի հետ շփումների միջոցով։ Մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող հարցերի քաղաքականացման բոլոր փորձերը պետք է խստորեն կանխարգելվեն։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ համագործակցության պատրաստակամության մասին, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ նպատակ ունենալով հետևողականորեն ամրապնդել սեփական քաղաքացիների համընդհանուր և անօտարելի իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ազգային մեխանիզմները՝ ներառյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում»,- ասվում է Անի Սարգսյանի մեկնաբանության մեջ։

Приветствуем позицию Генерального Секретаря Совета Европы Марии Пейчинович Бурич: МИД Арцаха
Власти Республики Арцах неоднократно заявляли о своей готовности к сотрудничеству с международными организациями, в том числе с Советом Европы. Как передает пресс-служба МИД Арцаха, об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Республики Арцах Ани Саргсян.
"Приветствуем позицию Генерального Секретаря Совета Европы Марии Пейчинович Бурич, озвученную ею на осенней сессии Парламентской Ассамблеи, о важности защиты и продвижения прав всех граждан, проживающих на пространстве Совета Европы вне зависимости от политического или правового статуса государств, в которых они проживают.
Будучи приверженным демократическим ценностям и признавая важные достижения международного сообщества в области защиты прав человека, основных свобод и верховенства закона, Арцах в одностороннем порядке, начиная с 1992, года присоединился к ряду международных конвенций, включая Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах, Международный пакт о гражданских и политических правах и Европейскую конвенцию о защите прав человека и фундаментальных свобод.
Убеждены, что гарантия уважения прав и свобод каждого человека на основе справедливости и равенства является фундаментом стабильности, развития и устойчивого мира. В связи с этим считаем важным намерение Генерального Секретаря Совета Европы найти возможности для использования механизмов организации в деле защиты прав и свобод людей, проживающих в зонах неразрешенных конфликтов, посредством контактов со всеми вовлеченными сторонами. Любые попытки политизировать вопросы, относящиеся к сфере прав человека, должны быть строго пресечены.
Власти Республики Арцах неоднократно заявляли о своей готовности к сотрудничеству с международными организациями, в том числе с Советом Европы, с целью последовательного укрепления национальных механизмов защиты универсальных и неотъемлемых прав и свобод своих граждан, включая в рамках взятых на себя международных обязательств'', - заявила Ани Саргсян.