Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Էջմիածնի հիմնադրման օրվան նվիրված տոնակատարություններին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Էջմիածին և մասնակցել քաղաքի հիմնադրման 2704-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Տոնական միջոցառումների ծրագիրը մեկնարկել է Էջմիածնի հիմնադրման 2704-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստով, որը տեղի է ունեցել քաղաքի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում:
Վարչապետը մասնակցել է հանդիսավոր նիստին և հանդես եկել շնորհավորական խոսքով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի տիկին քաղաքապետ,
Էջմիածնի ավագանու հարգելի անդամներ,
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների մեծարգո նախարար,
Ազգային ժողովի պատգամավորներ, մարզպետներ,
Գերաշնորհ Տեր,
Մեծարգո դեսպաններ,
Սիրելի էջմիածինցիներ,
շնորհավորում եմ բոլորիս Էջմիածնի 2704-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս ամբիոնից արդեն շատ բան ասվեց Էջմիածնի մասին, և կարծում եմ, այո՛, մեր միասնական ընկալումն Էջմիածնի վերաբերյալ հենց դա է, որ Էջմիածինը համայն հայության հոգևոր մայրաքաղաքն է: Ըստ էության, սա ասելով, ես ուզում եմ ընդգծել, որ Էջմիածինը մեր ժողովրդի կյանքում տեղի ունեցած մի քանի շրջադարձային փոփոխությունների կենտրոն և մայրաքաղաք է:
Առաջինը, իհարկե, քրիստոնեության ընդունումն է, որը շրջադարձային, հեղափոխական նշանակություն ունեցավ մեր կյանքում, և այսօր մեր ինքնության անբաժանելի մասն է քրիստոնեությունը, Հայ Առաքելական Եկեղեցին:
Որպես այս իրադարձության տրամաբանական և նույնքան շրջադարձային իրադարձություն՝ Էջմիածինը դարձավ հայոց գրերի ստեղծման կենտրոնը, որովհետև դրանով զբաղվեցին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Սահակ Պարթևը՝ Վռամշապուհ արքայի հանձնարարությամբ և Մեսրոպ Մաշտոցը: Գրերն ստեղծվեցին, և Էջմիածինը դարձավ հայոց դպրության մայրաքաղաքը, և այստեղ հիմք դրվեց հայերենով կրթությանը: Սա նույնպիսի հեղափոխական մի իրադարձություն էր, որ տեղի է ունեցել մեր կյանքում, և այսօր նույնպես մեր ինքնության անբաժանելի մասն է:
Հաջորդ իրադարձությունը, որի մասին նույնպես հիշատակվեց, Սարդարապատի ճակատամարտն է: Շատերը՝ պատմաբաններ, ոչ պատմաբաններ, համոզված են, որ Սարդարապատի ճակատամարտի ճակատագրում շատ մեծ նշանակություն ունեցավ այն հանգամանքը, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվեց հեռանալ Էջմիածնից, երբ նրան բացատրում էին, որ, ահա, թշնամին շատ մոտ է, Ձեր կյանքին վտանգ է սպառնում և խելամիտ կլինի հեռանալ Էջմիածնից: Բայց Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ցուցաբերելով բացառիկ խիզախություն, ասաց, որ եթե իմ ժողովուրդը և մեր բանակը չեն կարող ինձ պաշտպանել, ես ինքս սուր կվերցնեմ և կպաշտպանեմ ինքս ինձ, մեր հավատը և մեր եկեղեցին: Եվ այս լուրը կայծակնային արագությամբ տարածվեց Սարդարապատում կանգնած զինվորների շրջանում, ինչն աներկբա կերպով կրկնապատկեց, բազմապատկեց նրանց ուժը, եռանդը, բարձրացրեց նրանց մարտական ոգին:
Հաջորդ փուլը, որտեղ Էջմիածինը շատ կարևոր նշանակություն է ունեցել, շատ մեծ ակտիվություն է ցուցաբերել, ուզում եմ ընդգծել՝ արցախյան հերոսամարտի շրջանն էր, երբ բազմաթիվ էջմիածինցիներ մեկնեցին առաջնագիծ ու սեփական կյանքի և առողջության գնով պաշտպանեցին մեր հայրենիքը, պաշտպանեցին Լեռնային Ղարաբաղը՝ Արցախը, ինչպես Հայաստանի բազմաթիվ այլ քաղաքներ, բնակավայրեր:
Իհարկե, անկախության շրջանում Էջմիածնի պատմությունը շատ մեծ հակասություններ է ունեցել, քաղաքը միշտ եղել է ուշադրության կենտրոնում. եղել են հաջողություններ, եղել են անհաջողություններ, եղել են լուսավոր էջեր, եղել են ոչ այնքան լուսավոր էջեր: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ արդի իմաստով, քաղաքական իմաստով Էջմիածինը ևս մեկ շրջադարձային նշանակություն ունեցող իրադարձության կենտրոն դարձավ: Եվ ես դա շատ սիմվոլիկ եմ համարում, որ այդ հազարմյա պատմության ընթացքում այս կարևոր, իհարկե, իր մասշտաբներով գուցե ոչ այնքան մեծ, բայց բովանդակությամբ գուցե շրջադարձային իրադարձություն տեղի ունեցավ, և երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանում ընտրվեց կին քաղաքապետ: Ես սա նույնպես շատ կարևոր իրադարձություն եմ համարում և հույս ունեմ, որ այս իրադարձությունը նույնպես մեր երկրում ունենալու է շրջադարձային հետևանքներ:
Հայաստանի Հանրապետությունում կանանց ներգրավումը պետական կառավարման գործում, քաղաքական գործընթացներում, հանրային կյանքում պիտի ավելի ու ավելի մեծ մասշտաբներ ունենա, և դա պետք է իր ազդեցությունն ունենա Հայաստանի զարգացման գործում: Այսօր կանայք Հայաստանում բնակչության ավելի քան կեսն են, և եթե մենք բոլոր անհրաժեշտ և տրամաբանական պայմանները և մթնոլորտը չապահովենք, որպեսզի կանայք հանրային կյանքում, տնտեսական ակտիվության իմաստով գործունեության բավարար դաշտ ստանան, դա կնշանակի, որ մենք մեր զարգացման ռեսուրսի կեսից ավելին սահմանափակում ենք ,և մենք մեր զարգացման ճանապարհին դնում ենք անհարկի խոչընդոտներ: Ընդ որում, ինչպես բազմիցս ասել եմ, հիմա էլ ուզում եմ ընդգծել, որ իմ ընկալմամբ և պատկերացմամբ, և թող ներվի ինձ ասել, նաև փորձով, կանանց ակտիվությունն ամենևին չի հակասում ավանդական ընտանիքի վերաբերյալ մեր պատկերացումներին, որովհետև բազմաթիվ կանայք, ովքեր ակտիվ տնտեսական, հանրային գործունեություն են ծավալում, նրանք նույնքան պարտաճանաչ և հոգատար ընտանիքի մայր են, և նրանք կարողանում են, ի տարբերություն տղամարդկանց, երկու ճակատով աշխատել և կռվել՝ բառիս փոխաբերական իմաստով:
սիրելի հայրենակիցներ,
հարգելի տիկին քաղաքապետ,
մեզ բոլորիս շնորհավորում եմ Էջմիածնի 2704–ամյակի այս լուսավոր օրվա կապակցությամբ: Ես չգիտեմ՝ 2704 տարի առաջ արդյոք մեր նախնիները մտածե՞լ են այսօրվա մասին, մտածե՞լ են արդյոք, թե ինչպիսին են ուզում տեսնել մեզ, ինչպիսին են ուզում, որ մենք տեսնենք իրենց, բայց Էջմիածինը մեր յուրաքանչյուրի, աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր հայի ինքնության անբաժանելի մասն է: Եվ ես հույս ունեմ, որ այսօրվա Էջմիածնում, այսօրվա Հայաստանում կա մտածողության այդպիսի կերպ, որ մենք մտածենք ոչ միայն այսօրվա մասին, ոչ միայն երեկվա մասին, այլև վաղվա մասին, ոչ միայն մեկ օրվա, մեկ շաբաթվա, մեկ տարվա, այլև հազարամյակի կտրվածքով: Ես հավատում եմ, որ 2704-ամյա Էջմիածինն ամենամեծ և կարևոր վկայությունն է, որ մենք ունենք պատասխանատվություն նաև այն սերունդի առաջ, որը պիտի նշի Էջմիածին քաղաքի 5408-ամյակը: Եվ ես ուզում եմ, որ նրանք շնորհակալությամբ հիշեն մեզ և մեր նախնիներին:
Այս շնորհակալությանն արժանանալը, թերևս, մեր ամենակարևոր առաքելությունն է, և այդ առաքելությունն իրականացնելու համար մենք պետք է կենտրոնացնենք մեր բոլոր ուժերը, մեր հավատը: Հավատն իսկապես նույնքան կարևոր է, որովհետև, ինչպես ասված է Աստվածաշնչում, եթե մանանեխի հատիկի չափ հավատ ունենաս և սարին ասես՝ ահա, վեր կաց և ծովն ընկիր, սարը կշարժվի իր տեղից և կընկնի ծովը: Մենք բազմաթիվ և եթե ոչ բազմաթիվ, ապա մի քանի սարեր մեր հավատով և համոզվածությամբ արդեն իսկ ուղարկել ենք կամ տեղափոխել ենք կամ շարժել ենք: Եվ այս հավատը մեզ պետք է ուղեկցի մեր հետագա գործունեության մեջ, որովհետև մեր նպատակը չի կարող շեղվել այն պարզ գաղափարից, որը դրված էր 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության հիմքում. այդ գաղափարն ազատ քաղաքացին է, պաշտպանված քաղաքացին է, օրենքի գերակայությունը, իրավունքի պետությունը և, ի վերջո, ազատ և երջանիկ Հայաստանը, ի վերջո, մենք և մեր երեխաները, մեր հետագա հազարամյա, երկուհազարամյա այն սերունդները, որոնք պիտի ապրեն ազատ և երջանիկ Հայաստանում:
Ահա այսքան պարզ և այսքան բարդ է այն խնդիրը, որ մենք պետք է լուծենք, և իհարկե, այդ խնդրի լուծումը սկսում է ամեն փողոցից, ամեն բակից, ամեն տանիքից, ամեն շքամուտքից, ամեն դպրոցից, ամեն մանկապարտեզից: Նկատի ունեմ գլոբալ այս խնդիրները մենք, այո՛, պետք է կարողանանք դետալացնել մինչև քաղաքապետի, վարչական շրջանի ղեկավարի, ավագանու անդամի անելիք, և այդ անելիքն է, որ պետք է մեզ առաջնորդի ամենօրյա աշխատանքում:
ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս Էջմիածին քաղաքի 2704-ամյակի կապակցությամբ և մեզ, մեր ժողովրդին, մեր երկրին, մեր պետությանը, մեզանից յուրաքանչյուրին, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու մաղթում եմ վստահություն և հավատ սեփական անձի, սեփական տաղանդի, սեփական երկրի, սեփական ժողովրդի և սեփական ապագայի նկատմամբ:
Նիստի շրջանակում նաև հանձնվել են «Քաղաքի բարեկամ» և «Պատվավոր քաղաքացի» կոչումները:
Հանդիսավոր նիստի ավարտից հետո վարչապետը շրջել է Էջմիածնում, հանդիպել էջմիածինցիներին և շնորհավորել նրանց քաղաքի հիմնադրման օրվա առթիվ: Տոնական միջոցառումների շրջանակում կառավարության ղեկավարը քաղաքի Սուրբ Մարիանե այգում հետևել է «Ռուբեն Նալբանդյան Վարպետաց դպրոցի» սաների կողմից քանդակագործության արվեստի ցուցադրությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Էջմիածնի օրվա առիթով այսօր շահագործման հանձնված Հայաստանում առաջին «խելացի կանգառ»՝ ստեղծված Էջմիածնի քաղաքապետարանի և «Խելացի կանգառ» ՍՊԸ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ։ Վարչապետը ծանոթացել է «Խելացի կանգառի» հնարավորություններին՝ տեղադրված են հատուկ էկրաններ, որոնց միջոցով քաղաքացիները կարող են տեղեկություններ ստանալ նախատեսված երթուղիների, իրենց հետաքրքրող երթուղու համարի և այլ մասին։ Կանգառը փակ է՝ ապահովված օդափոխության և ջեռուցման համակարգերով, տեղադրված են աղբը տեսակավորելու համար նախատեսված աղբամաններ, գործում է հակահրդեհային համակարգ, ուղևորափոխադրումը վերահսկող տեսախցիկներ։ Կանգառն առաջարկում է բազմաթիվ տեղեկություններ նաև զբոսաշրջիկների համար՝ քաղաքի տեսարժան վայրերի, ժամանցի վերաբերյալ, գործում է անվճար wifi կապ, բջջային սմարթֆոնների լիցքավորման վարդակներ, բանկոմատ և վճարային տերմինալ, սուրճի և քաղցրավենիքի սարքեր։

Эчмиадзин является центром ряда переломных изменений в жизни армянского народа: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил Эчмиадзин и принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных 2704-летию основания города.
Программа праздничных мероприятий началась с посвященного 2704-летию со дня основания Эчмиадзина торжественного заседания, которое состоялось во Дворце культуры имени Комитаса.
Премьер-министр принял участие в торжественном заседании и выступил с поздравительной речью. В своей речи глава правительства, в частности, отметил:
“Уважаемая госпожа мэр,
Уважаемые члены Совета старейшин Эчмиадзина,
Многоуважаемый министр территориального управления и инфраструктур,
Депутаты Национального Собрания, губернаторы,
Уважаемые послы,
Уважаемые жители Эчмиадзина,
Поздравляю всех нас с 2704-летием Эчмиадзина.
С этой трибуны много говорилось об Эчмиадзине, и считаю, что, да, наше общее восприятие Эчмиадзина состоит именно в том, что Эчмиадзин является духовной столицей всех армян. По сути, говоря это, я хочу подчеркнуть, что Эчмиадзин является центром и столицей нескольких поворотных моментов в жизни нашего народа.
Первое, конечно, это принятие христианства, которое имело поворотное, революционное значение в нашей жизни, и сегодня христианство, Армянская Апостольская церковь являются неотъемлемой частью нашей идентичности.
Как логическое и столь же переломное последствие этого события, Эчмиадзин стал центром создания армянской письменности, потому что этим делом занялись Католикос Всех Армян Саак Партев и Месроп Маштоц по поручению царя Врамшапуха. Была создана письменность, и Эчмиадзин стал столицей армянского образования, и здесь была заложена основа образования на армянском языке. Это тоже революционное событие в нашей жизни, и сегодня оно является неотъемлемой частью нашей идентичности.
Следующее событие, о котором тоже было упомянуто, - Сардарапатская битва. Многие - историки и не историки, убеждены, что в битве при Сардарапате огромное значение имел тот факт, что Католикос Всех Армян отказался покинуть Эчмиадзин, когда ему сказали, что враг находится совсем близко, существует угроза его жизни и было бы целесообразнее покинуть Эчмиадзин. Однако Католикос Всех Армян, проявив исключительную смелость, сказал, что если народ и армия не смогут защитить его, то он сам возьмет меч и защитит себя, нашу веру и нашу церковь. И эта новость с молниеносной скоростью распространялась среди солдат, стоявших в Сардарапате, что придало им новые силы, усердие и повысило боевой дух.
Следующий этап, когда Эчмиадзин сыграл важную роль, проявил активность, и я хочу подчеркнуть это, - это был период Арцахской войны, когда многие эчмиадзинцы отправились на фронт и защитили нашу родину ценою собственной жизни и здоровья, защитили Нагорный Карабах - Арцах, а также многие другие города и населенные пункты Армении.
Конечно, в период независимости история Эчмиадзина была очень противоречивой, город всегда был в центре внимания: были успехи, были неудачи, были светлые страницы, были не столь светлые страницы. Однако я хочу подчеркнуть, что в современном политическом смысле Эчмиадзин еще раз стал центром поворотного события. И я считаю это очень символичным, что в течение многовековой истории это важное событие, возможно, не столь масштабное, но поворотное по своему содержанию событие произошло здесь, и впервые в истории Третьей республики в Армении мэром была избрана женщина. Я считаю это очень важным событием и надеюсь, что это событие также приведет к поворотным результатам в нашей стране.
Участие женщин в государственном управлении, в политических процессах и общественной жизни Республики Армения должно получить все большие и большие масштабы, и это должно влиять на развитие Армении. Сегодня женщины составляют более половины населения Армении, и если мы не обеспечим женщинам все необходимые и логичные условия и атмосферу, чтобы они получили достаточно пространства для экономической активности и участия в общественной жизни, это будет означать, что мы ограничиваем более половины наших ресурсов и ставим ненужные препятствия на пути развития. В то же время, как я неоднократно говорил и хочу еще раз подчеркнуть, что в моем восприятии и понимании, а также это показывает опыт, активность женщин не противоречит нашему восприятию традиционной семьи, потому что многие женщины, которые занимаются активной экономической и общественной деятельностью, являются добросовестными и заботливыми матерями семьи и способны, в отличие от мужчин, работать и сражаться на двух фронтах в переносном смысле этого слова.
Дорогие эчмиадзинцы,
Уважаемая госпожа мэр,
Поздравляю всех нас с этим ярким днем 2704-летия Эчмиадзина. Я не знаю, думали ли наши предки о сегодняшнем дне 2704 года назад, думали ли они о том, каким хотели бы видеть нас, думали ли они, какими мы должны видеть их, но Эчмиадзин является неотъемлемой частью личности каждого из нас, каждого армянина, живущего в мире. И я надеюсь, что в сегодняшнем Эчмиадзине, в сегодняшней Армении, существует такое мышление, чтобы мы думали не только о сегодняшнем дне, не только о вчерашнем, но и о завтрашнем дне, не только об одном дне, одной неделе, одном годе, но также о тысячелетиях. Я верю, что 2704-летний Эчмиадзин - это величайшее и самое важное свидетельство того, что мы также несем ответственность перед поколением, которое будет праздновать 5408-летие Эчмиадзина. И я хочу, чтобы они помнили нас и наших предков с благодарностью.
Удостоиться этой благодарности, возможно, является нашей самой важной миссией, и для ее выполнения мы должны сосредоточить все свои усилия, нашу веру. Вера действительно так же важна, потому что, как говорится в Библии, “если вы будете иметь веру с горчичное зерно и скажете горе сей: «перейди отсюда туда», и она перейдет”. Мы уже своей верой и убежденностью уже передвинули множество (если и не множество, то хотя бы несколько) гор. И эта вера должна направлять нас в наших будущих начинаниях, поскольку наша цель не может быть отклонена от той простой идеи, которая лежит в основе ненасильственной бархатной народной революции 2018 года: свободный гражданин, защищенный гражданин, верховенство закона, правовое государство и, наконец, свободная и счастливая Армения, мы и наши дети, наши следующие поколения, которые тысячелетиями будут жить в свободной и счастливой Армении.
Вот настолько проста и настолько сложна задача, которую мы должны решить, и, конечно, решение этой задачи начинается с каждой улицы, каждого двора, каждой крыши, каждого подъезда, каждой школы, каждого детского сада. Я имею в виду, что эти глобальные проблемы, да, мы должны быть в состоянии детализировать до конкретных действий мэра, главы административного районаа, члена совета, и эти действия должны направлять нас в нашей повседневной работе.
Я еще раз поздравляю всех нас с 2704-летием Эчмиадзина и желаю нам, нашему народу, нашей стране, нашему государству, каждому из нас, каждому гражданину Республики Армения уверенности в себе, своих талантах, своей стране, своем народе и своем будущем.
В рамках заседания также были присвоены звания “Друг города” и “Почетный гражданин”.
После торжественного заседания премьер-министр прошелся по Эчмиадзину, встретился с жителями и поздравил их с днем основания города. В рамках празднования глава правительства в парке Св. Марианны посмотрел выставку скульптур, изготовленных учениками Школы мастеров имени Рубена Налбандяна.
Никол Пашинян также посетил первую в Армении “умную остановку”, которая по случаю Дня Эчмиадзина была введена в эксплуатацию и создана по совместной инициативе мэрии Эчмиадзина и ООО “Умная остановка”. Премьер-министр ознакомился с возможностями “умной остановки”: установлены специальные экраны, благодаря которым граждане могут получать информацию о намеченных маршрутах, номере интересующего их автобуса и многом другом. Остановка закрытая, оснащена системой кондиционирования и отопления, установлены мусорные корзины, действует противопожарная система, установлены камеры наблюдения. Остановка также предоставляет туристам много информации о достопримечательностях города, развлечениях, есть бесплатный Wi-Fi, точки зарядки мобильных телефонов, банкомат и платежный терминалах, аппарат для покупки кофе и сладостей.