Թրամփը Թուրքիային ու քրդերին կոչ է արել թույլ չտալ ԻՊ-ի զինյալների փախուստը բանտերից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիան և քրդերը չպետք է թույլ տան «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության զինյալների փախուստը Սիրիայի բանտերից:
«ԱՄՆ-ն պահում է ԻՊ վատթարագույն կալանավորներին: Թուրքիան ու քրդերը չպետք է նրանց թույլ տան հեռանալ: Եվրոպան պարտավոր էր նրանց հետ ընդունել բազմաթիվ խնդրանքներից հետո: Նրանք պետք է դա անեն հիմա: Նրանք երբեք չեն գա Միացյալ Նահանգներ»,- գրել Թրամփը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ավելի վաղ New York Times-ը, վկայակոչելով ամերիկացի երկու պաշտոնյաների, հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը ԻՊ «հատուկ կարևորության» 50 բանտարկյալների թողել է թուրքական ներխուժումից առաջ Սիրիայից հեռանալուց:

Трамп призвал Турцию и курдов не допустить побега боевиков ИГ
Президент США Дональд Трамп заявил, что Турция и курды не должны допустить побег заключенных террористов ИГИЛ из тюрем в Сирии, передает Интерфакс.
"США удерживают худших из заключенных ИГИЛ. Турция и курды не должны позволить им уйти. Европа должна была принять их обратно после многочисленных просьб. Они должны сделать это сейчас. Они никогда не приедут в Соединенные Штаты и не будут допущены в них!" - написал Трамп в своем твиттере.
Ранее New York Times со ссылкой на двух американских чиновников сообщило, что США оставили пятьдесят "особо ценных" заключенных ИГИЛ во время своего ухода из Сирии перед наступлением Турции на страну.