Կանադան ժամանակավորապես դադարեցնում է սպառազինության վաճառքը Թուրքիային
Կանադան ժամանակավորապես դադարեցնում է սպառազինության մատակարարումները Թուրքիային՝ կապված Սիրիայում ռազմական գործողությունների հետ, տեղեկացնում է Ֆրանս Պրեսը՝ հղում կատարելով երկրի ԱԳՆ-ին։
«Վերջին իրադարձությունների համատեքստում Կանադան ժամանակավորապես դադարեցրել է նոր արտահանումները Թուրքիա՝ համաձայն նախարարության տրամադրած ցուցակի»,- գրում է գործակալությունը՝ մեջբերելով ԱԳՆ հայտարարությունը։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 9-ին հայտարարեց Սիրիայի հյուսիսում «Խաղաղության ակունք» գործողությունն սկսելու մասին՝ ուղղված Թուրքիայում արգելված Քրդական բանվորական կուսակցության և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ։

Канада временно приостановила продажу вооружения Турции
Канада временно приостанавливает поставки вооружений в Турцию из-за ее военной операции в Сирии, сообщает агентство Франс Пресс со ссылкой на заявление МИД страны, передает РИА Новости.
"В свете последних событий Канада временно приостановила новые разрешения на экспорт в Турцию", которые охватывают "контролируемые товары" - в основном военное оборудование, согласно списку, предоставленному министерством", - пишет агентство, цитируя заявление МИД.
Президент Турции Тайип Эрдоган 9 октября объявил о начале операции "Источник мира" на севере Сирии, направленной против запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана и террористической группировки "Исламское государство"*. Турецкая авиация в тот же день нанесла удары по Рас эль-Айну и ряду других сирийских городов на границе двух стран. Позднее было объявлено о начале наземной части операции.