Եթե չկանգնեցնեն Թուրքիային, ապա 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունը կրկնվի քրդերի հետ. Օսման Բայդեմիր
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության նախկին պատգամավոր, Դիարբեքիրի նախկին քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրն, անդրադառնալով Սիրիա ներխուժելու Թուրքիայի քայլերին, հիշեցրել է Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես հայտնում է News.am-ը` հղում կատարելով թուրքական Sabah-ին, Օսման Բայդեմիրը հայտարարել  է, որ եթե չկանգնեցնեն Թուրքիային, ապա պատմությունը կրկնվի և 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունը կրկնվի քրդերի հետ։
Օսման Բայդեմիրի այս խոսքերի հետ կապված արդեն նրա դեմ Թուրքիայում հայց է ներկայացվել։
Նշենք, որ Օսման Բայդեմիրը նախկինում այցելել է Հայաստան և Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Osman Baydemir: If Turkey Isn't Stopped in Syria, Armenian Genocide of 1915 Will Be Repeated
Osman Baydemir, an ex-MP from the opposition and pro-Kurdish Peoples Democratic Party (HDP) of Turkey and former mayor of the primarily Kurdish-populated city of Diyarbakir, has reminded about the Armenian Genocide, speaking about Turkey’s invasion of Syria.
Baydemir stated that if Turkey is not stopped in Syria, history will be repeated and the Armenian Genocide of 1915 will be repeated this time with the Kurds, News.am reports, referring to Sabah daily of Turkey.
A lawsuit has already been filed in Turkey against Baydemir over these words.
Osman Baydemir has previously visited Armenia and paid a tribute to the memory of the victims of Armenian Genocide at Tsitsernakaberd Memorial.