Վավերացվել է ԱՊՀ երկրների շրջանակում միջուկային վթարների վերաբերյալ համաձայնագիրը
ԱՊՀ երկրները միջուկային վթարների դեպքում միջոցառումներ ընդունելիս պետք է փոխգործակցեն: ՌԴ Պետդուման վավերացրել է հնարավոր ճգնաժամային իրավիճակներին պատրաստականության մասին համաձայնագիրը, փոխանցում է RG-ն:
Համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2018 թվականի նոյեմբերի 2-ին Աստանայում (ներկայումս Նուր Սուլթան): Փաստաթղթով նախատեսվում է ԱՊՀ երկրներում միջուկային օբյեկտներում վթարի դեպքում արձագանքման միացյալ խմբի ստեղծում: Այդ խումբը պետք է պատահարի վայր ժամանի մեկ օրվա ընթացքում:
Դրանից բացի, հաստատվում է ԱՊՀ պետությունների համագործակցության կարգը միջուկային վթարի կամ ճառագայթման վթարային իրավիճակի դեպքում օգնություն ցուցաբերելու համար:

Ратифицировано соглашение в рамках СНГ на случай ядерных аварий
Страны СНГ должны взаимодействовать для принятия мер на случай ядерной аварии. Соглашение о готовности к возможным кризисным ситуациям ратифицировала Госдума РФ, передает RG.
Соглашение было подписано в Астане (ныне Нур-Султан) 2 ноября 2018 года. Документ предполагает создание объединенной группы реагирования в случае аварии на ядерных объектах стран СНГ. Эта группа должна прибыть на место происшествия в течение суток.
Кроме того, устанавливается порядок сотрудничества государств СНГ для предоставления помощи в случае ядерной аварии или радиационной аварийной ситуации.