Քննարկվում է կառավարական նոր օդանավ ձեռք բերելու հարցը
Կառավարական հին օդանավը բավական թանկ է՝ այդ թվում իր ընթացիկ պահպանման ծախսերի տեսանկյունից, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալվ գործադիրի ղեկավարին սպասարկող օդանավի փոփոխության հարցին:
Նա նշեց, որ քննարկվում է կառավարական նոր օդանավ ձեռք բերելու հարցը, քանի որ գործող թիվ մեկ բորտն արդեն հնամաշ է։
«Խնդիրը հետևյալն է, որ ներկայիս օդանավը, բացի նրանից, որ բավականին հին է, և դրանից բխող ընթացիկ ծախսերը բավականին բարձր են, նաև մենք ունենք խնդիր տրանսատլանտիկ չվերթների իրականացման համար։ Սա տարբերակ է, որը քննարկվում է, և վերջնական որոշում կկայացվի», - ասաց նա՝ նշելով, որ գործող ինքնաթիռը հավանաբար կփորձեն վաճառել, երբ նորը գնեն։
Հարցին՝ որքա՞ն է արժեցել ԱՄՆ վերջին այցը, Աղաջանյանը պատասխանեց, որ թվերին չի տիրապետում, չի կարող ասել։

New Governmental Plane to be Purchased: Head of PM’s Administration
The old governmental plane is rather expensive also due to its ongoing preservation expenses, head of Prime Minister’s administration Eduard Aghajanyan told the reporters referring to the issue of changing the plane serving the head of the executive power.
He said issue of acquiring new plane is being discussed as the current one is rather old and worn out.
“The issue is the following, the current plane, besides being old demands higher ongoing expenses. We also have issue of Trans-Atlantic flights. It is an option which is being discussed and a final decision be made,” he said, noting that the old plane will probably be sold after a new one will be purchased.