Սիրիական բանակը նավթային հանքավայր է գրավել երկրի հյուսիս-արևելքում
Սիրիական կառավարական բանակը վերջին մի քանի տարում առաջին անգամ նավթային հանքավայր է գրավել երկրի հյուսիսարևելյան շրջանում գտնվող Ռումեյլան քաղաքի մոտակայքում:
Հիշեցնենք՝ Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսպերն ավելի վաղ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պաշտպանելու է Սիրիայի նավթային հանքավայրերը և ուժով պատասխանելու դրանք գրավելու փորձերին: Նրա խոսքով՝ ամերիկացի զինվորականները մտադիր չեն այնտեղ թողնել ո՛չ ռուս, ո՛չ սիրիացի զինվորականներին:
ՌԴ նախագահի՝ Սիրիայի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտևը հայտարարել է, որ նավթով հարուստ շրջանները Սիրիայի հյուսիսարևելյան հատվածում պետք է գտնվեն Սիրիայի կառավարության հսկողության տակ:

Сирийская армия заняла нефтяное месторождение на северо-востоке страны
Сирийская правительственная армия впервые за несколько лет заняла нефтяное месторождение в окрестностях города Румейлан на северо-востоке республики, передает РИА Новости со ссылкой на радиостанцию Sham FM.
При этом не уточняется, кто ранее контролировал месторождение.
Ранее глава Пентагона Марк Эспер заявил, что США будут защищать нефтяные месторождения в Сирии и ответят силой на попытки их захватить. По его словам, американские солдаты не намерены пускать туда ни Россию, ни сирийских военных.
Спецпредставитель президента России по Сирии Александр Лаврентьев заявил, что нефтеносные районы на северо-востоке Сирии должны контролироваться сирийским правительством. Официальный представитель Минобороны Игорь Конашенков говорил, что государственные органы США ежемесячно получают от добычи нефти в Сирии свыше 30 миллионов долларов.