Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի կտրուկ ավելացումն իր մեջ էական վտանգներ է պարունակում. Տիգրան Աբրահամյան
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի կտրուկ մեծացման խնդիրը տարբեր ասպեկտներով քննարկվեց: Ասում եմ կտրուկ, որովհետև 21%-ով ավելացումը իր մեջ էական վտանգներ է պարունակում և գալիս է գումարվում բոլոր այն ռիսկերին, որոնք այսօր էլ առկա են:
Երբ քննարկում ենք Ադրբեջանի սպառազինման ու այդ ուղղությամբ աճող գումարների հարցը ՀՀ պետբյուջեի ռազմական ծախսերի ավելացման համատեքստում, պետք է մեկ այլ՝ ոչ պակաս կարևոր հանգամանք ևս հաշվի առնել:
Որո՞նք են մեր առաջնահերթությունները ռազմական բնագավառում, առանձին վերցրած՝ առաջնագծում: Սահմանվել ե՞ն դրանք կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով:
Արդյո՞ք մեր ունեցած գումարներն ու ռազմական բյուջեի ավելացումը ըստ ճիշտ առաջնահերթությունների են ուղղվում: Հարցադրմանս պատասխանների մի մասը փակ տեղեկություններ են, սակայն իմ դեպքում այս հարցադրումների պատասխանից շատ բան է կախված:
Մարտական հերթապահություն կրող սպաների աշխատավարձի բարձրացումը (այս տրամաբանության մեջ որոշակի օղակների և հաստիքների գումարն էլ պետք է համարժեք բարձրացվի) և սպայական բնակարանների կառուցմանն ուղղված ծախսերի մեծացումը, օրինակ՝ առաջնահերթություն էր:
Կան նաև այլ առաջնահերթություններ, որոնք կարճաժամկետ ժամանակահատվածի համար պետք է սահմանվեն ու դրանց արագ գումարներ ուղղվեն (սրանց մասին զերծ կմնան հրապարակային խոսելուց):
Պետք է հստակ ունենանք իրականում ի՞նչ խնդիր ենք դնում զինված ուժերի առջև, ի՞նչ առաջնահերթություններ ենք ձևակերպում, ի՞նչ ժամանակահատվածի կտրվածքով ենք իրականացնում, ի՞նչ միջոցներով ենք դրանք ապահովում և մեկ խոշոր բլոկ՝ զուգահեռ ի՞նչ գործոններ են ազդում զինված ուժերի առաջ դրված խնդիրների լուծմանը և արդյո՞ք փոխկապակցված ձևով ռեսուրս է դրվում դրանց ապահովման համար»:

Тигран Абрамян: Резкое увеличение военного бюджета Азербайджана содержит в себе существенные угрозы
"Вопрос резкого увеличения военного бюджета Азербайджана стал предметом обсуждения в контексте разных аспектов. Говорю резкого, поскольку увеличение на 21% содержит в себе существенные угрозы и приплюсовывается ко всем рискам, которые уже существуют сегодня", – написал на своей странице в социальной сети Facebook советник президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Тигран Абрамян, передает Panorama.am.
"Когда обсуждаем вопрос вооружения Азербайджана и растущих в этом направлении  средств в контексте увеличения военных расходов госбюджета РА, нужно учесть еще одно, не менее важное, обстоятельство.
Каковы наши приоритеты в военной сфере, на отдельно взятой передовой? Определены ли они в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективах?
Грамотно ли – в соответствии с приоритетами – направляются  имеющиеся у нас средства и увеличенный военный бюджет? Часть ответов на озвученные вопросы содержат конфиденциальную информацию, но в моем случае от ответов на эти вопросы очень многое зависит.
Повышение зарплат несущих боевое дежурство офицеров (по этой логике средства для определенных звеньев и штатов также должны равноценно увеличиться) и увеличение расходов по строительству жилья для офицеров, например, были приоритетом.
Есть и другие приоритеты, которые должны быть определены для краткосрочного периода и на реализацию которых должны оперативно быть направлены средства (воздержусь от публичного комментария на сей счет).
Мы должны четко определить: какую задачу ставим перед ВС,  какие приоритеты формулируем, за какой период их реализуем, на какие средства это обеспечиваем? И еще один крупный блок: параллельно какие факторы влияют на выполнение поставленных перед ВС задач и внедряются ли взаимосвязанным образом ресурсы для обеспечения этого?" – написал Тигран Абрамян.