Իսպանիայի ընտրություններում հաղթել է սոցիալիստական կուսակցությունը
Իսպանիայի սոցիալիստական բանվորական կուսակցությունը (PSOE) հաղթել է արտահերթ ընտրություններում՝ ձայների 99 տոկոսի մշակումից հետո, հաղորդում է El Pais-ը։
Ազգային ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ սոցիալիստները խորհրդարանի նոր կազմում կստանան 350 տեղից 120-ը։
Խորհրդարան են անցել նաև պահպանողական Ժողովրդական կուսակցությունը՝ 88 մանդատով, Vox ուլտրաաջ կուսակցությունը՝ 52 մանդատով և ձախակողմյան «Պոդեմոս» միությունը՝ 35 մանդատով։
Կատալոնիայի Ձախ հանրապետականներ կուսակցությունը կստանա 13 մանդատ, իսկ Քաղաքացիներ կուսակցությունից լիբերալները՝ 10:
Նշենք, որ կուսակցություններից ոչ մեկին չի հաջողվել ստանալ բացարձակ մեծամասնություն խորհրդարանում, որպեսզի կարողանա միայնակ կառավարություն ձևավորել: Սա նշանակում է, որ ընտրություններից հետո կսկսվի կուսակցությունների միջև բանակցությունների դժվար փուլը:

На выборах в Испании победила соцпартия
Испанская социалистическая рабочая партия (PSOE) победила на внеочередных всеобщих выборах после обработки 99% протоколов. Об этом сообщает Корреспондент со ссылкой на издание El Pais.
Отметим, что ни одной политической силе не удалось получить абсолютное большинство в парламенте, чтобы беспрепятственно сформировать правительство. Это означает, что после выборов начнется длительный период переговоров между партиями.
Так, по данным Национальной избирательной комиссии, социалисты получат 120 мест из 350 в новом составе парламента.
Также в парламент проходят консервативная Народная партия (Partido Popular) с 88 мандатами, ультраправая партия Vox с 52 мандатами, левое объединение Подемос (Podemos) с 35 мандатами.
Партия Левые республиканцы Каталонии получит 13 мест в парламенте, а либералы из партии Граждане (Ciudadanos) − десять.