Մեզ անհանգստացնում է սպառողական վարկերի աճի տեմպը. Արթուր Ջավադյան
Այժմ Կենտրոնական բանկը ծրագրում է 2 նոր ցուցանիշ սահմանել. մեկը կվերաբերի վարկին և եկամտին, մյուսը՝ վարկին և գրավին: Այս մասին նոյեմբերի 14-ին ԱԺ նիստում 2020-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, փոխանցում է News.am գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ այս տարի բանկերը տրամադրել են աննախադեպ սպառողական և հիփոթեքային վարկեր, որոնց ծավալները մեծացել են 30-40%-ով, իսկ այդ շրջանում բնակչության եկամուտներն էապես չեն ավելացել: Արդյունքում զգալի ռիսկեր են առաջացել ինչպես բանկերի, այնպես էլ քաղաքացիների համար:
«Մեզ անհանգստացնում է սպառողական վարկերի աճի տեմպը, այդ պատճառով մեր գործողություններն ուղղված կլինեն այդ աճի տեմպի նվազեցմանը: Մյուս կողմից, մենք լայնամասշտաբ միջոցառումներ ենք իրականացնում բնակչության ֆինանսական կրթվածությունը բարձրացնելու համար»,- պարզաբանեց Ջավադյանը:
Նա հավելեց, որ իրենց քաղաքականությունը պետք է ուղղվի արտահանման սեկտորի, արդյունաբերության և բիզնեսի վարկավորմանը:

Артур Джавадян: Центробанк обеспокоен темпами роста потребительских кредитов
Сейчас Центробанк планирует ввести два новых показателя: один будет касаться кредита и дохода, а другой – кредита и залога. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 14 ноября председатель Центробанка Армении Артур Джавадян, отвечая на вопросы депутатов.
Отметим, что в этом году банки предоставили беспрецедентные потребительские и ипотечные кредиты, объемы которых увеличились примерно на 30-40%, а доходы населения за этот период существенно не увеличились. В результате возникли существенные риски как для банков, так и для граждан.
«Мы обеспокоены темпами роста потребительских кредитов, поэтому наши действия будут направлены на снижение этих темпов роста. С другой стороны, мы проводим широкомасштабные мероприятия по части увеличения финансовой грамотности населения», - пояснил Джавадян.
Он добавил также, что их политика должна заключаться в прямом кредитовании экспортного сектора, промышленности и бизнеса.