Մեզ անհանգստացնում է սպառողական վարկերի աճի տեմպը. Արթուր Ջավադյան
Այժմ Կենտրոնական բանկը ծրագրում է 2 նոր ցուցանիշ սահմանել. մեկը կվերաբերի վարկին և եկամտին, մյուսը՝ վարկին և գրավին: Այս մասին նոյեմբերի 14-ին ԱԺ նիստում 2020-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, փոխանցում է News.am գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ այս տարի բանկերը տրամադրել են աննախադեպ սպառողական և հիփոթեքային վարկեր, որոնց ծավալները մեծացել են 30-40%-ով, իսկ այդ շրջանում բնակչության եկամուտներն էապես չեն ավելացել: Արդյունքում զգալի ռիսկեր են առաջացել ինչպես բանկերի, այնպես էլ քաղաքացիների համար:
«Մեզ անհանգստացնում է սպառողական վարկերի աճի տեմպը, այդ պատճառով մեր գործողություններն ուղղված կլինեն այդ աճի տեմպի նվազեցմանը: Մյուս կողմից, մենք լայնամասշտաբ միջոցառումներ ենք իրականացնում բնակչության ֆինանսական կրթվածությունը բարձրացնելու համար»,- պարզաբանեց Ջավադյանը:
Նա հավելեց, որ իրենց քաղաքականությունը պետք է ուղղվի արտահանման սեկտորի, արդյունաբերության և բիզնեսի վարկավորմանը:

Artur Javadyan: Central Bank is Concerned About Growth Rate of Consumer Loans
Now the Central Bank plans to introduce two new indicators: one will relate to credit and income, and the other to credit and collateral, Armenian Central Bank chair Artur Javadyan told reporters on Thursday.
Banks provided unprecedented consumer and mortgage loans this year, the volumes of which increased by about 30-40%, while household incomes did not increase significantly during this period. Thus, significant risks arose for both banks and citizens.
"We are concerned about the growth rate of consumer loans, so our actions will be aimed at reducing these growth rates. On the other hand, we are conducting large-scale events to increase the financial literacy of the population," said.
According to him, their policy should be direct lending to the export sector, industry and business.