Ադրբեջանի իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդն այսօր Բաքվում կայացած դռնփակ նիստի ընթացքում որոշեց հանդես գալ երկրի խորհրդարանը` Միլի մեջլիսը, լուծարելու և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու նախաձեռնությամբ:
«Մենք այս քայլին ենք դիմում նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին ու կադրային փոփոխություններին աջակցելու նպատակով»,- որոշումը մեկնաբանել է կուսակցության փոխնախագահ Ալի Ահմեդովը:
Ադրբեջանում անսպասելի քայլի հիմքում կարող է լինել որևէ գլոբալ փոփոխություն, կամ իրադարձություն, որը խոցելի կլիներ  հերթական ընտրությունների՝ իրենց ժամկետին անցկացման դեպքում:
Այն, որ ժողովրդավարությամբ Ադրբեջանն առանձնապես աչքի չի ընկել, իսկ ներկա խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերն էլ, հարաբերականորեն կարելի է համարել ընդդիմություն, գաղտնիք չէ: Ուստի այս գործողությունների հիմքում միայն ներքին ընդդիմությանը զսպելը դժվար թե լինի:
Ադրբեջանական իշխող կուսակցությունը շատ հարմար քայլի է գնացել ներքաղաքական վերաձևումներ անցկացնելու համար՝ առանց արտաքին ուշադրության կամ առավել ևս միջամտության հնարավորություն թողնելու, ինչն անհնար կլիներ ընտրությունների՝ հերթական ժամկետով անցկացման պարագայում:
Գաղտնիք չէ, որ ընտրությունների շրջանում (նախընտրական շրջան, բուն ընտրություններ, հետընտրական շրջան) ուշադրությունը դեպի գործող քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ իշխանություն, մեծանում է: Խոսքն այս դեպքում արտաքին  դերակատարների ուշադրության մասին է: Այս տրամաբանությամբ, անսպասելիորեն հերթական ընտրությունների ժամկետը մեկ տարով առաջ գցելը, կարող է հետագայում սպասվող իրադարձության, կամ հավանական փոփոխության իրականացման համար առավել հանգիստ պայմաններ ապահովել: Ընտրված ժամկետը նաև ուշագրավ է ԱՄՆ-ում սպասվող ընտրությունների համատեքստում: Հստակ է, որ շատ ավելի զգուշավոր ու պասիվ շրջանում է գտնվում ԱՄՆ մինչ նախընտրական շրջանի մեկնարկը, ինչը կտրականապես կփոխվի արդեն նախընտրական և հետընտրական ժամանակահատվածում:
Թե ինչ իրադարձության մասին կարող է լինել խոսքը, այս պահին դժվար է կանխատեսել: Մի քանի հետաքրքիր հանգամանքի, սակայն, արժե ուշադրություն դարձնել:
Նոյեմբերի 22-ին Մեհրիբան Ալիևան Մոսկվա այց կատարեց, որտեղ կայացավ ռուս-ադրբեջանական միջտարածաշրջանային համաժողովը: Ալիևային ընդունեց ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
Նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվի պետական համալսարանում հանդես եկավ ելույթով, որով փաստացի մերժեց եվրոպական արժեհամակարգը, հիշեցում արեց Խորհրդային Միության տարիներին Ադրբեջանի դերի ու նշանակության մասին:

Политический совет правящей партии Азербайджана "Ени Азербайджан" на заседании за закрытыми дверями в Баку принял решение о роспуске парламента страны и проведении досрочных парламентских выборов. "Мы делаем этот шаг в поддержку реформ президента Ильхама Алиева и кадровых изменений", - прокомментировал это решение вице-президент партии Али Ахмедов.
В основе этого неожиданного шага в Азербайджане может быть определенное глобальное изменение или событие, которое могло бросить тень на выборы - в случае их проведения по графику.
Не секрет, что Азербайджан - не страна с процветающей демократией, и что оппозиционные силы в нынешнем парламенте можно рассматривать лишь как относительно оппозиционные. Поэтому в основе такого решения вряд ли можно видеть цель - давление на оппозицию.
Правящая азербайджанская партия сделала весьма удобный шаг для проведения внутриполитических реформ, не оставляя возможности для какого-либо постороннего внимания или вмешательства извне, что было бы невозможно, если бы выборы проводились в очередные сроки.
Не секрет, что в период выборов (предвыборный период, день выборов, поствыборный период) увеличивается внимание международных структур, оппозиции и т. п. к деятельности властей. В данном случае речь идет о внимании внешних игроков. По этой логике неожиданное проведение выборов может обеспечить для азербайджанских властей более мягкие условия для спокойного и контролируемого выборного процесса или для возможных изменений. Выбранный срок внеочередных выборов также примечателен в контексте предстоящих выборов в США - ясно, что США гораздо более осторожны и пассивны перед началом своего предвыборного периода, что кардинально изменит степень их внимания в предвыборный и поствыборный период в Азербайджане.
В данный момент сложно предсказать, какими могут быть эти выборы. Однако стоит отметить два интересных факта:
- 22 ноября Мехрибан Алиева посетила Москву, где проходил российско-азербайджанский межрегиональный форум. Алиева была принята президентом России, а также премьер-министром  Дмитрием Медведевым.
- 26 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил в Бакинском государственном университете с речью, в которой он фактически отверг европейскую систему ценностей, напомнив о роли и важности Азербайджана в советское время.