Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել Մասդար ընկերության և ԱՆԻՖ-ի միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Նախագահը նոյեմբերի 30-ին Աբու Դաբիում ներկա է գտնվել Մասդար ընկերության և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) միջև համատեղ զարգացման մասին համաձայնագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությանը։
Ըստ համաձայնագրի՝ Հայաստանում 400 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ արևային էներգիայի նախագծեր են մշակվելու և ավելի քան 300 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ են իրականացվելու: Համաձայնագրով նախանշված առաջին նախագիծը 200 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցումն է Հայաստանի արևմուտքում։
Աբու Դաբիի Նյու Յորք համալսարանում տեղի ունեցած ստորագրման արարողությունից հետո, Հանրապետության նախագահը հանդիպում է ունեցել Մուբադալա ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Խալդուն Ալ Մուբադարաքի և էներգետիկայի ու արդյունաբերության նախարար Սուհայիլ Ալ Մազրուի հետ։
«Վերջին շրջանում մեր երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն էապես առաջ են մղվել Ձեր ջանքերի շնորհիվ։ Դուք մեծ ներդրում ունեք մեր հարաբերությունների առաջընթացի գործում, և մենք այսօր համագործակցում ենք վստահության ու փոխընբռնման մթնոլորտում»,-դիմելով նախագահ Սարգսյանին՝ ասել է Խալդուն Ալ Մուբադարաքը՝ ավելացնեով, որ աշխարհում քիչ նախագահներ կան, որ կարողանում են նման բազմաբնույթ քաղաքականություն վարել և լավ են պատկերացնում, թե ինչպես է տնտեսությունն աշխատում։
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը նախագահ Սարգսյանին շնորհակալություն հայտնելով աջակցության համար՝ ասել է. «Մենք օգտագործել ենք այն հնարավորությունը, որ բացել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարին ԱՄԷ իր այցելության ընթացքում։ Արդյունքում՝ Հայաստան է գալիս մի շատ որակյալ և մրցունակ գործընկեր՝ հիանալի առաջարկով։ Նախատեսում ենք Հայաստանում գործող ատոմակայանի հզորությամբ երկրորդ էներգակայան ունենալ, որը լինելու է վերականգնվող էներգիայի հիմքի վրա»։
Բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այս համագործակցությունը լավ հիմք է ստեղծում ավելի լայն գործակցության համար։
«Սա մեծ ճանապարհորդության միայն սկիզբն է։ Մենք միասին կարող ենք շատ ավելին անել։ Պետք է ավելի ջանասիրաբար աշխատենք և կունենանք լավ արդյունք, որը շահեկան կլինի թե՛ ձեզ, թե՛ Հայաստանի համար, -ասել է Հանրապետության նախագահը։-Հայաստանն ունի գեղեցիկ բնություն, և մենք պետք է շատ զգույշ լինենք մեր բնության հանդեպ։
Էներգաարդյունաբերությունը, հանքարդյունաբերությունը ոլորտներ են, որոնց նկատմամբ մենք պետք է շատ զգույշ լինենք։ Կարծում եմ՝ այս համագործակցությունը հաջողությամբ կպսակվի ոչ միայն այն առումով, որ Հայաստանը շատ ավելի կանաչ կդարձնի, այլև՝ օգտակար կլինի Հայաստանի էներգետիկայի համակարգը հավասարակշռելու առումով»։
Միևնույն ժամանակ, նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանը որպես Եվրասիական տնտեսական միության մեծ շուկա մուտք գործելու հարթակ։ Նա հույս է հայտնել, որ ինչպես տարեսկզբի, այնպես էլ այս հանդիպման արդյունքները իրենց նպաստը կբերեն հայ-էմիրաթական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Հանրապետության նախագահը ներկա է գտնվել նաև Աբու Դաբիի Նյու Յորք համալսարանում ընթացող Մուբադալա բիզնես ֆորումին և կարճատև զրույց ունեցել «Սիմենս» ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Ջո Կասերի հետ։

President Armen Sarkissian has arrived to the United Arab Emirates on a working visit. On November 30, in Abu Dhabi he was present at the official agreement signing ceremony between the Masdar company and the Armenian National Interests Fund (ANIF) for the joint development.
According to the agreement, solar energy projects of 400 megawatt general capacity will be developed in Armenia and investments over 300 million USD will be made. The first project envisaged by the agreement relates to the construction in the western part of Armenia of the solar photovoltaic stations of 200 megawatt general capacity.
After the signing ceremony, which took place at New York University of Abu Dhabi, President Sarkissian had a meeting with the Executive Director of the Mubadala investment company Khaldoon Al Mubadarak and Minister of Energy and Industry Suhail Al Mazroui.
“Recently, the relations between our two countries have moved forward considerably thanks to your efforts. You have a great input in the advancement of our relations, and today we cooperate in the atmosphere of trust and mutual understanding,”
Khaldoon Al Mubadarak said addressing the President of Armenia. He added that there are only few presidents in the world who are capable of conducting such a multidimensional policy and know well how economy works.
The Director of ANIF David Papazian thanked the President for assistance. “We used the opportunity which President Sarkissian opened during his visit to the UAE last January. As a result, high quality and competitive partners will come to Armenia with an excellent proposal. We are planning to have in Armenia the second energy station which will match the capacity of the existing nuclear power station and will work on renewable energy sources,” he said.
The President hailed the accomplished works and noted that this cooperation establishes a good base for a broader cooperation.
“This is only the beginning of a long journey. Together we can do much more. We need to work harder and we will have good results which will benefit you as well as Armenia,” the President of Armenia said. “Armenia has beautiful nature and we have to be very careful with our nature. Energy production and mining are industries which we have to be very careful about. I believe this cooperation will be successful not only in making Armenia greener but will also be useful in making Armenia’s energy system more balanced.”
At the same time President Sarkissian suggested to view Armenia as a platform for entering the big market of the Eurasian Economic Union. He expressed hope that the results of the meetings earlier this year and this one would promote the development of Armenia-UAE relations.
President Sarkissian was present also at the Mubadala business forum held in New York University of Abu Dhabi and had a brief conversation with the President and Executive Director of Siemens Joe Kaeser.