Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել Մասդար ընկերության և ԱՆԻՖ-ի միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Նախագահը նոյեմբերի 30-ին Աբու Դաբիում ներկա է գտնվել Մասդար ընկերության և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) միջև համատեղ զարգացման մասին համաձայնագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությանը։
Ըստ համաձայնագրի՝ Հայաստանում 400 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ արևային էներգիայի նախագծեր են մշակվելու և ավելի քան 300 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ են իրականացվելու: Համաձայնագրով նախանշված առաջին նախագիծը 200 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցումն է Հայաստանի արևմուտքում։
Աբու Դաբիի Նյու Յորք համալսարանում տեղի ունեցած ստորագրման արարողությունից հետո, Հանրապետության նախագահը հանդիպում է ունեցել Մուբադալա ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Խալդուն Ալ Մուբադարաքի և էներգետիկայի ու արդյունաբերության նախարար Սուհայիլ Ալ Մազրուի հետ։
«Վերջին շրջանում մեր երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն էապես առաջ են մղվել Ձեր ջանքերի շնորհիվ։ Դուք մեծ ներդրում ունեք մեր հարաբերությունների առաջընթացի գործում, և մենք այսօր համագործակցում ենք վստահության ու փոխընբռնման մթնոլորտում»,-դիմելով նախագահ Սարգսյանին՝ ասել է Խալդուն Ալ Մուբադարաքը՝ ավելացնեով, որ աշխարհում քիչ նախագահներ կան, որ կարողանում են նման բազմաբնույթ քաղաքականություն վարել և լավ են պատկերացնում, թե ինչպես է տնտեսությունն աշխատում։
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը նախագահ Սարգսյանին շնորհակալություն հայտնելով աջակցության համար՝ ասել է. «Մենք օգտագործել ենք այն հնարավորությունը, որ բացել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարին ԱՄԷ իր այցելության ընթացքում։ Արդյունքում՝ Հայաստան է գալիս մի շատ որակյալ և մրցունակ գործընկեր՝ հիանալի առաջարկով։ Նախատեսում ենք Հայաստանում գործող ատոմակայանի հզորությամբ երկրորդ էներգակայան ունենալ, որը լինելու է վերականգնվող էներգիայի հիմքի վրա»։
Բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այս համագործակցությունը լավ հիմք է ստեղծում ավելի լայն գործակցության համար։
«Սա մեծ ճանապարհորդության միայն սկիզբն է։ Մենք միասին կարող ենք շատ ավելին անել։ Պետք է ավելի ջանասիրաբար աշխատենք և կունենանք լավ արդյունք, որը շահեկան կլինի թե՛ ձեզ, թե՛ Հայաստանի համար, -ասել է Հանրապետության նախագահը։-Հայաստանն ունի գեղեցիկ բնություն, և մենք պետք է շատ զգույշ լինենք մեր բնության հանդեպ։
Էներգաարդյունաբերությունը, հանքարդյունաբերությունը ոլորտներ են, որոնց նկատմամբ մենք պետք է շատ զգույշ լինենք։ Կարծում եմ՝ այս համագործակցությունը հաջողությամբ կպսակվի ոչ միայն այն առումով, որ Հայաստանը շատ ավելի կանաչ կդարձնի, այլև՝ օգտակար կլինի Հայաստանի էներգետիկայի համակարգը հավասարակշռելու առումով»։
Միևնույն ժամանակ, նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանը որպես Եվրասիական տնտեսական միության մեծ շուկա մուտք գործելու հարթակ։ Նա հույս է հայտնել, որ ինչպես տարեսկզբի, այնպես էլ այս հանդիպման արդյունքները իրենց նպաստը կբերեն հայ-էմիրաթական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Հանրապետության նախագահը ներկա է գտնվել նաև Աբու Դաբիի Նյու Յորք համալսարանում ընթացող Մուբադալա բիզնես ֆորումին և կարճատև զրույց ունեցել «Սիմենս» ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Ջո Կասերի հետ։

Армен Саркисян присутствовал на церемонии подписания соглашения между компанией "Масдар" и Армянским фондом государственных интересов
Президент Республики Армения Армен Саркисян прибыл с рабочим визитом в Объединённые Арабские Эмираты. Президент 30 ноября в Абу-Даби присутствовал на официальной церемонии подписания соглашения о совместном развитии между компанией "Масдар" и Армянским фондом государственных интересов (АФГИ).
Согласно соглашению, в Армении будут разрабатываться проекты солнечной энергии общей мощностью 400 мегаватт и будет инвестировано более 300 миллионов долларов США. Первый предусмотренный соглашением проект – строительство на западе Армении солнечной фотоэлектростанции мощностью 200 мегаватт.
После состоявшейся в Нью-Йоркском университете Абу-Даби церемонии подписания, Президент Республики встретился с Исполнительным директором инвестиционной компании "Мубадала" Халдуном Аль Мубадараком и Министром энергетики и промышленности Сухаилом Аль Мазру.
"В последний период отношения между двумя нашими странами существенно продвинулись, благодаря Вашим усилиям. Вы внесли большой вклад в дело прогресса наших отношений, и мы сегодня сотрудничаем в атмосфере доверия и взаимопонимания"- обращаясь к Президенту Саркисяну сказал Халдун Аль Мубарак, добавив, что в мире мало таких Президентов, которые способны вести такую разнообразную политику и хорошо представляют, как работает экономика.
Директор Армянского фонда государственных интересов Давид Папазян, выразив Президенту Саркисяну благодарность за содействие, сказал: "Мы использовали ту возможность, которую открыл Президент Армен Саркисян в ходе своего январского визита в ОАЭ. В результате в Армению придёт очень качественный и конкурентоспособный партнёр с восхитительным предложением. Мы намечаем иметь вторую электростанцию с мощностью действующей в Армении атомной станции, которая будет на основе возобновляемой энергии".
Высоко оценивая сделанную работу, президент Саркисян отметил, что это сотрудничество создаёт хорошую основу для более широкого взаимодействия.
"Это только начало большого пути. Мы вместе можем сделать намного больше. Нужно более старательно работать и будет хороший результат, который будет выгоден и вам, и Армении, - сказал Президент Республики. – У Армении прекрасная природа, и мы должны быть очень бережны по отношению к нашей природе.
Производство электроэнергии, горнодобывающая промышленность – это те отрасли, в отношении которых мы должны быть очень осторожны. Думаю, это сотрудничество увенчается успехом не только в том плане, что сделает Армению гораздо более зелёной, но и будет полезно для того, чтобы сделать энергетическую систему Армении более сбалансированной".
В то же время Президент Саркисян предложил рассмотреть Армению как площадку для входа на большой рынок Евразийского экономического союза. Он выразил надежду, что результаты встреч, как начала года, так и нынешней, внесут вклад в дальнейшее развитие армяно-эмиратских отношений.
Президент Республики присутствовал также на проходящем в Нью-Йоркском университете Абу-Даби бизнес-форуме "Мубадала" и провёл краткую встречу с Президентом и исполнительным директором компании "Сименс" Джо Касером.